Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye yüzünden hapse girdi
25 Nisan 2013 Perşembe 13:31

Türkiye yüzünden hapse girdi

Alzheimer hastası babasını, Fethiye'ye götürmek için bakımevinden çıkaran kadına hapis cezası verildi..

Fethiye’de yaşayan Wanda Maddocks Alzheimer hastası babasını kaldığı bakım evinden çıkartıp Türkiye’deki evinde bakmaya kalkınca kendini hapiste buldu.

50 yaşındaki gayrimenkul komisyoncusu Wanda Maddocks, İngiltere’de yalnız yaşadığı evinde baygın bir biçimde bulunduktan sonra Stoke-on-Trent kentindeki bir bakım evine yerleştirilen 80 yaşındaki babası John Maddoks’u bakım evinde güvende olmadığı gerekçesiyle Fethiye’ye götürmek istedi.

Devletin bakım evinde kalması konusundaki kararına rağmen  kızıyla Türkiye’ye gidip 13 hafta boyunca Fethiye’de yaşayan yaşlı adam, burada İngiliz devletinden aldığı yardım parasına ve birikimlerinin bulunduğu hesaba ulaşamayınca İngiltere’ye geri döndü ve devlet tarafından bakım evine yeniden yerleştirildi.

Wanda Maddocks bu noktada babasını yeniden Fethiye'ye götürebilmek için gerekli yasal süreci başlattı.

2005 yılında kurulan ve kendi adına karar veremeyen kişilerin haklarını savunmaktan sorumlu olan "Koruma Mahkemesi" ailenin yaşlı adamı Fethiye'ye götürebilmesi için mahkemeye detaylı bir "bakım planı" sunması gerektiğini bildirdi. Ailenin sunduğu bakım planı mahkeme tarafından yeterli bulunmayınca eski bir dekoratör olan John Maddocks’un bakım evinde kalmaya devam etmesi gerektiği belirtildi.

KORUMA MAHKEMESİNİN HAPİS CEZASI VERDİĞİ İLK KİŞİ OLDU


Karara itiraz eden ve yaşadıklarını basına anlatmaya çalışan Wanda Maddocks, mahkeme kararına karşı gelmek suçundan beş ay hapse mahkum edildi.

Babasını ziyaret etmeye gittiği bir sırada tutuklanan Maddocks, altı hafta boyunca ülkenin en azılı kadın suçlularının tutulduğu Foston Hall hapisanesinde yattı. 50 yaşındaki Maddoks koruma mahkemesi tarafından hapis cezası verilen ilk kişi oldu.

Hapiste dayak da yiyen ve Maddocks’un aldığı ceza altı ay boyunca da kamuya açıklanmadı. Mahkeme Maddocks’un alınan yargı kararına rağmen babasının bakım evindeki yaşamına müdehale etmeye devam ettiği ve dava ile ilgili sosyal yardım görevlilerine tehdit mesajları gönderdiği için tutuklandığını belirtti.

Wanda Maddocks ise "Dava basına yansımış olsaydı beni hapse atamazlardı. İnsan Hakları Yasası herkesin aile hayatı hakkına sahip olduğunu söylüyor. Babamın insan haklarını ihlal eden mahkemeydi, ben değil" şeklinde konuştu.

John Madodocks ise kızının hapse atılmasından kısa süre sonra kaldığı bakım evinde hayatını kaybetti. Maddocks ailesi babalarının ölümünden onu bakım evinde kalmaya zorlayan mahkemeyi sorumlu tutuyor. Yapılan otopsi Alzheimer ve diyabet hastası olan adamın doğal nedenlerden öldüğünü gösterdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA