Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tecavüze karşı elektrik veren sutyen
16 Nisan 2013 Salı 17:16

Tecavüze karşı elektrik veren sutyen

Hindistanlı üniversite öğrencileri, tecavüzcüye 3800 kilovat elektrik verecek bir sutyen geliştirdi...

Hindistan'ın Madras kentindeki SRM Üniversitesi'nde havacılık mühendisliği eğitimi gören bir grup genç, ülkeyi sarsan tecavüz olayının ardından ilginç bir icada imza attı. Pansiyonlarda yaşayan kadınlardan, uğradıkları tacizler hakkında bilgi toplayan öğrenciler, her türlü tecavüze yeltenecek kişiye 3800 kilovat elektrik verecek bir sütyen geliştirdi.

SHE (Society Harnessing Equipment) adı verilen yüksek gerilimli sütyen, kadının bir yakınına ve yerel polis karakoluna SMS mesajıyla saldırıya hedef olan kişinin bulunduğu coğrafi noktayı da haber veriyor. Sütyenin içine elektrik devresine bağlı bir basınç sensörü yerleştirildi.

Peki ama, nasıl olacak da sütyeni takan kadını, elektrik çarpmayacak? Mucitlerden Manişa Mohan, bu soruya şu cevabı veriyor: "Herşeyden önce bu sistem, iki katlı kumaşın içine yerleştiriliyor ve saldırıya hedef olan kadına yalıtım sağlanmış oluyor. Ayrıca sıkma, çimdikleme, kavrama düzeylerinin basıncı da ayarlanıyor. Olağan bir kucaklaşma sırasındaki basınç, sütyende gizli gereci harekete geçirmek için yeterli değil. Ayrıca bir kadının kendisini güvende hissetmediği bir ortamda devreye sokabileceği bir düğme de bulunuyor." diyor.

Girişimci gençler, bluetooth teknolojisinden de yararlanarak söz konusu sütyenle akıllı telefon uygulamaları arasında bağlantı kurmaya da çalışıyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA