Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

TC’den kim rahatsız?

11 Nisan 2013 Perşembe 00:02

12 Eylül darbecileri; bir kitabım yüzünden beni tutuklayıp 1981’de mahkum ettirdiler. Bu yüzden yurt dışına ancak 1989 yılında çıkabildim. Almanya’ya gittiğimde şaşırdım: PKK terör örgütü her yeri ele geçirmiş gibiydi.

Hamburg Alevi Derneği’nde yapılacak cemde Atatürk resmi asılmaması için tehditler savuruyorlardı. Bunlardan bir ikisiyle oturup konuştum. Ağızlarında hep “Te Ce” var. Asla Türkiye Cumhuriyeti demiyorlar. Te Ce’yi de aşağılamak, hafifsemek anlamında kullanıyorlar.

Türk’ten söz etmeye ise hiç imkan yok. Seni derhal faşist, ırkçı diye susturuyorlar.

Bu manzara ile daha sonraki yıllarda da karşılaştım. Türk ve Türkiye düşmanlığı; PKK’nın ideolojik olarak yürüttüğü mücadelenin en önemli aracı idi. Türk demek yasaktı. Diyen faşistti, gericiydi, katliamcı idi… Ama Kürt şanlıydı, kahramandı, tarihte büyük işler yapmıştı. Çünkü onlar Demirci Kava’nın torunları idiler. Demirci Kava Nevruz’da isyan etmiş; Mezopotomya halklarını kurtarmıştı.

Tarihte asla yeri olmayan bu masala kendilerini alabildiğine inanmışlardı.

Aynı dönemde Türkiye’de PKK kanlı saldırılar yürütüyordu. Turgut Özal; bu saldırıları önemsizmiş gibi göstererek arka çıkıyordu.

Kendini İslamcı ilan eden politikacılar da PKK’nın Türk ve Türkiye düşmanı politikalarına destek oluyorlardı. Refah Partililer, “Ne demek ne Mutlu Türküm; demek? Onlar da ne mutlu Kürdüm derse, ne olacak?” diyerek PKK propagandasına omuz veriyorlardı.

Yıllar sonra AKP iktidara geldi.

İki yıl sonra Başbakanlık İnsan Hakları ve Azınlıklar Kurulu bir rapor yayımladı. O rapor;  PKK ideologlarının söylediklerini daha usturuplu cümlelerle söylüyordu. Özeti ise; “Türk demeyelim; Türkiyeli diyelim!” biçimindeydi. Raporda Türkiye Cumhuriyeti ağır biçimde eleştiriliyor; hatta Türkiye’de devlet eliyle azınlıklar yaratılması teşvik ediliyordu.

Başbakan Erdoğan yükselen tepkiler yüzünden bu rapora sahip çıkamadı ama orada denilenleri bir bir hayata geçirdi.

Şimdi; görüyorum ki resmi kurumların tabelalarından yer yer TC ibaresi de kaldırılıyor.

Bu işi Sağlık Bakanlığı’nın başlatması çok şaşırtıcı. Bakan Mehmet Müezzinoğlu’nun ilk icraatının bu olması beni şoke etti.

O ki bir Evlad-ı Fatihan torunudur.

O ki Türk kimliğinin tarihteki yerini iyi bilir.

O ki bugün TC’ye karşı olanların Türklere tarihte ne kırımlar yaptıklarının da farkındadır.

O ki TC’yi en kararlı biçimde savunması gereken bir aydındır.

Sayın Bakan! İyi misiniz?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA