Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
THYde 218 sefer iptal edildi!
16 Mayıs 2013 Perşembe 15:18

'THY'de 218 sefer iptal edildi!

Greve giden THY çalışanları bugün grev çadırı kurmak için THY Genel Müdürlük Binası önünde bir araya geldi.

THY yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası’nın aldığı grev kararının uygulanmaya başladığı ikinci günde bir grup işçi, grev çadırı kurmak için THY Genel Müdürlük Binası önünde bir araya geldi.

SENDİKA SEFERLERDEN YAPILMAYANLAR OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

Genel Müdürlük önünde gazetecilere bir açıklama yapan Hava-İş Genel Teşkilandırma Sekreteri Kaya Sayın ise, Uçuş Harekat Koordinasyon Merkezi rakamlarına göre dün grevin başladığı saat 03.00 ile 24.00 arasında Atatürk Havalimanı’ndan yapılması gereken 560 seferden 342’sinin yapıldığını ve 218 seferin ise yapılamadığını bildirdi.


THY YAPILMAYAN SEFERİMİZ YOK AÇIKLAMASI YAPTI

Ancak THY Yönetimi bu açıklamanın hemen arkasından yaptığı açıklamada ise, bu iddiaların aksine dün İstanbul çıkışlı 387 sefer yapıldığını, yapılamayan sefer olmadığını açıkladı. THY yetkilileri, dün Türkiye genelinde 988 sefer yapıldığını söylediler.

ÇADIR KURMA KARARI

Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu dün akşam grev ile ilgili yaptığı değerlendirmede bugün THY Genel Müdürlük önünde saat 10.00’da çadır kurulacağı kararını aldıklarını bildirirken "Artık yarından itibaren greve katılan tüm üyelerimizle birlikte THY Genel Müdürlüğü önüne grev çadırımızı kuracağız ve diğer faaliyetlerimizi buradan yönlendireceğiz. Yarın ve sonraki günler saat 10.00-17.00 arasında sürecek etkinliğimize katılımınız grevimiz için çok önemlidir. Herkesi bu alana davet ediyoruz" şu ifadelerine yer vermişti.

Bu karar üzerine bugün saat 10.00’da THY Genel Müdürlüğü önüne gelen çoğunluğu daha önce işten çıkartılan 305 kişinin olduğu gruptan olan 100 kişilik grup çeşitli sloganlar attı. Ancak ilan edildiği gibi grev çadırı kurulamadı. Gazetecilerin grev çadırının niçin kurulamadığı sorusuna sendika yetkilileri, yönetmeliği incelediklerini belirterek muhtemelen ileri bir saatte çadırın kurulacağını söylediler.

Bu arada işten çıkartıldığı zaman hamile olan eski kabin amiri Burcu Sağdıç, grevden önce doğan bebeği Zeynep Beren Sağdıç ile birlikte geldiği THY Genel Müdürlük binası önünde şunları söyledi:

"29 Mayıs 2012’de ben de işten atılan işçilerden biriyim. O dönemde hamile olduğumu işten çıktıktan yani atıldıktan bir, bir buçuk ay sonra fark ettik. Doğum yaptım ve bebeğim 13 Mayıs’ta iki ayını doldurdu. Arkadaşlarıma destek için buraya geldim. Umarım bizi işe geri alırlar. Çünkü biz haksız yere atıldık. Herhangi bir suç işlemedik. Kimseye zarar vermedik. Zeynep Beren koyduk adını göbek adı da Diren direnişten geliyor. 9 yıldır THY’de kabin amiriydim."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA