Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tutuklu askerler: O odalara girmeyiz
03 Nisan 2013 Çarşamba 09:34

Tutuklu askerler: O odalara girmeyiz

Evli mahkumlar için eşleriyle özel görüşmelerini sağlayacak odalara asker tutuklulardan tepki geldi...

 

Cezaevlerindeki 50 bin evli hükümlü ve tutuklu pembe odalarda eşleriyle görüşmeye başladı. AncakErgenekon ve Balyoz’dan tutuklu askerlerin çoğu uygulamadan faydalanmak istemiyor. Dursun Çiçek’in avukat kızı İrem Çiçek, “Babam asla müracaat etmeyecek. Hiçbir askerin o odaya gireceğini düşünmüyorum. Orada mahremlerinin korunduğuna inanmadıklarını biliyorum” dedi 

Adalet Bakanlığı’nın cezaevindeki hükümlü ve tutukluların eşleriyle özel görüşmelerine olanak sağlayan ve kamuoyunda “pembe odalar” olarak da bilinen uygulama birçok cezaevinde başladı.Ergenekon, Balyoz ve KCK tutuklularının bulunduğu 9 bin kişi kapasiteli Silivri Cezaevi’nde de hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi. 32 görüşme odasının hazırlandığı Silivri’de, son iki ayda, aralarında kadınların da bulunduğu yüzlerce kişi nikâh kıymak için başvuruda bulundu. 

‘EVLATLARIYLA DA GÖRÜŞMEK İSTİYORLAR’ 


Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 30’u tutuklu 50 mahkûmun avukatı Celal Ülgen’den ise farklı bir açıklama geldi. Asker kökenli müvekkillerinin önemli bir kısmının SilivriCezaevi’nde, diğerlerinin Hasdal ve Sincan’da kaldığını söyleyen Ülgen, “Kendileriyle görüştüm. Genel olarak yaklaşımları farklı. Aile görüş odalarında eşleriyle vakit geçirmek değil, evlatlarıyla da birlikte olmak istiyorlar. Sonuçta adı üstünde ‘aile’ görüş odaları. Babalık haklarını kullanmak olarak görüyorlar. Müvekkillerim olmayan sanıklar arasında da şimdilik bu görüş hâkim. Başvuruda bulunmayacaklar” diye konuştu.

‘MAHREMİYET KONUSUNDA HASSASLAR’


Sanık askerlerin avukatı olan bir başka isim Hüseyin Ersöz ise “Tutukluların aile görüş odalarında geçirecekleri vakit, hükümlülerden daha fazla olmalı. Bu konunun çözülmesi gerekiyor. Görüşme odalarına gidecekler ya da gitmeyecekler diyemem. Ancak izlenimim şu; özellikle asker kökenli sanıklar, ‘mahremiyet’ konusunda daha hassasiyet gösteriyorlar. Dolayısıyla öncelikle ‘mahremiyetin güvenliğinin’ teminatına inanmaları gerekecek” dedi. 

‘Babam asla müracaat etmeyecek’

BİR başka tutuklu subay olan emekli Albay Dursun Çiçek’in avukat kızı İrem Çiçek de babasının bu görüş odasından yararlanmak için asla müracaat etmeyeceğini belirterek şunları söyledi: “Biz bu odaları ciddiye almıyoruz. Hiçbir askerin o odaya gireceğini düşünmüyorum. Çünkü o odada ne olacağına bilmiyorlar. Kendilerini orada güvende hissetmezler. Orada mahremlerinin korunduğuna inanmadıklarını biliyorum. Biz o odalardan için başvurmayacağız”.  

50 bin evli mahkûm

Cezaevlerindeki 120 bin kişi arasında 36 bin hükümlü ve 14 bin tutuklu olmak üzere 50 bin civarında evli bulunuyor. Aileler 3 saatten 24 saate kadar bu odalarda kalabilecek. 

9 bin kişilik Silivri’de 32 pembe odalı misafirhane

9 bin kişi kapasiteli Silivri Cezaevi’nde, kampus alanında yer alan misafirhane, mahkûmların eşleriyle görüşmesi için kullanılacak. Misafirhanedeki 36 odadan 32’si mahkûm ve eşleri için tahsis edildi. Odaların hazırlandığı açıklandı.

GAZETE HABERTÜRK / TÜLAY ACAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA