Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk dizileri Wall Street Journalda
30 Nisan 2013 Salı 13:39

Türk dizileri Wall Street Journal'da

WSJ, Türk dizilerinin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlardaki oturma odalarında başlıca bir unsur haline geldiğini belirtti

WSJ, Türk dizilerin 2008 yılından bu yana Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlardaki oturma odalarında başlıca bir unsur haline geldiğini belirtti ve “Modern hayat tarzları ve ilişkileri yansıtarak görünürde geleneksel olan toplumlarda büyük bir ilgi görüyorî dedi.

Türk ekonomisi son yılda keskin biçimde yavaşlamış olsa da Türk tv dizileri ihracatındaki patlamanın “durdurulamazî biçimde sürdüğü yorumları yapılıyor.
ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, Türkiye’nin tv dizileri ihracatındaki hızlı büyümeye ve dizilerin seyredildikleri ülkelerdeki insanlar için taşıdığı anlama vurgu yapan bir haber yayımladı. Haberde “Ask-ı Memnuî dizisi için promosyon amacıyla çekilen bir görüntüye de yer verildi.


Türk dizilerin 2008 yılından bu yana Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlardaki oturma odalarında başlıca bir unsur haline geldiğini  belirten WSJ, “Modern hayat tarzları ve ilişkileri yansıtarak görünürde geleneksel olan toplumlarda büyük bir ilgi görüyorlarî diye yazdı. ABD’li gazete şu ifadeleri de kullandı:
“İlhamını Osmanlı’dan alan ‘Muhteşem Yüzyıl’dan, gönül yakan Kıvanç Tatlıtuğ’un yıldızı olduğu ‘Ask-ı Memnu’ya kadar dizilerin popülaritesi, dizi bağımlıları, favori dizilerinin çekimlerinin yapıldığı lokasyonları görmek üzere Türkiye’ye akarken ülkenin turizm ve moda sektörlerine güç katıp Türkiye için kayda değer ikincil bir dürtü oluşturuyor.î

“DİZİLERDEN SAĞLANAN GELİR KATLANDI"

Bu arada, dizi ihracatının geçen yıl bir kattan fazla artarak 130 milyon doları bulduğuna da dikkat çekildiği haberde dizilerin popülaritesinin, bölüm başına ödenen rakamların önemli ölçüde artmasına neden olduğuna, beş yıl 4 bin dolar olan ortalama fiyatın 150 bin dolara tırmandığına dikkat çekildi.

"BOĞAZDAKİ HOLLYWOOD"

Hükümet ve sektör yetkililerinin fiyatların bu yılda daha da yükselmesinin beklendiği yönündeki tahminlerine de yer veren gazete, Türk hükümetinin bu ayın başlarında İstanbul’da, bir çeşit “Boğazdaki Hollywoodî gibi faaliyet gösterecek bir bölgesel film merkezinin yaratılması fikrini dile getirdiğine işaret ettikten sonra Türk dizilerinin yüzde 50-60’ını ihraç eden Calinos Holding’in Başkanı Fırat Gülgen’in değerlendirmelerini de yansıttı.


Gülgen, “Türk diziler, ülkenin ekonomisini olumlu etkiliyor. İnsanlar, Türk dizilerde gördüğü elbiseler ve aksesuarları alıyor. Turist sayısı da, dizilerin ihracatının başlamasından bu yana büyük bir artış kaydettiî dedi.
“Son veriler, o eğilimi teyid edecek gibiî diyen WSJ ise, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin sayısının, Mart ayında önceki yılın eş dönemine göre yüzde 26 artarak 1 milyon 841 bine yükseldiğine dikkat çekti.
Söz konusu dönemde Türkiye’ye Suudi Arabistan, Katar ve Yemen’den gelen ziyaretçilerin sayısının, sırasıyla yüzde 88.7, yüzde 102 ve yüzde 106 arttığının altı çizildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA