Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkler en çok nereye seyahat ediyor?
09 Nisan 2013 Salı 18:16

Türkler en çok nereye seyahat ediyor?

2012'de Türklerin en çok seyahat ettiği ülke Almanya oldu.

Avrupa'nın en önemli seyahat ülkesi olmak isteyen Almanya, Türkiye'den gelen yolcuların yurt dışı gezi hedefleri arasındaki ülkeler listesinin en üst sıralarında yer alıyor. 
Alman Turizm Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Petra Hedorfer, Four Seasons Otel'de yaptığı basın toplantısında Almanya Federal İstatistik Kurumu'nun 2012 yılında Almanya'da turizme ilişkin, turist ve konaklama rakamlarını açıkladı. Turizm acentaları temsilcilerinin de katıldığı toplantıda konuşan Hedorfer, Türkiye'den gelen konukların toplam konaklama hacminin son 10 yıl içinde gözle görünür şekilde artığını belirtti. Hedorfer, Türkiye'den gelen yolcular açısından Almanya'nın yurt dışı gezi hedefleri arasındaki ülkeler listesinin en üst sıralarında yer aldığını ve 2002'den 2011 yılına kadar yüzde 59 oranında bir artış gerçekleştiğinin altını çizdi. 

'TÜRKİYE SEYAHAT ÜLKESİ ALMANYA İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK PAZAR' 

Türkiye'den gelen turistlerin yüzde 56'sının tatil, yüzde 15'inin ailelerini ve akrabalarını ziyaret etmek ve yüzde 29'unun iş amaçlı olarak Almanya'yı ziyaret ettiğini belirten Hedorfer, "Ocak-Aralık 2012 ayları arasındaki dönemde Türkiye'den gelen yolcular yaklaşık 576 bin konaklama gerçekleştirmiştir. Bu sayı, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 11'lik bir artış oluşturmaktadır. Bu pozitif trend 2013 yılının başlarında da devam etmektedir. Federal İstatistik Kurumu'nun Ocak ayı verilerine göre, Türkiye'den gelen yolcular 10 ve daha fazla yatak kapasiteli konaklama tesislerinde 59 bin geceleme yapmışlardır ve bu da bir önceki yıla kıyasla yüzde 5,5 oranında bir artışa eşdeğerdir. Türkiye'den Almanya'ya gelen yolcuların seyahat nedeni ağırlıklı olarak kişiseldir. Türkiye'den gelen tatilciler Almanya'da ortalama 8-9 gece geçirmekte ve günde 106 Avro harcamaktadır. Almanya'da konaklayan Türklerin en sevdikleri bölgeleri yüzde 22,6'yla Bavyera ve yüzde 20,6'yla Kuzey-Ren Westfalya Bölgeleridir. En sevilen kentlerin başında ise Berlin, Münih ve Frankfurt gelmektedir. Türkiye'den gelen konukların toplam geceleme hacmi son 10 yıl içinde gözle görünür şeklide artmıştır" diye konuştu.
Petra Hedorfer konuşmasında Federal İstatistik Kurumu'nun tahminlerine göre 2020 yılına kadar Türkiye pazarından gelen konaklamaların oranında yıllık yüzde 5'lik bir artış olacağını söyledi.

'2013 YILI OLAĞANÜSTÜ OLUMLU GELİŞMELERLE BAŞLADI'
Alman Federal İstatistik Kurumu'nun verilerine göre 2013 yılının Almanya açısından olağanüstü olumlu gelişmelerle başladığını kaydeden Hedorfer, Almanya'da 2012 yılında uluslararası konaklamaların 68.8 milyondan fazlası on veya daha fazla yataklı konaklama tesislerinde kaydedildiğini ve bu durumun bir önceki yıla kıyasla yüzde 8.1 oranında bir artışa eşdeğer ifade etti. Hedorfer, "Ocak 2013'deki yaklaşık 3.8 milyon uluslararası konaklama 10 ve daha fazla yataklı konaklama tesislerinde gerçekleşmiştir. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 4.9'luk bir artış anlamına gelmektedir. 2013 yılında da aynı olumlu gelişmenin devam etmesini bekliyoruz ve Almanya'nın 'incoming' (gelenler) verilerinde yüzde 2 ile 3 arasında bir artış olacağını tahmin ediyoruz. Önemli kaynak pazarlardaki dinamik gelişmenin devamı durumunda, 2020 yılına kadar yurt dışından gelen konaklama sayısında 80 milyon seviyesine erişmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. 
Almanya'nın uluslararası alanda seyahat ülkesi olması açısından Avrupa ortalamalarının oldukça üzerinde olduğunu söyleyen Hedorfer, "Kültür ve iş seyahatlerinde Almanya Lider Konumunda World Travel Monitor ve IPK International tarafından yapılan bir etüde göre, 2012 yılında Almanya Avrupalıların en fazla tercih ettikleri seyahat noktası olarak İspanya'nın arkasında ve Fransa'nın önünde 2. sıradaki konumunu arka arkaya 3. kez korumuştur. Avrupa'dan Almanya'ya yönelik hem tatil hem de ticari amaçlı seyahatlerde ciddi bir artış olmuştur. Buna göre Almanya 2012 yılında da hem Avrupalıların iş seyahatleri açısından tercih ettikleri ülke olarak 1. sıradaki yerini korumuş, hem de Avrupalıların kültür seyahatleri için en fazla tercih ettikleri seyahat ülkesi olarak ilk kez 1'inci olmuştur" diye konuştu.
 
DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA