Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Türkiye yalnız kaldı

06 Temmuz 2013 Cumartesi 00:23

Mısır’da askerin yönetime el koyması; hiç kuşkusuz ki en fazla Türkiye’yi etkiledi.

Çünkü; Türkiye’nin bulunduğu iki büyük blok, darbenin yanında durdu.

Bu bloklardan birincisi olan Amerika-Avrupa bloku; kendi dünya görüşüne aykırı bir duruş sergileyen Mursi’yi istemiyordu. Amerika dolaylı olarak, Avrupa açıktan bunu dile getirdi.

Avrupa-Amerika hattının demokratik değerlere sahip çıkacağını sanan bizim hükümet bu durumdan derin bir hayal kırıklığına uğradı.

Halbuki Batılı sömürgeciler için esas olan İslam ülkelerinde demokrasinin olup olmaması değil; buralarda kendi çıkarlarını zorlayacak bir değişikliğin olmamasıdır.

Türkiye için bence asıl öldürücü darbe Arap dünyasından geldi. Başbakan Erdoğan ile Cumhubaşkanı Gül’ün çok değer verdikleri Suudi Arabistan kralı Abdullah;açık açık darbeyi alkışladı. Hatta darbecilerin cumhurbaşkanı için dua etti.

Bu durum benim için sürpriz değildi ama; İslam unsurunun birleştirici bir unsur olduğunu sanan AKP yöneticileri için sarsıcıydı.

Sade o mu? Birleşik Arap Emirlikleri de Mısır ordusunun yönetime el koymasını alkışladı. Bunlar için İslam kardeşliği değil; ABD’nin tutumu önemliydi.

 

***

Ve yeni, çok sarsıcı bir blok oluştu: Türkiye yalnız kalırken karşı tarafta Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suriye yeni bir bloku imal ettiler.

Görüyorsunuz değil mi? Düne kadar Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve Arap emirlikleri bir bloktular ve Suriye yapayalnızdı. 

Şimdi Suriye’nin konumuna Türkiye düştü…

Yani Başbakan Erdoğan’ın çok güvendiği Suudi Kralı Abdullah onu anında sattı…

Bunun anlamını biraz daha açalım:

Mısır’daki darbenin arkasında duran blok; aslında Başbakan Erdoğan’a karşı da yumuşak bir blok oluşturmanın mesajını verdiler. Yani; “Mursi’ye bak!” mesajı…

Bunu Beşşar Esad; sert perdeden söyledi. Ama diğerleri duruşlarıyla dile getirdiler.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA