Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TMSFden Show TV açıklaması
21 Mayıs 2013 Salı 17:28

TMSF'den Show TV açıklaması

Fon'dan yapılan açıklamada el konulan Show TV ve BMC'nin en kısa zamanda satılacağı bildirildi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İnterbank borçları nedeniyle Çukurova Grubu'nun doğrudan veya dolaylı varlıklarıyla ilgili inceleme ve araştırmaların yoğun şekilde devam ettiğini ve yönetimi devralınan AKS TV (Show TV) ve BMC'nin en kısa sürede satışının yapılacağını açıkladı.

TMSF'den yapılan açıklamada, Çukurova ile yapılan ve vadesi geçen protokoller kapsamında vadesi geçmiş ve gelecek taksitler toplamının yaklaşık 455.34 milyon dolarolduğu kaydedildi.

Açıklamada, Çukurova Grubu firmaları ile fona devredilen çeşitli bankalara ait alacaklar kapsamında yapılan protokollerle 2.15 milyar dolar tahsilat yapıldığı hatırlatıldı.

Çukurova Grubu ile yapılan Ekim 2007 tarihli protokol kapsamında faiz taksit ödemesi dahil toplam 61.3 milyon dolar tahsilat sağlandığı belirtilen açıklamada 31 Ekim 2012 vadeli son taksit tutarı olan 22.5 milyon doların vadesinde ödenmediği ve grubun Aralık 2012'de temerrüde düştüğü kaydedildi.

TMSF'nin Mayıs 2009'da Çukurova Grubu ile İnterbank borçlarından kaynaklanan bir geri ödeme sözleşmesi imzaladığı ve 398 milyon dolar olarak belirlenen borç tutarının ödeme planına bağlandığı hatırlatıldı.

Çukurova Grubu'nun yapılan iki protokolle ödeme planına bağlanmış borç ödeme planı içerisinde yer alan vadesi geçmiş taksit tutarlarının toplam 72.2 milyon dolar olduğu ve bu tutara işlemiş gecikme faizinin ödenmemiş olduğundan temerrüde düştüğü belirtildi.

Mayıs 2009 tarihli protokol kapsamında yedi taksit, Ekim 2007 tarihli protokol kapsamında bir taksit kaldığı belirtilen açıklamada, her iki protokolün de vadesinin geçtiği ve gelecek taksitler toplamının yaklaşık 455.3 milyon dolar olduğu kaydedildi. Açıklamaya göre, her iki protokol kapsamında Çukurova'dan bugüne kadar toplam 89.62 milyon dolar tahsilat yapıldı.

Protokol hükümleri kapsamında durdurulmuş ve durdurulması talep edilmiş tüm dava ve takiplere kaldığı yerden devam edileceği ifade edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA