Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeye yardımı keselim çünkü...
09 Temmuz 2013 Salı 12:30

'Türkiye'ye yardımı keselim çünkü...'

Avrupa Parlamentosu'nda Hıristiyan Demokrat Grup üyesi parlamenterlerden şaşırtan bir öneri geldi.


Avrupa Parlamentosu'nda Hıristiyan Demokrat Grup üyesi parlamenterlerden gelen teklif şaşırttı. Teklifte, "Türkiye'ye hibe olarak aktarılan para, halka biber gazı olarak gidiyor. Bu yüzden yardımı keselim." önerisinde bulunuldu.
 
Avrupa Parlamentosu'nda ağırlıklı olarak aşırı sağ ve daha çok Fransız ve Almanların yer aldığı Hıristiyan Demokrat Grup üyesi bir grup parlamenter, Türkiye'ye mali yardımların kesilmesi için bir tasarı üzerinde çalışıyor.
 
Taslağı hazırlayan parlamenterlerin gerekçesi, "AB'den yapılan mali yardımların, halka biber gazı olarak yansıdığı" görüşü.
 
Taksim'deki gösterilerde polisin 'orantısız güç' kullanıldığına değinilen tasarı, sonbaharda genel kurula sunulacak.
 
Karar taslağına şimdilik Hıristiyan Demokrat milletvekillerinden Renate Sommer ve Rainer Wieland ve Fransız Jean-Paul Gauzes imza attı.
 
Türkiye'ye yapılacak olan mali yardımın kesilmesini talep eden aşırı sağcı parlamenterler arasında, Avusturyalı Franz Obermayr, Belçikalı Philip Claeys ve İngiliz Nick Griffin de bulunuyor.
 
Türkiye, AB'nin 2007-2013 bütçesinden 11.5 milyar euro olarak belirlediği mali yardımdan şimdiye kadar, 4.5 milyar euro civarında destek aldı.
 
AB Komisyonu sözcüsü Peter Stano, geçen hafta basın toplantısında bir gazetecinin Türkiye'ye yardımı kesecek misiniz sorusuna "Gündemimizde böyle bir konu yok" diye yanıt vermişti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA