Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Müzik Ödülleri sahiplerini buldu
13 Nisan 2013 Cumartesi 15:51

Türkiye Müzik Ödülleri sahiplerini buldu

“Kral Müzik Ödülleri”, 19. Yılında “Türkiye Müzik Ödülleri” olarak dün akşam sahiplerini buldu.

Doğuş Yayın Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Kral Grubu’nun Ülker Albeni ana sponsorluğunda düzenlediği, müzik dünyasının en iyilerinin ödüllendirildiği ‘Türkiye Müzik Ödülleri Töreni’, İstanbul Kongre Merkezi’nde bir çok ünlü sanatçının katılımı ve unutulmaz sahne şovlarıyla gerçekleştirildi. Müziğin Keyfi temasıyla düzenlenen Türkiye Müzik Ödülleri, STAR’dan canlı yayınlandı.

Gecenin sahne arkası ve kırmızı halı bölümleri ise Kral TV ve KralPOP TV’den gece boyunca izleyicilere ulaştı.

KIRMIZI HALI GÖZ KAMAŞTIRDI
Ödül töreninin en dikkat çeken bölümlerinden biri olan Kırmızı Halı seremonisi her yıl olduğu gibi göz kamaştırdı. Sanatçılar bu gece için özel hazırlattığı kostümleriyle boy gösterdiği kırmızı halı da meraklı gözlerin gecenin konuk yıldızlarının günler öncesinde özenle hazırlattıkları kostümleriyle boy gösterdi. Meraklı gözler, kimler kiminle gelmiş, ne giymiş ilgiyle takip etti. Kırmızı Halı’nın sunucuları Öykü Serter, Şafak Karaman, Deniz Akkaya ve Mert Rusçuklu yaptı.

Ev sahipliğini Kral Grubu Genel Koordinatörü Mehmet Akbay’ın üslendiği geceye müzik, kültür-sanat, iş ve medya dünyasından seçkin davetliler katıldı. Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, Deniz ve Dianne Şahenk, galanın sponsoru Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Pazarlama Baskan Yardımcısı Raşit İsmail, Yıldız Holding Kurumsal İletisim Genel Müdürü Zuhal Şeker, Ülker Çikolata Pazarlama Direktörü Zekeriya Cengiz Acar ve eşi Zeynep Acar, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erman Yerdelen gecenin konukları arasındaydı.

Türkan Şoray, Muhterem Nur, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Bülent Ersoy, Kayahan, Ayşegül Aldinç, Özcan Deniz, Fuat Güner Kutsi, Birol Güven, Şahin Özer, Erkan Özerman başta olmak üzere çok sayıda ünlü sima gecenin davetlileri arasında yeraldı.

MURAT BOZ İLK KEZ ‘VAZGEÇMEM’ DEDİ
Murat Boz, gecenin açılışını yeni şarkısı 'Vazgeçmem' ile yaptı. Sanatçı yeni şarkısını ilk kez Türkiye Müzik Ödülleri Töreni'nde seslendirdi.

SERTAB, ÜZERİNDEKİLERİ ÇÖPE ATTI!
Üç yıl aranın ardından yeni albümünü Türkiye Müzik Ödülleri ile aynı gün piyasaya süren Sertab Erener, yeni şarkılarını ilk kez törende söyledi. Şarkısında söylediği gibi saçlarını sarıya boyatan sanatçı, seyircilerin şaşkın bakışları altında üzerindeki kıyafetleri çıkararak yanında getirdiği çöp kutusuna attı! Sanatçının ikinci şarkısı ise “Öylede Güzel Böylede Güzel” adını taşıyordu.

NİLÜFER ve GRİPİN DÜETİ
Geçen yıl düzenlenen 18. Kral Müzik Ödülleri töreninde “12 Düet” albümüyle “En İyi Proje” dalında birinci seçilen ancak rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Nilüfer, Türkiye Müzik Ödülleri’nde sevenleriyle buluştu. Üstelik başarılı rock grubu Gripin ile yaptığı düet büyük beğeni kazandı.

MÜZİĞİN ÜSTATLARI ANILDI
Geçtiğimiz bir yıl içerisinde sanat camiası ve sevenleri açısından oldukça üzücü günler yaşandı. Ödül gecesinde, müzik üstadları Neşet Ertaş, Müslüm Gürses, Ferdi Özbeğen ve Kamil Sönmez yine müzik ile hatırlandı. Kaybettiğimiz dört büyük değeri, müzisyen dostları şarkılarıyla bu büyük müzik gecesine taşıdı. Ümit Besen-Ferdi Özbeğen’den, Kubat-Neşet Ertaş’tan, Halil Sezai-Müslüm Gürses’ten, Zeynep Başkan ise Kamil Sönmez’den şarkılar söyledi.

HALİL SEZAİ’DEN MUHTEREM NUR’U DUYGULANDIRAN HEDİYE
Halil Sezai, sahnede Müslüm Gürses “Adını sen koy” adlı şarkısı seslendirdi. Sahneye davet edilen Müslüm Gürses’in hayat arkadaşı Muhterem Nur’a Halil Sezai’nin bir sürprizi vardı. Sanatçı, “Kendi çabalarımla bir t-shirt yapmıştım. Müslüm Gürses sevenleri için kendisine onu hediye etmek istiyorum.” Diyerek üzerindeki t-shirtü çıkararak Muhterem Nur’a verdi.

ONUR ÖDÜLÜ FERDİ TAYFUR’A
Gecenin Onur Ödülü, Ferdi Tayfur’a gitti. Muhterem Nur’dan ödülünü alan Tayfur, “Bir gün gelecek hayatımın en değerli ödülünü Muhterem Nur’un elinden alacağım hiç aklıma gelmezdi... Bu muhteşem geceye emeği geçen herkese, beni hiç bir zaman yalnız bırakmayan hayranlarıma teşekkür ediyorum.


EN İYİ ŞARKI ‘TÜRKAN’

Bu yılki teması ”Müziğin Keyfi” olarak açıklanan Türkiye Müzik Ödülleri’nde yarışma kategorisine dahil 14 dalda ödül verilirken özel ödüller de sahiplerini buldu.Tam 4 dalda aday olduğu töreninde “En iyi şarkı” ödülünü “Türkan” ile kazanan Demet Akalın oldukça mutlu oldu. MÜYAP Başkanı Bülent Forta’dan alan sanatçı yarışmanın sonunda mutluluğunu Türkan Şoray ile paylaştı.EN İYİ ALBÜM VE YILIN ERKEK ŞARKICISI MUSTAFA CECELİ

Geceden mutlu ayrılan bir diğer isim ise “En iyi albüm” ve “En iyi erkek şarkıcı” ödülüyle evine dönen Mustafa Ceceli oldu. 'Es' ile 'en iyi albüm' ödülüne layık görülen Mustafa Ceceli, törene babasıyla geldiğini, 6 yaşındayken kendisine org alarak müziğe başlamasına sebep olduğu için kendisine teşekkür etti ve 1.5 yaşındaki oğlunu da anmayı unutmadı. Sanatçı “En iyi albüm” ödülünü Kayahan, “En iyi erkek şarkıcı” ödülünü Türkan Şoray’ın elinden aldı.
GÖKSEL YILIN KADIN ŞARKICISI

Dört dalda aday olan isimlerden biri olan Göksel, “Yılın kadın şarkıcısı” ödülünün sahibi oldu. Göksel’e ödülünü Orhan Gencebay takdim etti.“En iyi single” ödülü “Beni biraz böyle hatırla” ile bir başka dört dalda aday olan Emre Aydın’a gitti.EN İYİ PROJE ORHAN GENCEBAY’DAN

En iyi proje ödülünü Bülent Ersoy’un elinden alan büyük usta Orhan Gencebay, bestesini de yaptığı Cemal Safi’nin “Gelin Birlik Olalım” şiirini okudu. Ve seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

MUHTEŞEM YÜZYIL MÜZİĞİYLE DE ZİRVEDE
Diziler bu kez müzikleriyle Türkiye Müzik Ödülleri’nde yarıştı. 45 ülkede 204 milyon kişinin izlediği bir klasik olarak bütün övgüleri üzerinde toplayan başarılı bir Star dizisi Muhteşem Yüzyıl, müziği ile büyük ödülün sahibi oldu. Bestecileri Fahir Atakoğlu, Aytekin Ataş ve Soner Akalın. Bestecilerinden Aytekin Ataş, “En iyi dizi müziği” ödülünü Melek Baykal’ın elinden aldı.

TÜRKİYE MÜZİK ÖDÜLLERİ
Bu yıl 19. yılına giren ‘Kral Müzik Ödülleri’, müzik sektörünün tüm paydaşlarının desteğiyle ‘Türkiye Müzik Ödülleri’ adını aldı. Türkiye’nin en önemli müzik ödülleri gecesinin adayları geçen ay düzenlenen basın toplantısında duyurulmuştu. 2012 yılı müzik çalışmalarının değerlendirmeye alındığı süreçde, MÜYAP ve Nielsen verileri, halkın oyları ve uzman jürinin değerlendirmesi ışığında Türkiye Müzik Ödülleri’nde kazanan isimler belirleniyor. Somut verilere göre belirlenen adaylar, yine tüm süreci açık bir şekilde duyurulan kriterlere göre değerlendirilerek ödülendiriliyor.


İŞTE 2012’NİN “EN İYİ”LERİ

Bu yılki teması ”Müziğin Keyfi” olarak açıklanan Türkiye Müzik Ödülleri’nde yarışma kategorisine dahil 14 dalda ödül verildi. Ayrıca özel ödüller de sahiplerini buldu.Müzik dünyasında tatlı bir heyecana neden olan ve merakla beklenen törende 2012 yılına damgasını vuran isimler ödüllendirildi.


İŞTE YILIN EN İYİLERİ:


• EN İYİ ALBÜM: MUSTAFA CECELİ (Es)

Sıla, Göksel, Ebru Gündeş ve Demet Akalın.

• EN İYİ ŞARKI: DEMET AKALIN (TÜRKAN)

Göksel (Uzaktan), Emre Aydın (Soğuk Odalar), Rafet El Roman (Senden Sonra), Mustafa Ceceli (Es).

• EN İYİ KADIN SANATÇI: GÖKSEL

Sıla, Hande Yener, Demet Akalın, Funda Arar.

• EN İYİ ERKEK SANATÇI: MUSTAFA CECELİ

Murat Boz, Murat Dalkılıç, Emre Aydın, Volkan Konak

• EN İYİ GRUP: SEKSENDÖRT

Kolpa, Gripin, Manga, Mor ve Ötesi .

• EN İYİ KLİP: ZİYNET SALİ (HERŞEY GÜZEL OLACAK)

Göksel (Yalnız Kuş), Aynur Aydın (Ayrılıklar Mevsimi), Demet Akalın (Türkan), Ceza (Türk Marşı).

• EN İYİ PROJE: ORHAN GENCEBAY İLE BİR ÖMÜR

Ozan Çolakoğlu (01), Erdem Kınay (Proje), Manga (E-Akustik), Badem (Badem ve Konukları).

• EN İYİ REMIX ŞARKI: ERDEM KINAY (Geri Dönüş Olsa-Murat Boz)

Mustafa Ceceli (Es), Ozan Çolakoğlu (Hayat Öpücüğü-Murat Boz-), Burak Yeter (Haberin Olsun –Bengü-), Hüseyin Karadayı (Ayrılsak Ölürüz Biz).

• EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN SANATÇI: MEHMET ERDEM

Gönseli Deniz, İrem Derici, Gülden Mutlu ve Ece Seçkin.

• EN İYİ DİZİ MÜZİĞİ; MUHTEŞE YÜZYIL (STAR)

İşler Güçler (Star), Kuzey Güney (Kanal D), Kayıp Şehir (Kanal D), Seksenler (TRT 1)

• EN İYİ FİLM MÜZİĞİ: EVİM SENSİN

Fetih 1453, Çanakkale 1915, Zenne, Çakallarla Dans.

• EN İYİ DÜET: EMRE AYDIN&GÜLDEN MUTLU (SOĞUK ODALAR)

Burcu Güneş&Eflatun (Çıkmaz Sokaklar), Hande Yener&Seksendört (Rüya), Manga&Yıldız Tilbe (Hani Biz), Murat Dalkılıç&Z.Bastık (Lüzumsuz Savaş).

• EN İYİ ENSTRÜMENTAL ALBÜM: ERKAN OĞUR (DÖNMEZ YOL)

3 Dem (Geç), Bosphorus Lounge (Mercan Dede), Baki Duyarlar (Keman Jazz) ve Omar Faruk Tekbilek (The Meeting).

• EN İYİ SINGLE: EMRE AYDIN (BENİ BİRAZ BÖYLE HATIRLA)

Soner Sarıkabadayı (İnsan Sevmez mi), Ozan Doğulu & Model (Dağılmak İstiyorum), Bora Duran (Sen de Gidersen), Fettah Can (Rüzgar Ektim).

* ONUR ÖDÜLÜ : FERDİ TAYFUR


AL SAHNELERE TAŞI BENİ
Bu yılki gala gecesinde bir ilke imza atıldı. Gala gecesinin ana sponsoru Ülker Albeni’nin düzenlediği “Al Sahnelere Taşı Beni” ses yetenek yarışması kazananları Hande Ateş, Mustafa Hoşgören ve Gamze Sargın, Türkiye Müzik Ödülleri töreninde müzik dünyasına yön veren isimlerin önünde sahne aldı. 559 yarışmacı arasından Türkiye Müzik Ödülleri sahnesine çıkmaya hak kazanan bu 3 albenili ses, gecede, Ben Varım, Firuze ve Yar Bana Varmadı isimli şarkıları seslendirdi. Canlı yayında tüm Türkiye’ye sesini duyuran Hande Ateş, Mustafa Hoşgören ve Gamze Sargın başarılı sahne performansları ile müzik dünyasına kendilerini tanıttı.HAK EDEN KAZANDI!
Türkiye Müzik Ödülleri’nin adayları ödüle uzanmak için bir değerlendirme sürecinden geçiyor. Halkın SMS ile göndereceği oylar (SMS oylamasında her numara 1 oy atabiliyor ve ayrı bir ücret alınmıyor.), MÜYAP ve Nielsen verileri ve jürinin değerlendirmesi belli oranlara göre birleştiriliyor ve kazanan isim ya da şarkı belirleniyor.

ADAYLAR NASIL BELİRLENDİ
Türkiye Müzik Ödülleri’nde adaylar aşağıdaki kriterler temel alınarak belirlendi:

• Müyap 2012 fiziki satış resmi rakamları

• Müyap internetten dinlenme ve indirilme resmi rakamları

• Nielsen 2012 yılında radyolarda en çok çalan şarkı verisi

• Nielsen 2012 yılında radyolarda en çok çalınan şarkıcı verisi

• Jüri oylaması

• Halk oylaması

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA