Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turistlerin tuvalet çilesi
27 Nisan 2013 Cumartesi 13:41

Turistlerin tuvalet çilesi

İZMİR'de özellikle kente binlerce turist getiren lüks kruvaziyer gemilerinin geldiği günlerde Birinci Kordon'da tuvalet sıkıntısı yaşanıyor.

Kentin simge mekanlarından biri olan Kordon’da seyyar tuvaletler sadece düzenlenen etkinliklerde günübirlik konuluyor. Her hafta lüks kruvaziyer gemilelerle gelen çok sayıda turist ise kentin bu gözde mekanında tur atarken tuvalet ihtiyacını giderememenin sıkıntısını yaşıyor. Turistler tuvalet ihtiyaçlarını, ancak vatandaşların tarifiyle gittikleri camilerde giderebiliyor ya da Kordon’daki işletmelerin insafına sığınıyor. Etrafı tel örgülerle çevrili Alsancak Vapur İskelesi’nin tuvaleti ise kötü niyetli kişilerin yarattığı rahatsızlık nedeniyle ve güvenlik açısından uzun zamandır kapalı tutuluyor. Turizimciler ise EXPO 2020 adayı kentin vitrini olan 2 kilometru uzunluğundaki Kordon’a bu durumun yakışmadığını dile getiriyor.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, Türkiye’ye gelen 36 milyon turistten İzmir’in aldığı payın 1 milyon 300 bin olduğunu belirterek, “Kente gelen turistlerin 550 bini, kruvaziyer turlarla, 850 bini havayolu ile geliyor. Turizm ülkemizde, ilk çıkış noktası olarak Foça Clup Med’den başlayıp buradan Kuşadası, Bodrum ve tüm Ege’ye yayıldı. Fakat turizmin bugünlere gelmesinde ana kaynak olan İzmir’in aldığı pay çok az. Yerel yönetimlerin turizme yeterince eğilememesi, hükümetle yaşanan kargaşalardan dolayı çok büyük zenginlikleri, turizm çeşitliliği olmasına rağmen, Mardin ili, gelen 1 milyon turist ile neredeyse İzmir’e eşit hale gelmiştir. Bu İzmir için haksızlıktır, bu kent bunu hak etmiyor” dedi.

İşler, bu durumu yaratan en büyük sebeplerinden birinin de bakış açısı olduğunu belirterek, “Kruvaziyer turla gelen turistlerin en doğal tuvalet ihtiyaçları karşılanmamaktadır. Tuvalet, bir medeniyetin turizmde geldiği noktanın seviye katıdır. Bırakın İspanya gibi turizmde gelir kaynağı yaratacak bir sektör olarak kullanmayı, önce bu kenti tuvalet ihtiyacından kurtarmak lazım. Turistler en doğal ihtiyaçlarında bu şehrin acı yüzü ile karşılaşıyor. Tuvalet gelişmişliğin göstergesi, ölçüsüdür. İzmir bu konuda sınıfta kalmıştır. 'Kötü amaçlı kulanılıyor, güvenlik altına alamıyoruz' bunlar mazeret ve bahanedir. Bu şehrin yöneticileri bunu fazlasıyla yapacak güce sahip. Vatandaş da aynı eksiklikten şikayetçi. Turizm denince yabancı görmemek lazım. Yerli turist de Kordon’da tuvalet sorunu ile karşı karşıyadır. EXPO 2020 adayı olan bir şehir için tuvalet sorununu çözememek bir ayıptır" diye konuştu.

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA