Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede kanser ilacı üreteceğiz
17 Nisan 2013 Çarşamba 11:26

Türkiye'de kanser ilacı üreteceğiz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kanser ilaçlarının Türkiye'de üretemini yapacaklarının haberini verdi.

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kanser ilaçlarını Türkiye'de üretemini başaracaklarını belirterek, "Hiçbir hastamızı da mağdur etmeyiz. Hiç merakınız olmasın. Bu anlamda bakınız yarından sonra bio-teknoloji fuarına gidiyorum. İnşallah birçok ilacımızı da özellikle kanser ilacımızı da Türkiye'de üretimini de inşallah başaracağız" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte, karayoluyla saat 11.00'da İstanbul'dan Edirne'nin Uzunköprü İlçesi'ne geldi. Bakanları, Edirne Valisi Hasan Duruer, Uzunköprü Kaymakamı Uğur Kolsuz, daire müderleri, partililer karşıladı. İki bakana vatandaşlar yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Bakan Müezzinoğlu doktor kıyafeti giyen küçük bir kızı kucağına alıp sevdi ve öptü. Ardından iki bakan Hükümet Konağı'na giderek Kaymakam Uğur Kolsuz'dan ilçe hakkında bilgi aldı. Daha sonra da 100 metre uzaklıktaki parti teşkilatına geçerek partililerle bir araya geldiler.

AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanlığı'da gazetecilerin kanser ilaçlarının temini konusunda yaşanan sıkıntıların hatırlatılması üzerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Biz her gün yaklaşık 40 milyonun üzerinde yani eski rakamla 40 trilyonun üzerinde ilaç parası ödüyoruz. Bundan da hiçbir rahatsızlığımız yok. Bu millete helal olsun. Ama rakam 40 trilyon yılda 17 katrilyon. Bu pastayı görenler bazen, bizi bu ülkenin bu potansiyelinden fırsatçılık yapmak isteyenler var. Hiçbir hastamızı ve vatandaşımızı sıkıntıyı sokacak bir anlayışımız olmaz. Ama bizi, Türkiye'yi bu anlamda tünele sokup da istismar edeceklere de asla fırsat vermeyeceğiz. Dolayısıyla harcadığımız para asla en duyarlı olduğumuz başta başbakanımız ve ben, en duyarlı olduğumuz konuların başında sağlık ve hastalık gelir. Hiçbir hastamızı da mağdur etmeyiz. Hiç merakınız olmasın. Bu anlamda bakınız yarından sonra bio-teknoloji fuarına gidiyorum. İnşallah birçok ilacımızı da özellikle kanser ilacımızı da Türkiye'de üretimini de inşallah başaracağız. Biz birilerine zaman zaman mahkum olacak durumdan da, az önce dediğim gibi muassır medeniyet seviyesi yolculuğunun ruhunda esas bu anlayış yatar. İnşallah bunu da bu ülkeye kazandıracağız" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, zaman zaman gündelik olarak sıkıntıların ortaya çıkabildiğini de anlatarak, "Çünkü her gün 500 milyon hastamıza hizmet veriyoruz. Kanser alanındaki tıbbi gelişmeler, hastalıklarda birçok yenilikleri de en erken ülkesine getiren ve vatandaşına kazandıran ülkeyiz. Dolayısıyla hiç sıkıntımız olmayacak diyorsak, her gün 500 milyon tıbbi işlem yapılan bir alandan söz ediyoruz. İnşallah duyarlılığımız ve yakın takibimizle hiçbir hastamıza olağanüstü tedavi sıkıntısı yaşatmayacağız" diye konuştu.

TÜRKİYE HER GEÇEN GÜN EKONOMİSİNİ GELİŞTİRDİ

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun davetlisi olarak Edirne'ye geldiğini ve bu sıcak karşılamadan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Türkiye'de bugün ekonomide yaklaşık 800 milyar dolar ilerleme kaydedildiğini belirten Yılmaz, "İhracatta 152,5 milyar dolar, kişi başına geliri 10 bin doları aşan, dünyada ve bölgesinde ilerlemeler kaydeden bir Türkiye var. Diğer taraftan demokrasi ve hukumuzu geçen yıl daha da geliştirdik. Çok şükür, bugün Türkiye'nin çok daha güçlü demokratik yapısı var. Türkiye'nin bununla da dünyada saygınlığı var. Sadece ekonmide değil, demokraside de kaydettiğimiz gelişmelerle Türkiye dünyada çok daha saygın bir konuma gelmiş konumda. Edirne serhad bir ilimiz. Avrupa'ya komşu bir ilimiz bugün Avrupa'da kriz yaşanırken, en gelişmiş dediğimiz ülkelerde bankalar, firmalar batarken, devletler borç batağı içerisine saplanmışken Türkiye her geçen gün ekonomisini geliştirdi. Her geçen gün daha güçlü bir ülke haline geliyor. Bunu da daha güçlü bir hale getirecek inşallah. İşte tüm bu başarılarda AK Parti teşkilatının çok büyük emeği var" dedi.

Ardından iki bakan inşaat çalışmaları süren Trakya Üniversitesi Uzunköprü Uygulamalı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'ni inceledi, Uzunköprü Ticaret Borsası ve Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

KİMLİK İSTEDİ

Oda ziyareti sırasında Bakan Müezzinoğlu'nun yanına gelen 68 yaşındaki 3 çoçuk babası çifti Recep Türk, 1958 yılında Yunanistan Sofulu Köyü'nden kaçak olarak Türkiye'ye geçtiğini ve nüfus cüzdanı olmadığını söyleyerek, bu süreci daha önce yaşayan bakan Müezzinoğlu'ndan yardım istedi. Bakan Müezinoğlu da yardım sözü verdi danışmanlarına Türk'ün bilgilerini almasını istedi.

1958 yılında kaçarak anavatana sığındığını anlatan Recep Türk, "Çok defa müracatım oldu ancak kimlik alamadım. Sağlık bakanımız da benim gibi aynı sıkıntıları yaşadı. O yüzden kendisinden yardım istedim. İnşallah sorunumu çözer" dedi.

Bakan Müezzinoğlu ve Yılmaz, Uzunköprü'deki incelemelerinin ardından Edirne'ye gelecek.

'PİRİNCİMİZDE GDO YOK'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ziyaretlerinin ardından bir otelde düzenlenen öğle yemeğine katıldı. Bakanlara öğle yemeği olarak pirinç pilavı, kuzu tandır, köfte ikram ettiler. Ayrıca bakanlara 5'er kiloluk baldo Edirne princi hediye edildi. Bunun üzerine Bakan Müezzinoğlu gazetecilere, yerli pirinç üretiminde GDO olmadığını belirterek, "Yerli prinç üretimimizde GDO asla söz konusu degildir. 75 milyon insanımız gönül rahatlığıyla yerli pirincimizi tüketebilir. Asla sağlık sorunu olmaz" dedi.

Yemeğin ardınadn iki bakan karayoluyla Edirne'ye hareket etti.

DİLEK'İ ZİYARET ETTİ

Edirne'nin Uzunköprü İlçesi'ndeki incelemelerinin ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kendi makam araçları ile birlikte Edirne'ye gitti.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Edirne'ye geldikten sonra önce, ilaçlarının temini için yardım istediği Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın, cebine para koyup, 'Düşürme' diye uyardığı lenf kanseri hastası Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Dilek Özçelik'i tedavi gördüğü Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ziyaret etti. Ziyarette basının görüntü olmasına izin verilmedi. Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, "Geçmiş olsun ziyaretinde bulundum. Sıkıntısını sordum, şuanda olağanüstü bir durum yok. Biz gerekeni yapıyoruz, zaten doktorlarımız da orada. Ne gerekirse yapacağız bütün hastalarımıza olduğu gibi" dedi.

Bir gazetecinin 'eksik ilaçları bulunabildi mi? Sorusuna Bakan Müezzinoğlu, "Eksik ilaç diye bir şey yok. Birileri bu ülkenin dinamikleriyle yani ilaç anlamında zaman zaman bizi tünele sokmaya çalışıyorlar. Bu anlamda hiçbir hastamız mağdur olmayacak" diye konuştu.

İnternet üzerinden ilaç satışının yapıldığı yönündeki başka bir soruya ise, Bakan Mehmet Müezzinoğlu, "İnternet üzerinden ilaç satımına zaten karşıyız. Onunla ilgili düzenleme de yapacağız" dedi.

ÖĞRENCİLERE ÖZEL GÜVENLİK MÜDAHELE ETTİ

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise, açılışı yapılacak olan Trakya Üniversitesi Akıl ve Ruh Sağlığı Merkezi'nin açılış törenine gitti. Açılışın yapılacağı yerde ellerinde Türk Bayrağı ve Atatürk resmiyle toplanan 6 kişilik öğrenci grubu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ile binaya giriş yapan Bakan Yılmaz'ı üniversitenin internet sitesinden Türk Bayrağı ve Atatürk fotoğrafının kaldırılması nedeniyle slogan atarak protesto etmek istedi. Üniversitenin özel güvenlik görevlileri ise eylemci öğrencileri güç kullanarak yere yatırdı. Bu sırada Türk Bayrağı yere düştü. Bir güvenlik görevlisi bayrağı yerden alırken, her öğrenciyi 3 güvenlik görevlisi yaka-paça açılışın yapılacağı yerden uzaklaştırdı.

Akıl ve Ruh Sağlığı Merkezi'nin açılışına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ve çok sayıda davetli katıldı.

YARDIM SÖZÜ

Açılışın ardından Bakan Yılmaz, Edirne Tıp Fakültesi Hastanesini gezdi. Balıkesir'in Bandırma Devlet Hastanesi'nde geçirdiği bel fıtığı ameliyatı sırasında kırılan bisturi ucu omurilik kenarında kalan ve çıkartılamadığı için Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yatan 49 yaşındaki Mevludiye Kartal, gördüğü Bakan Yılmaz'a, ağlayarak, çok zor durumda olduğunu ve ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi. Kartal ile yakından ilgilenen Bakan Yılmaz, Vali Duruer'e Kartal'ın ihtiyaçlarının karşılanması için talimat verdi.

NİKAH ŞAHİDİ OLDU, EN AZ 3 ÇOCUK İSTEDİ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu daha sonra Ak Parti Edirne İl Yönetimi Üyesi Avukat Çağrı Muştu ile Elif Akyıldız'ın Edirne Belediyesi Nikah Salonu'ndaki nikah törenine katılarak şahitlik yaptı. Bakan Müezzinoğlu, evin İçişleri Bakanının hanımlar olduğunu belirterek evlilik cüzdanını geline verdi ve çifte en az 3 çocuk nasihatında bulundu.

Ardından iki bakan, Selimiye Camiini, Hıdırlık Tabyaları ve 2'nci Bayazıt Sağlık Müzesi'ni gezdi.

HELVA GECESİNE KATILDILAR

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, şehirdeki incelemelerinin ardından akşam saatlerinde Trakya Üniversitesi'nin organize ettiği Helva sohbetlerine katıldı. Uzunkaldırım Caddesi'ndeki tarihi Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansaray'ındaki programda 2 bakan bir süre müzik dinletisini izledi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz programdan erken ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada geçen yıl ekonomiyi 'bakıma' aldıklarını ifade ederek, "Geçen yıl bir anlamda ekonomimizi bakıma almıştık. Avrupa küçülürken dahi biz nispeten düşük dediğimiz bir büyüme hızımızla Avrupa ikincisiz. Ama geçen yıldan enerjimizi toparlamış bir şekilde daha iyi şartlarda girdik bu yıla. Bu yıl rahatlıkla yüzde 4'ü aşacağız" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA