Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Topbaş gitmedi dedi ama..
30 Mayıs 2013 Perşembe 14:36

Topbaş gitmedi dedi ama..

Gürsel Tekin, "3. Köprü açılışına Kadir Topbaş protesto için katılmadı" dedi. Oysa oradaydı!

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran, Taksim Gezi Parkı'nda bekleyişini sürdüren gruba destek ziyaretinde bulundular. Burada bir açıklama yapan Gürsel Tekin, "Dün akşam genel başkanımız sayın Kılıçdaroğlu, duyarlılık göstererek, bütün dünyanınn gözünün Taksim'de olduğu bir dönemde burada duyarlılık gösteren arkadaşlarımıza destek için gelmişti. Sadece genel başkanımız geldiği için sabahın erken saatlerinde buradaki insanlara gaz sıkılması aynı zamanda sayın Kılıçdaroğlu'na ve bizlere sıkılmış gaz olarak kabul ediyoruz" dedi. Saat 11.00 sıralarında Umut Oran ve bazı partililerle birlikte Gezi Parkı'na gelen Gürsel Tekin burada bir basın açıklaması yaptı. Konuşmasının başında basın mensuplarına "TRT ve Anadolu Ajansı burada mı" diye sorarak başlayan Tekin, "Burada gaz yiyenlerin, bütün yurttaşların ödemiş olduğu elektrik parasıyla yayın yapan TRT niçin burada canlı yayın yapmaz. Anamuhalefet kamu görevi yapmıyor mu?" diye konuştu. Gezi Parkı'nda toplananların çevreye duyarlı, kente duyarlı İstanbulluların kentine sahip çıktığı bir eylem yaptıklarını ifade eden Tekin, "Biz burada CHP'li milletvekileri olmaktan ziyade İstanbul'da seçilmiş İstanbul'da yaşayan birer yurttaş olarak kentimize, parkımıza, Taksimimize sahip çıkmak için buradayız. CHP'li arkadaşlarımız her gün burada nöbet tutacak. Dün akşam genel başkanımız sayın Kılıçdaroğlu, duyarlılık göstererek, bütün dünyanınn gözünün Taksim'de olduğu bir dönemde burada duyarlılık gösteren arkadaşlarımıza destek için gelmişti. Sadece genel başkanımız geldiği için sabahın erken saatlerinde buradaki insanlara gaz sıkılması aynı zamanda sayın Kılıçdaroğlu'na ve bizlere sıkılmış gaz olarak kabul ediyoruz. Bunu şiddetle reddediyoruz" dedi.

"CUMHURBAŞKANINI GÖREVE DAVET EDİYORUM"

İstanbul'un sahibi olmadığının altını çizen Gürsel Tekin, "Kentin sahibi yok, olsaydı kentin sahibiyle muhatap olacaktık. Sayın başbakanın dün söyledikleri dehşet verici demeçtir. Hukuk sisteminde bir başbakanın kentle ilgili karar verme şansı olmaz. Buranın belediye başkanı, buranın bakanı yok mu? Niçin bunlardan ses çıkmaz. Sayın Topbaş siz derhal o mimarlık diplomanızı yırtın. Eğer vicdanınız elveriyorsa siz 100 bin'lik bir plan yaptınız ve bu plan da bunun olmayacağını çok iyi biliyorsunuz. Sadece bir diktatörün talebiyle kenti yok edemezsiniz. Sayın Cumhurbaşkanı'nı da göreve davet ediyorum ve İstanbul'da yaşayan bir yurttaş olarak kendisinden randevu talep ediyorum" diye konuştu. Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye BaşkanıKadir Topbaş'ın dün 3. köprünün temel atma törenine katılmadığını kaydederek, "Bu neden bir tavır ise kendisini kutluyorum. Kendisinin de 3. köprünün olamayacağını, İstanbul için bir katliamolacağını ifade eden bir insan olduğu için bundan dolayı katılmamışsa, öyle bir bilgi aldım, bu nedenle kendisini kutluyorum" diye konuştu. Tekin bu açıklamaları yaptı ancak Kadir Topbaş dün temel atma törenine katılmıştı.

"BAŞBAKAN HAKKINDA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Umut Oran da bugün Ankara'da yasama faaliyetleri içinde olmaları gerekirken Gezi Parkı'nda yapılan hukuksuzluğu engellemek için geldiklerini söyledi. Cumhuriyet savcılarını göreve çağıran Oran ise, "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti mi yoksa Türkiye'de hukuk işlemiyor mu? Önce bu sorunun yanıtını bulmamız lazım. Eğer Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletiyse burada sabaha karşı yaşananlar yasadışıdır. Bu konuda hukukçuların görevini yerine getirmesi gerekiyor. İstanbul'da ve Türkiye'de cumhuriyetin savcıları yok mu? Neden müdahale etmiyorlar, bir yerlerden talimat gelmeden hareket edemiyorlar mı? Bu sabah burada insanlara karşı yapılan eylem hukuk dışıdır. Başbakanın ve siyasetçilerin göveri vatandaşın sorunun çözmek vatandaşa hizmet etmek, Milletin iradesinin üzerinde hiçbir güç olamaz. Başbakan, "biz karar verdik burayı yıkacağız" diyemez. Hukuken suç işliyor. birazdan kendisiyle ilgili suç duyurusunda bulunacağız" ifadelerini kullandı.

gursel.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA