Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tutuklanırsam gider yatarım
03 Mart 2013 Pazar 13:56

Tutuklanırsam gider yatarım

Eskişehir'de konuşan ünlü sanatçı, "Doğru bildiğimi söylerim, gerekirse gider paşa gibi yatarım" dedi.

Eskişehir'de Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak katılan Tarık Akan, düşüncelerini kimseden çekinmeden söylediğini belirtti.


Politikacı olmadığını belirten Akan, "Bir avantajım var o da sinemacı olmam. Sinemaya başladıktan bir süre sonra rengimi değiştirdim. Topluma mesaj veren, yararlı olduğunu düşündüğüm projelerle uğraştım. Dört yıldır çalışmıyorum. Şu anda dünya görüşümü daha fazla nasıl yayarım onun peşindeyim. Daha fazla Atatürkçü düşünür, özgür bir ülke olma yolundaki mücadelemiz bitmiyor. Ben düşüncelerimi korkmadan aklım olanları söylüyorum. Tutuklanırsam tutuklanırım. Gider paşa gibi yatarım" dedi.

Akan, Türkiye'de sanata önem verilmediğini düşündüğünü belirterek, sözlerine şöyle devam etti;

"Avrupa'daki tüm ülkeler sanat alanlarının tamamına ödenek ayırıyor. Ülkeler ilk önce kendi sanat alanlarını vatandaşların huzuruna sunuyor. Dışarıdan bir film almak yerine kendi oyunlarını gösteriyorlar. Böylece toplumun kültür anlayışını yukarı çekmeyi hedefliyorlar. Ülkemize baktığımızda sağ politikanın rengi değişti. Sanat alanları yok edilmeye çalışılıyor. Kars'a gittim. Sadece bir sinema var. Bu birçok şehirde aynıdır. Tiyatro deseniz yok denilecek kadar az. Eskişehir'e baktığınızda Anadolu şehirleri arasından sivrilip çıktı. Bunun asıl nedeni iki belediye başkanının sanata değer vermesidir."

Söyleşiye, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve çok sayıda yurttaş katıldı.

YORUMLAR
Helal olsun
Aydın8
İşte gerçek sanatçı
06 Mart 2013 Çarşamba 13:14
193.58.236.130
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA