Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TRT, Eurovisiona hepten sırtını döndü
14 Mayıs 2013 Salı 18:15

TRT, Eurovision'a hepten sırtını döndü

Türkiye'nin İsveç'teki 58. Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmayacağını açıklanmasının ardından, TRT de Eurovision yarı finali ve finalini yayınlamama kararı aldı.

Türkiye’nin İsveç’te yapılacak, 58. Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayacağının açıklanmasının ardından TRT, bu yıl Eurovision yarı finalini ve finalini yayımlamama kararı aldı. TRT’nin yaptığı açıklamaya göre Avrupa Yayıncılar Birliği’nin ‘ayrıcalıklı’ üyeleri Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’nın son yıllarda elde ettiği ‘başarısız sonuçlar’ dolayısıyla geçen yıl yarışma için izleyici oylarının etkisinin yüzde 50′ye indirildiği, bu ülkelerin yarı final elemelerine katılmadan doğrudan finalde yarıştıkları belirtilerek, bunun haksızlık yarattığı ifade edilmiş ve Türkiye 58. Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmama kararı almıştı.

TRT bu yıl sürpriz bir karara imza atarak yayın haklarını elinde bulundurduğu yarışmayı yayınlamamaya karar verdi. Yarışma, TRT 1′in yayın akışında da yer almadı. 

Müzik yazarı Naim Dilmener: "TRT, epey zamadır tuhaf bir halde. Hep şaşkın, hep çelişkiler içinde. Eurovision’a bu sene katılmamanın sebeplerini açıkladıklarında hepimiz gülmüş ve inanmamıştık. Zaten kısa bir süre sonra, o saydıkları nedenlerin ‘göstermelik’ olduğu anlaşıldı. Yazılı ve görsel basında olmasa bile, sosyal medyada, işin renginin bambaşka olduğu çokça yazıldı çizildi. TRT’nin şimdi de yarışmayı yayınlamama ihtimali olduğu konuşuluyor. Olabilir. Bu ya da böyle bir TRT yapabilir bunu. Kurum yönetimi kendisini hiç kimseye karşı sorumlu hissetmiyor ve canının her çektiği kararı, tek başına alabiliyor. Keyfi/keyifleri bilir; o gece yarışmayı seyredebileceğimiz onlarca başka kanal ve imkân var. Bir tek onlara mahkumuz sanıyorlarsa aldanıyorlar.Türkiye’nin İsveç’te yapılacak, 58. Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayacağının açıklanmasının ardından TRT, bu yıl Eurovision yarı finalini ve finalini yayınlamama kararı aldı. TRT’nin yaptığı açıklamaya göre Avrupa Yayıncılar Birliği’nin ‘ayrıcalıklı’ üyeleri Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’nın son yıllarda elde ettiği ‘başarısız sonuçlar’ dolayısıyla geçen yıl yarışma için izleyici oylarının etkisinin yüzde 50′ye indirildiği, bu ülkelerin yarı final elemelerine katılmadan doğrudan finalde yarıştıkları belirtilerek, bunun haksızlık yarattığı ifade edilmiş ve Türkiye 58. Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmama kararı almıştı.

TRT bu yıl sürpriz bir karara imza atarak yayın haklarını elinde bulundurduğu yarışmayı yayınlamamaya karar verdi. Yarışma, TRT 1′in yayın akışında da yer almadı."

Radikal
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA