Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk bayraklarıyla kutladılar
20 Mart 2013 Çarşamba 14:54

Türk bayraklarıyla kutladılar

Güneydoğu'daki nevruz kutlamalarında PKK bayrakları açılırken, Çanakkale'de manzara farklıydı

ÇANAKKALE'de BDP, Esenler Mahallesi'nde oluşturulan alanda yakılan ateş ve çekilen halaylarla nevruzu kutladı. BDP Parti Meclisi Üyesi Hüseyin Güngör, yaşanan süreci kastederek, "Kürtlerin bütün unsurları arkasında duruyor. Ama Sayın Erdoğan ne kadar duracak onu bilmiyoruz" dedi.

BDP'nin Esenler Mahallesi'nde düzenlediği nevruz kutlaması için hazırlanan alan önce polis barikatları ile çevrildi, giriş kapıları oluşturuldu. Nevruz kutlaması için gelenler polis tarafından aranarak içeri alındı. Kutlamalara BDP Parti Meclis Üyesi Hüseyin Güngör, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, BDP İl Başkanı Abdullah Güler, İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şube Başkanı Serpil Bayar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmaların yapılacağı platforma Türk bayrağının asılması dikkat çekti.


BDP Parti Meclisi Üyesi Hüseyin Güngör, yaşanan süreçle ilgili mesajlar verdi. Güngör, "Yapılan barış çağrılarına ve müzakere süreciyle ilgili AK Parti'nin ne kadar samimi olduğu konusunda açıkça söylemek gerekirse çok emin değiliz. Çünkü bizim başbakan bir gün bir şey söyler, ertesi gün ona 180 derece ters bir şey söyler. Üçüncü gün tekrar farklı bir şey söyler. Birkaç sene önce yapılan Oslo görüşmelerinde de aynı şey yaşandı. Sonuçta masa terk edildi. Onun bütün sorumluluğu ve bütün yükü Kürt hareketinin üzerine bırakıldı. Bu defa öyle olmamasını umuyoruz. Onu cesaretli kılmak istiyoruz. Sayın Öcalan sadece Kürtlerin temsilcisi olarak değil, Türkiye'deki bütün halkların, hatta Ortadoğu'daki bütün halkların temsilcisi. Çünkü Kürt meselesi sadece Türkiye ile sınırlı bir mesele değildir. Bu aynı zamanda Arapların, İranlıların, diğer başka etnik kökenden gelen toplumların da sorunudur. O nedenle bu süreci sahiplenmek çok çok önemli. Eksikler, yetersizlikler, belirsizlikler olabilir. O yüzden biz Kürtler olarak şunu söylüyoruz. Öcalan temel şiarı belirledi. Bu topraklar üzerinde yaşayan bütün halkların varlıklarına, ruhlarına ve akıllarına değinecek bir öneriyle geldi. Liderliğini de ortaya koydu. Kürtlerin bütün unsurları 'arkasında duruyoruz' dediler. Ama Sayın Erdoğan ne kadar duracak onu bilmiyoruz. Ama ümitvarız. Kendisini sonuna kadar destekleyeceğiz" dedi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA