Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tırnaklarınız sağlık durumunuzu ele veriyor
22 Haziran 2015 Pazartesi 15:36

Tırnaklarınız sağlık durumunuzu ele veriyor

Tırnaklarınızda zaman zaman gözlemlediğiniz değişiklikler sağlığınız hakkında size çok önemli şeyler söylüyor olabilir!Hadi bu belirtileri birlikte tanıyalım!

Kırılgan tırnaklar!

Kolayca kırılan, pürüzlü ve soyulan tırnaklara sahip olmak oldukça can sıkıcı. Bu durum genelde çok fazla neme maruz kalan tırnaklarda ya da asetonunuzun onları zedelemesinden ortaya çıkar.

Kırılgan tırnakların bir diğer belirtisiyse demir eksikliğidir. Demir eksikliği kırılgan tırnaklara sebep olabiliyorken aynı zamanda baş ağrısı ve iştahsızlığa da neden olur. Bu tarz belirtiler gözlemliyorsanız doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Mavi tırnaklar...

Tabii ki mavi ojeli tırnaklarınız değil burada bahsettiğimiz. Eğer tırnaklarınız soğuk bir ortamda bulunmadığınız takdirde soluk mavi renkte olmaya devam ediyorsa dolaşım sisteminizin bir check-up'a ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. 

Bu durumla genelde kanınız oksijen açısından zengin olmadığında karşılaşılır. Yani göz ardı etmemeniz gereken ve doktorunuza mutlaka bahsetmeniz gereken belirtilerden biri.

Pürüzler!

Eğer tırnaklarınızın üzerinde küçük çukurlar dikkatinizi çekmeye başladıysa bu erken egzama ya da sedef hastalığı belirtisi olabilir. Aynı zamanda tırnak yeme alışkanlığınızın da buna etkisi olabilir.

Tırnaklarda beyazlıklar...

Genelde çok sık rastlanan ve diğerlerine nazaran çok önemli sayılmayacak kusurlardan biridir. Genelde bu durum protein eksikliğinden kaynaklanır. Telaşa kapılacak bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

Solgun tırnaklar...

Solgun tırnaklar anemi belirtisi olabilir. Solgun ve pürüzlü tırnaklar kanınızda yeteri miktarda oksijen olmadığı anlamına gelebiliyor. Bu nedenle doktorunuza mutlaka kendiniz kontrol ettirmenizi öneririz.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA