Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
THYden ruj açıklaması!
30 Nisan 2013 Salı 18:04

THY'den ruj açıklaması!

THY, hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapmasının tercih edildiğini belirtti.

Türk Hava Yolları, genel kabul görmüş uygulamalara göre hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapmasının tercih edildiğini belirterek, “Ortaklığımızın mevcut üniformasında yer almayan kırmızı, koyu pembe ve benzeri renkte oje ve ruj da görsel bütünlüğü bozmaktadır. Kabin ekiplerinin yolcuya servis esnasında en çok göz önünde olan ellerinin ve yüzlerinin görünümü ayrı bir önem taşıdığı gibi doğal bir görüntünün iletişimde daha ılımlı ve ulaşılabilir bir etki yarattığı da tecrübe edilmiştir” açıklamasında bulundu.

THY, basında yer alan kabin memurlarına yönelik yasaklar listesine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada Türk Hava Yolları’nın yerel kültüründen aldığı konukseverlik ve sıcaklığı, yenilikçi yaklaşımlarla birleştiren bir havayolu olduğu ifade edilerek, son yıllarda uluslararası alanda elde edilen başarının ve müşteri memnuniyetinin arkasında bu yenilikçi anlayışın önemli payının bulunduğu söylendi.

Bugün global bir marka haline gelen Türk Hava Yolları’nın uzun süredir marka çalışmaları ve kurumsal kimliği üzerinde çalıştığının belirtildiği açıklamada, “Bu amaçla ilgili birimlerimiz uluslararası alanda tanınmış firmalardan danışmanlık almakta ve süreçlerini yenilemektedir. Yapılan uluslararası araştırmalar artan hizmet kalitesi yanında, yükselen marka algısının özüne çağdaş Türk misafirperverliği kavramını oturtan Türk Hava Yolları, uçakların iç dizaynı, yeni ikram konsepti, yeni ofis tasarımları gibi birçok alanda aynı strateji ile hareket etmektedir” denildi.

“THY TARAFINDAN YAPILAN UYGULAMALARIN ELEŞTİRİLMESİ YAPICI OLMASI KAYDIYLA KABUL EDİLEBİLİR”

Genel kabul görmüş uygulamalara göre hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapmasının tercih edildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ortaklığımızın mevcut üniformasında yer almayan kırmızı, koyu pembe vb. renkte oje ve ruj da görsel bütünlüğü bozmaktadır. Kabin ekiplerinin yolcuya servis esnasında en çok gözönünde olan ellerinin ve yüzlerinin görünümü ayrı bir önem taşıdığı gibi doğal bir görüntünün iletişimde daha ılımlı ve ulaşılabilir bir etki yarattığı da tecrübe edilmiştir.

Bu uygulamalar yönetim tasarrufu değil tersine uçuş emniyeti ve müşteri memnuniyeti kapsamında marka algısının güçlendirilmesi ve görsel bütünlüğün sağlanması için ilgili birimlerin yaptıkları çalışmaların sonucunda alınan kararlardır. Kamuoyunun bildiği uluslararası diğer havayolu şirketlerinde de benzer uygulamalar yaygındır. Ayrıca kabin memurlarının uçuş emniyetiyle ilgili durumlar da düşünülerek taktığı aksesuar, saat ve benzeri takıları da kendi emniyetleri için kurallara bağlanmıştır. Kabin memurlarının saçlarının derli toplu ve bakımlı olması ise hem ikram sunumu esnasında hijyeni sağlamakta hem de yangın gibi acil bir durumda kullanması gereken duman başlığını saçların dışarıda kalmayacak şekilde takılıp, hızlı müdahale edebilmesi içindir.”

Türk Hava Yolları tarafından yapılan uygulamaların eleştirilmesinin yapıcı olması kaydıyla kabul edilebilir olacağına dikkat çekile açıklamada, “Ancak yapılan uygulamaya ilişkin bazı siyasilerin tamamen önyargılarla ve galiz ifadelerle yaptıkları değerlendirmeler kabul edilemez. Bazı siyasilerin Türk Hava Yolları faaliyetlerini bir muhalefet alanı olarak görüp şirketin iç işlerine karışmaları açık bir sorumsuzluk örneğidir. Bu konuda kanuni haklarımızı saklı tutuyoruz. Son günlerde gündeme gelen ve içerikten bağımsız olarak ‘yasak’ kavramı ile yansıtılan durumların şirketimizin süreçlerinden habersiz olunmasından kaynaklandığını ümit etmek istiyoruz” denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA