Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tehlikeli restleşme!
25 Nisan 2013 Perşembe 12:28

Tehlikeli restleşme!

Sendikalar, bu yıl 1 Mayıs'ı yine Taksim Meydanı'nda kutlayacaklarını açıkladı ancak Valilik: 'Müsade etmeyiz' dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Taksim'de 1 Mayıs tartışmasıyla ilgili açıklama yaptı. Mutlu, "Sendika temsilcilerine böyle bir kutlamanın Taksim'de olamayacağını ifade ettik." dedi.

İşte Mutlu'nun sözlerinden satır başları:

İstanbul'un farkı meydanlarında bugünün tertip edilmesi konusunda her türlü işbirliği konusunda tekliflerimizi ifade ettik.

Özellikle Taksim'de yapılması arzu edilen kutlamalara ilişkin olarak da, Taksim meydanı'nda çelenk sunma seremonisinin yapılması konusunda kendilerine gerekli işbirliği sağlanacağı, ayrıca 1972 yılında yaşanan acı olaya binaen, Kazancı Yokuşu'ndaki anma seremonisi için kendileriyle paylaştık.

Bir başka meydanda bu mitingin yapılması, Taksim meydanında çelenk sunulması ve kazancı yokuşu'nda anma konusunda kendilerine görüşlerimiz iletildi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığımız toplantıda da aynı önerileri paylaşmıştık.

MÜSAADE EDEMEYECEĞİZ

Bugünkü toplantıda gördük ki olumsuz pek çok şartlara rağmen Taksim'de yapılması yönündeki değerlendirmelerinde, farklı bir yaklaşım içinde bulunmadıkları, yani başka bir meydanda miting yapmayacaklarını, çelenk sunma ve anma seremonisini gerçekleştirmeyeceklerini ve farklı bir kutlama yapacaklarını ifade ettiler.

Biz de kendileriyle değerlendirmelerimizi paylaştık. 1 Mayıs'ta böyle bir mitinge müsaade edemeyeceğimizi açıklamış olduk.

Riskli ve sıkıntılı olacağını değerlendiriyoruz. Bu yaklaşıma müsaade etmemizin hukuken izin veremeyeceğimizi da ifade ettik. Hukuki olarak böyle bir alanda miting tertib edilmesi mümkün gözükmemektedir.

FARKLI BİR GEREKLİ CEVABI VERECEĞİZ

Bunu kamuoyumuzla, değerli emekçilerimizle özellikle paylaşmak istiyorum.

Farklı bir gerekli cevabı vereceğiz. Bugünün İstanbul'umuzda huzur ortamında kutlanmasını istiyoruz. Bu manada müracaatlarını bekliyoruz. Bugün hukuken müsaade edilmesi mümkün olmayan bir yerde miting yapma arzusu olursa bu hukuki değildir.

EN BÜYÜK DİLEĞİMİZ...

Elbette tedbirler alınacaktır. Alınacak olan bu tedbirlere herkesin güvenlik güçlerine yardımcı olmaları en büyük dileğimizdir.

Şundan eminiz ki bugün Taksim meydanındaki mevcut şartlar nedeniyle burada miting yapmanın aklı selimle bağdaşabilecek bir tavır olduğunu söylemek doğru değildir.

Ama Taksim Meydanı'na bugünkü mevcut şartları itibariyle gidecek herkes bu meydanda bu mitingin yapılmasının nedenini kendi kendine izah etmekte zorlanır. Bu bir zorlamadır. Ben sendikacılarımızın böyle bir zorlamayı yapmamalarını tavsiye ediyorum.

Öte yandan KESK, DİSK, Türk-İş ve Türk Tabipleri Birliği'nden oluşan "1 Mayıs Tertip Komitesi", Taksim'de basın açıklaması yaptı. Tertip komitesi adına konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Bu yıl da çağrıcı ve katılımcı örgütler olarak 1 Mayıs'ı İstanbul'da, Taksim 1 Mayıs alanında kutlayacağız. Taksim 1 Mayıs alanının, simgesel ve demokrasi mücadelesi açısından önemi bilinmektedir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA