Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk futbolunun Kemal Atatürke ihtiyacı var
06 Nisan 2013 Cumartesi 14:05

'Türk futbolunun Kemal Atatürk'e ihtiyacı var'

Yazar Declan Hill, Türk futbolunun Mustafa Kemal Atatürk'e ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Trabzon'da 3 Temmuz süreciyle ilgili düzenlenen panele katılan ünlü yazar Declan Hill, Fenerbahçe'nin ikinci ligde olması gerektiğini belirterek, "Bizde şöyle derler; 'Karanlık saatler geldiğinde o zamanın adamı gelir'. Sizin tarihinizde de saatler karanlıkken Mustafa Kemal Atatürk geldi. Işığı getirdi ve yaktı. O sizi kurtardı. Türkiye futbolunun Kemal Atatürk'e ihtiyacı var" dedi.

"Trabzon Kürsüsü" oluşumunun üçüncüsünü organize ettiği, 'Tape Tape Şike' paneli Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. İlginin az olduğu panele, şike ile ilgili yazdığı kitap 15 dile çevrilen Aratırmacı Yazar Declan Hill ve Belçika'da yayın yapan bir spor dergisinin yazarı Jan Hauspie konuşmacı olarak katıldı. Jan Hauspie, Belçika'dan örnek vererek başladığı konuşmasında, Türkiye'nin şike soruşturması konusunda şanslı olduğunu anlattı, Belçika'da ise gündeme gelen şike konusunun aradan 8 yıl geçmesine rağmen hala sonuçlanmadığını kaydetti.

FENERBAHÇE ŞU ANDA İKİNCİ LİGDE OLMALI

Daha sonra söz alan yazar Decla Hill ise, yaşanan şike süreci sonrası Fenerbahçe'nin ikinci ligde olması gerektiğini belirterek, "Türkiye'de bir araba kazası oldu 3 Temmuz'da. Siz şuan bir mücadele veriyorsunuz. Bu önemli bir savaş. Ben buraya 36 saat boşuna uçmadım. Karşınızda futbol için hayatını riske atmış bir adam olarak bulunuyorum. Bu savaşı kazanmak istiyorum. Bir çok ülkede artık futbol izlenmiyor. Bu olaylar sporu öldürüyor. Sizin bilmediğiniz birkaç şeyi ben biliyorum. Türk futboluyla ilgili gerçek ise; Fenerbahçe şuanda ikinci ligde olmalı. Bir çok arkadaşım, meslektaşlarım İstanbul'da. Ben Trabzonspor veya Fenerbahçe taraftarı değilim. Umurumda da değil. Ancak şuan ki durum mantıklı gelmiyor. Bir takımın, Fenerbahçe'ni başkanı şikeden içeri almak ve o takımı cezalandırmamak hiç de mantıklı gelmiyor bana. Bunu tekrar etmek istiyorum. Burada Fenerbahçe karşıtlığı da yapmıyorum. Burada akli selimden yana davranıyorum. Bu kadar zor olmamalı. Ancak bu yapılmadıö dedi.

TÜRK FUTBOLUNUN ATATÜRK'E İHTİYACI VAR

Türk futbolunun Mustafa Kemal Atatürk'e ihtiyacı olduğunu dile getiren Hill konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir arkadaşıma Türkiye'ye gidip konuşma yapacağımı söyledim. Güldü, 'Türkiye'de çok kolay olduğunu söyledi bu işin. Yani şuan karanlık bir gece yaşıyoruz. Şikeciler gülüyor karşımızda. Üstte yer alan takımın başkanı suçlu bulunmuş mahkeme tarafından ve biz takımı cezalandıramıyoruz. Ben yabancı olduğum için belki de anlamıyorumdur. Bu çok karanlık bir gece. Türkiye'de başka zamanlarda da bir karanlık gece yaşanmıştı. Ama o zaman hiç umut yoktu. İnsanlar korkuyordu. Kimse Türkiye'ye inanmamaktaydı. İngilizce'de biz şu şekilde söyleriz; Karanlık saatler geldiğinde o zamanın adamı gelir. Ve sizin tarihinizde de saatler karanlıkken Mustafa Kemal Atatürk geldi. O ışığı getirdi ve ışığı yaktı. O sizi kurtardı. 'Türkiye futbolunun Kemal Atatürk'e ihtiyacı var. Bizim yolsuzluğa bulaşmamış bir adama ihtiyacımız var. Durum çok kötü. Türkiye futbolunu dondurmamız ve bir Kemal Atatürk getirip bu ligi temizlememiz gerekiyor. O olsa ne yapardı? Tüm Türk hakemleri görevden alınacak. İyi Türk hakemleri var ama sorun şu ki, kimse onlara inanmıyor."

TÜRK FUTBOLU İÇİN SAVAŞIN

Declan Hill, "Hiçbir Trabzonlu adil futbol istediği için özür dilemek zorunda değildir. Çünkü bu sizin, bu Türkiye'nin mücadelesidir. Bu nedenle hepinizden adalet için savaşmanızı istiyorum. Trabzon için savaşın, Türk futbolu için savaşın, adalet istemeye devam edin" diyerek sözlerini noktaladı. Hill, konuşmasının ardından salondakilerce ayakta alkışladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA