Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TGBli gençlere ÖSO davası!
27 Haziran 2013 Perşembe 17:22

TGB'li gençlere ÖSO davası!

İzmir'de Özgur Suriye Ordusu bayrağı asılı standı dağıtan 14 TGB üyesi bugün hakim karşısına çıktı...

İZMİR’de geçtiğimiz mayıs ayında Gündoğdu Meydanı’nda açılan Uluslararası Öğrenciler Fuarı’nda, Özgür Suriye Ordusu bayrağının bulunduğu standı basmak istediği öne sürülen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi 14 kişi ilk kez hakim önüne çıktı. Tutuksuz yargılanan sanıkların arkadaşları da adliye önünde “Duran Adam” eyemi yaptı.
Türkiye Gençlik Birliği üyesi yaklaşık 20 kişi, açılışını Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yaptığı Gündoğdu Meydanı’ndaki Uluslararası Öğrenciler Fuarı önünde toplandı. Bakan Bozdağ ayrıldıktan yarım saat sonra slogan atarak Özgür Suriye Ordusu bayrağının bulunduğu, Suriyeli muhalif öğrencilerin açtığı standı basmak isteyen TGB üyeleriyle, önlem alan polisler arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında 6’sı kız 17 kişi gözaltına alındı. Sloganlarına devam eden TGB üyeleri, Çevik Kuvvet polisleri tarafından emniyete ait araçlara güçlükle bindirildi. Olayı soruşturan savcı, tutuksuz yargılanan 14 sanık hakkında “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak” suçlarından 8 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açtı.
14 sanık bugün 19'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşma öncesinde adliyenin C kapısı önünde toplanan TGB üyeleri, üzerlerinde “Türkiye Suriye kardeştir” yazılı tişörtler ve ellerinde Türkiye ve Suriye bayraklarıyla “Duran Adam” eylemi yaptı. Daha sonra grup adına basın açıklamasını okuyan Meltem Ayvalı, “Özgür Suriye Ordusu'na bağlı eli kanlı teröristlerin stand açmasına izin vermeyen 14 TGB üyesine dava açılmıştır. Buradan soruyoruz, ey Tayyip Erdoğan, daha Reyhanlı'da katlettiği 52 vatandaşımızın kanı üzerindeyken bu teröristleri Türk gençliğinin karşısına dikme cesaretini nerden buluyorsun?” dedi.
Hatay'daki kamplarda kalan kişilerin masum Suriyeli sığınmacılar olmadığını ileri süren Ayvalı, “Sığınmacı maskesi altındaki eli kanlı El-Kaide militanları ve ABD'nin paralı askerlerinden oluşan ÖSO'dur. Suriye'yi iç savaşa sürüklemekle görevlendirilen bu militanlar ülkemiz içinde, halkımız arasında dolaşamazlar. Reyhanlı'da 52 vatandaşımızın katledilmesinin sorumluluğunu taşıyan ÖSO'ya ne İzmir'de ne vatan toprağının başka yerinde geçit vermeyiz” diye konuştu.
Açıklamanın ardından sanıklar davanın görüleceği mahkeme salonuna giderken, diğer TGB üyeleri dışarda “duran adam” eylemine devam etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA