Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UEFAdan şok karar!
26 Haziran 2013 Çarşamba 01:57

UEFA'dan şok karar!

UEFA disiplin Kurulu,Fenerbahçe'ye 2+1, Beşiktaş'a ise 1 yıl Avrupa'dan men cezası verdi...

 2 yıl Avrupa kupalarından men cezasi ceza alan Fenerbahçe  5 sene içerisinde benzer bir olayın yaşanması durumunda 1 yıl yurtdışına çıkamayacak. Geçen yıl mali kriterler yüzünden Avrupa’da mücadele edemeyen Beşiktaş 2013-2014’te de yine Türkiye’nin dışına çıkamayacak.

F.Bahçe ve Beşiktaş’ın şike olaylarına karıştıkları gerekçesiyle UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilmesinin ardından başlayan gergin bekleyiş iki kulüp için de büyük şokla sonuçlandı. Avrupa’dan 1 yıl men edilmesi istenen Beşiktaş ile ömür boyu hak mahrumiyeti ile cezalandırılmaları istenen Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu cuma, 2 yıl Avrupa’da yer almama tehlikesi ile karşı karşıya kalan F.Bahçe ile ömür boyu men edilmeleri talep edilen başkan Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve Cemil Turan cumartesi günü Nyon’da savunmalarını vermişti. 

Savunmaların ardından iki kulüp ile ilgili kararlar dün kulüplere iletirken, TSİ 20.08’de UEFA resmi internet sitesinden açıklandı. Beşiktaş 1 yıl Avrupa kupalarından men edilirken, F.Bahçe’ye çıkarılan fatura çok daha ağır oldu ve sarı-lacivertliler 2+1 yıl ceza aldı. 

İki takım da tahkime gidecek

Buna göre 2 yıl boyunca Avrupa'dan uzak kalacak olan Fenerbahçe 5 yıl içerisinde benzer bir olayın içinde yeniden yer alırsa 1 yıl daha ceza alacak. İki kulüp de 3 gün içinde UEFA Tahkim Kurulu’na başvurarak itirazda bulunacak. Buradan sonuç alamaması durumunda da süreci Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) taşıyacak.

Kulüpler çıkan kararların şokunu yaşarken, UEFA Disiplin Komitesi kişilerle ilgili dün bir karar açıklamadı. Komite, Serdar Adalı ve Tayfur Havutçu’nun yanı sıra Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve Cemil Turan’ın dosyalarını İspanyol müfettiş Palacios’tan ek rapor istedi. UEFA’nın yaptığı resmi açıklamada bu konuyla ilgili olarak “Kişilerle ilgili olarak Disiplin Kurulu, bazı ek bilgilerin alınması ve daha ayrıntılı olarak kişilerin farklı konumları nedeniyle toplanacak ve karar verecektir” denildi. 

Çifte standart

Beşiktaş ve F.Bahçe’yi Avrupa’dan men eden UEFA Disiplin Kurulu’nun, ağır ceza alması beklenen Steaua Bükreş’ hakkında sadece ‘5 yıl denetim’ kararı vermesi kafaları karıştırdı

Beşiktaş ve F.Bahçe ile Steaua Bükreş’in de dosyasını inceleyen UEFA Disiplin Kurulu ekiplerimize ceza yağdırırken Romenler ekibi hakkında sadece ‘5 yıl denetim’ kararı alması kafaları karıştırdı. 
2007-08’DE Steaua ile Cluj arasında oynanan ve kazananın şampiyon olacağı karşılaşma öncesinde Bükreş ekibinin sahibi Gigi Becali, içinde 2.6 milyon dolar olan çantayı Cluj’lu oyunculara götürdüğü iddiasıyla tutuklanmıştı. Mahkemede görüntülerle de desteklenen bu iddiayı reddeden Becali, o parayla ev alacağını söylese de hakim kendisine 3 yıl hapis ve 2 yıl spordan men cezası vermişti. Ancak sonrasında temyiz mahkemesi bu kararı bozmuş, Becali’ye yalnızca 6 ay futbolculara yaklaşmama cezası vermişti. Bu olaylar ve Romanya Futbol Federasyonu’nun Steaua Bükreş’e ceza vermemesi nedeniyle UEFA, Romen ekibini Disiplin Kurulu’na sevk etmişti. 

Romen medyası ve Romanya Futbol Federasyonu Başkanı Mircea Sandu’nun dahi Steaua Bükreş hakkındaki umutsuzluğuna rağmen UEFA’dan sadece ‘5 yıl içinde mali hesaplarında herhangi bir usülsüzlüğe rastlanırsa 1 yıl Avrupa’dan men’ cezası vermesi Türk kamuoyunda büyük şaşkınlık yarattı ve UEFA’nın çifte standart uyguladığı şeklinde yorumlandı. 

ŞİMDİ NE OLACAK?

1) Fenerbahçe Kulübü, önümüzdeki sezon da dahil olmak üzere 2 yıl boyunca Avrupa kupalarına katılamayacak…
2) Beşiktaş Kulübü, önümüzdeki sezon da dahil olmak üzere 1 yıl boyunca Avrupa kupalarına katılamayacak…
3) Hem Fenerbahçe hem de Beşiktaş kulüpleri, önümüzdeki 1 hafta içerisinde Tahkim Kurulu’na itirazda bulunacak.
4) Tahkim Kurulu’nun Disiplin Kurulu’nun verdiği kararları onaylaması durumunda son çare olarak CAS’a gidilecek.
5) Eğer buradan da bir sonuç çıkmadığı takdirde kararların uygulanmasından başka bir yol kalmayacak.
6) Fenerbahçe yerine şampiyonlar ligi’ne Bursaspor gidecek…
7) Beşiktaş yerine ise UEFA Avrupa Ligi’ne Kayserispor ve Kasımpaşa gidecek… 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA