Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Törende gerginlik
23 Nisan 2013 Salı 14:19

Törende gerginlik

CHP İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu üyesi Ali Öztürk,İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan'ın üzerine yürüdü.

Mersin'in Anamur İlçesi'nde CHP İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu üyesi Ali Öztürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında siyasi içerikli konuşma yaptığı gerekçesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan'ın üzerine yürüdü. Öztürk'ü araya giren polisler, tören alanından uzaklaştırdı.

Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan kutlamalara Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk, Garnizon Komutanı Albay Cemil Aksak, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş ve Belediye Başkanı MHP'li Mehmet Türe, Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, Osmanlı İmparatorluğu'nun 3 kıtaya yayılmış, içerisinde din, dil, ırk, renk ve mezhep ayırımı yapmaksızın 600 yıl hükmettiğini ancak son dönemlerinde yaptığı hatalar yüzünden ülkenin küçüldüğünü söyledi. Dağıstan, "Bu ülkeyi bir Osmanlı askeri olan Mustafa Kemal Atatürk kurtarmıştır. Çanakkale Savaşları'nda doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine tüm insanlarımızın birlikte verdiği mücadele ile 250 bin şehit vererek kazandık. Şimdi o şehit atalarımız yan yana yatıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ve milletin iradesini temsil eden TBMM günümüze kadar sık sık atanmışlarla yönetilmeye devam etti. Biz hep '23 Nisan mutlu oluyor insan' diyerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamayı sürdürdük. Türkiye Cumhuriyeti 1950'lere kadar tek parti ile yönetildi. Çok partili dönemin yaşanmaya başlandığı 1950'lerde Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş siyasetçileri yargılanmaya başlandı. 1960'larda kimileri idam edildi. Biz yine, '23 Nisan mutlu oluyor insan' demeye devam ettik. Oysa kimse mutlu olmuyordu. 1970'lerde bu karanlık güçler, gençlerimize el attı. Sağ sol kavgaları, sokaklara taştı. Birçok gencimiz sokaklarda yaşamını yitirdi. Şimdi 30 yıldır Çanakkale Savaşları'nda birlikte mücadele verdiğimiz kardeşlerimizle bir kavganın içerisine girdik. Kavgayla hiç kimse bir yere varamaz. Artık TBMM'nde seçilmişlerin bu ülkeyi birlikte yönetme zamanıdır. Kimse artık bunun önüne geçemez" dedi.

ÜZERİNE YÜRÜDÜ

Müdür Aziz Dağıstan konuşmasını sürdürürken, CHP Anamur İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu üyesi Ali Öztürk, Dağıstan'ın üzerine yürüyerek, "Sen akil adam mısın siyasetçi mi?' diyerek tepki gösterdi. Müdür Dağıstan ise, "Gerekirse akil adam olurum' diye karşılık verdi. Ali Öztürk'e meydanda bulunan polisler müdahale ederek alandan uzaklaştırdı. Yaşanan gerginliğin ardından protokol üyeleri, yıl boyunca çeşitli proje ve etkinliklerle dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere plaket ve ödül verdi. Bir süre protokolün yanında oturan Müdür Aziz Dağıstan, daha sonra öğrencilerin gösterilerini kutlama programını halkın arasından izlemeyi tercih etti.

Törenin ardından gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Mehmet Türe, bunun bir resmi tören olduğunu ve herkesin konuşma ve davranışlarına dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Müdür Aziz Dağıstan ise, "Ben konuşmamın arkasındayım. Eğer bir soruşturma açacaklarsa bu güne kadar TBMM'nin üzerinde yaşanan tüm ihtilalları yok saymaları gerekir. Ben inandığım doğruları söyledim" dedi.

ALTERNATİF KUTLAMA

Bu arada, Erdemli İlçesi'nde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Hükümet Konağı önünde düzenlenen resmi çelenk töreninin ardından CHP Erdemli İlçe teşkilatı da CHP çelengi koyarak uygulamayı protesto etti. CHP İlçe Başkanı Hidayet Oğuz, "Böyle bir uygulama olamaz. Resmi bayramlarda çelenk koyamıyoruz. Böyle bir zihniyet olamaz. Biz de CHP olarak alternatif çelenk töreni düzenledik" dedi.

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA