Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Tükürüğe Şükür

04 Ekim 2014 Cumartesi 15:32

Türkiye için bir reklam sloganı aradığımız düşünelim. Öyle bir slogan bulalım ki; memleketin içinde; bizi  aniden fişeklesin, ne yapacağımız şaşıralım. Çalışalım çalışalım, yerimizde durmayalım. Ülke dışında da Türk olmayanları, ülkemize bir an önce gelebilme isteğiyle, alev alev yaksın, bizim sloganımız.
İçinde bizi küçük gösteren, sözler olmasın. Dolduruş olsun; ama öyle fazla uçmayalım. Mesela uçuş sınırı Suriye hava sahası olsun. Sloganın en saçmasının sınırı da “Yeniden Osmanlı”; “Yine Osmanlı”; “Hep Osmanlı” falan olsun. Ama bu sınır olsun; daha fazla da saçmalamayalım. Kendi içimizde, fazla sorun olmaz bu saçmalık; ama, elin gavuru anlamaz. Vallahi kızarsa, İsviçre bankalarında ne var ne yok açıklar. Halifeliğin yeniden bize geçmesi ne demek bilemez gavur. Biz Orta Doğu bölgesinde lider olursak, O petrolü, o doğal gazı “nah bize yersiniz”, diyemezaçıktan. Deseler de biz onu çok anlamayız. Mesela reserv olarak, petrol açısından, dünyadaki ihtiyacın %60’ı; doğal gaz ihtiyacının %30’u  bu Orta Doğu denen, bu bölgede desen; ha anladım der geçer; çoğunluk.
Çok özür dilerim, Osmanlı değil; Osman Bey’in kendisini getirsen de olmaz. İstersen, yanına Fatih, Kanuni’yi de ekle. Ancak sen burada, sevda tunelinde duygusal karanlığın, politik sahtekarlığında, yaşayan zavallıları kandırırsın; bu sloganlarla. Osmanlı veya Osmansız, bu çekik gözlü dünya şirini, ağzından bal; gözlerinden zeka fışkıran Başbakan bile çözemez bu işi. Çünkü, o bir dış işleri dehası, reklamcı değil.
O yüzden ülkemizin özelliklerini yansıtan reklam sloganında Osmanı; Mestan’ı geçelim. Atatürk olabilir mi? O da çok yaşlı artık. Adamın ilkelerini lime lime ettiler. Yabancılar yakışıklı Mustafa Kemal’i  duyunca, Türkiye’yi hatırlayıp sempati duyabilir mi? O, bu ara, biraz olur ama; yabancı devlet adamları Mustafa Kemal’den gıcık alabilirler. Lozan çoğuna fena oturduğu için, acısı çıkmamış olabilir.
Fakat, dünyanın her yerinde genç insanların “Belçika dahil” Atatürk’ü bilmeleri ise her zaman ilginçtir. Çünkü, biz çok ülkede okullarında, öğretiliyor. Bağımsızlık mücadelecileri arasında başarılı olabilmiş en önemli liderlerden biri. Belçika dahil dedim. Kendilerinin tarihini bırak, İstiklal Marşları’nı bilmeyen politikacılar ve laylaylom bir halk topluluğu oldukları için öyle dedim.
O zaman Türkiye’yi anlatan slogan ne olacak? Elbette bir tane Harvard mezunu, Bil-gisi Al-gısı yüksek birine sormak da bir yöntem. Fakat, adam meşgul.
Bu işi mutlaka bizler  çözmeliyiz, aksi takdirde, yabancılar; bizi anlatan saçma sapan sloganlar bulabillirler. Geçen ay BBC’de Türkiye için ne dersiniz diye, bir sıradan vatandaşa sordular, “Zincirleme Sigara içinlerin Cenneti”  dedi.
Gavur Türk’ün efkarınıanlayamaz. Şerefsiz! gelmiş yemiş içmiş ülkemizde, neymiş; “kapalı mekanlarda sigarayı peş peşe içen insanlar görmüş”. Biz yasakları delmeye, yasalara uymaktan daha meraklı bir milletiz. Ozaman tek yol şu; Türkiye’nin reklam sloganını bulma işini referanduma götürmemiz lazım.
Ülkenin Cumhurbaşkanı’nı seçebilen; İhtila yapıp, yakınlarını işkenceyle geberten Kenan isimli faşisti, Devlet Başkanı seçen, garip bir acıma duygusu olan, muhafazakar, dindar, milliyetçi, ilerici, tutucu, çağdaş; liderine bazen tapan bazen satan; biz yani kısacası:Yakında Başkanlık Sistemi’ne “Evet Ağam” diyecek olan bizlerden; mutlaka bir reklam sloganı çıkar.
Çıkar ama ne çıkar? Öneğin; “Çal, Çalış, Çabala”.  “Ben Anlamam Seçerim”. “Haydi Gençler Ölmeye. “Adım Adım Bölmeye”. Bu sloganlar, yabancıları çok enterese etmez; Farkındayım, zaten biz de numaradan yüzümüzü Batıya çeviriyoruz. Gerçekte, dönük olan; yüzümüz değil. Fakat biz neremizi döndüysek, onlar hiç oralı olmuyor. Demek ki; artık karşılıklı olarak yüz-göz olmuşuz. Bir göz durumu var da; retina yırtılmış; sorun yırtan değil; yırtıklık.
En iyisi çevir kafayı içeri, at ata bildiğin kadarıyla, yediğini ye yemediğini de artık; sok sokuştur bir yere; Ha Osmanlı ha Osmansız, “tükürüğe şükür” kafasından başka da bir şey çıkmaz.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA