Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uçakta kulağınız için yapmanız gerekenler
12 Nisan 2013 Cuma 20:38

Uçakta kulağınız için yapmanız gerekenler

Uçak yolculukları sırasında ortaya çıkan kulak problemleri can sıkıcıdır. Önerilerimize göz gezdirin...

Uçak yolculukları sırasında ortaya çıkan kulak problemleri, kimi zaman kişinin hayatını kabusa çevirebiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, uçak yolculuğu sırasında oluşabilecek kulak sorunlarının ciddiye alınması gerektiğini belirterek 'Eğer kulaktaki tıkanıklık yolculuk sona erdikten sonra da devam ediyorsa, mutlaka doktor kontrolü gerekir' dedi.

NEDEN OLUYOR?
Uçak yolculuğunda rahatsızlık yaratan bölümün basınç değişikliklerine karşı son derece duyarlı olan orta kulak olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Tamer Haliloğlu, kulak tıkanmasının nasıl meydana geldiğini şöyle anlattı: 'Yutkunma sırasında normalde kulağımızda bir açılma sesi duyarız. Bu sırada genzimizden küçük bir hava kabarcığı orta kulağa ulaşmıştır. Hava, genzimizden ve orta kulağı birbirine bağlayan 'östaki' borusundan geçer. Orta kulaktaki hava, boşluğun duvarları tarafından emilir, fakat yutkunmalar sırasında östaki borusu yoluyla tekrar yenilenir. Bu şekilde kulak zarının her iki tarafında hava basıncı eşit olur. Hava basıncı eşit olmazsa kulaklarda tıkanıklık hissi oluşur'

NASIL ÖNLEM ALINMALI?
- Uçuş sırasında bol bol yutkunun. Yutkunma işlemi östaki tüpünü açan kasları aktive eder
- Yolculuk sırasında çiklet çiğneyin. Çiklet daha fazla yutkunmayı sağlar.
- Esneyin. Kaslar esneme sırasında daha fazla aktive olur.
- İniş sırasında uyumamaya dikkat edin. Çünkü basınç değişikliklerinde yeterince yutkunamayabilirsiniz.
- Esneme ve yutkunma etkili olmamışsa 1- Burun deliklerinizi tıkayın. 2- Ağzınızı hava ile doldurun. 3- Yanak ve boğaz kaslarınızı kullanarak havayı genzinize itin. Ya da ağız ve burun kapalı iken yutkunun.

YOLCULUĞUNUZU ERTELEYİN
- Bebekler büyükler gibi bu işlemi yapamazlar. Bu nedenle bebeğinizi iniş sırasında besleyin ve uyumasına izin vermeyin.
- Kulaklarınızı havalandırırken akciğer veya karnınızı kullanarak fazla zorlamayın. Çünkü bu şekilde gereğinden fazla basınç ortaya çıkabilir.
- Eğer nezle, sinüs enfeksiyonu veya bir allerji atağınız varsa ya da kulak ameliyatı geçirdiyseniz uçak yolculuğunu erteleyin.
- İnişten bir saat önce burun spreyi kullanabilirsiniz. Bu yolla burun mukozası küçülür ve kulaklara daha kolay hava gönderilebilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA