Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkeyi bölüyorsunuz
27 Mart 2013 Çarşamba 16:11

"Ülkeyi bölüyorsunuz"

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde "Başkanlık Sistemi"ni anlatan Yusuf Tekin, protesto edildi.

AFYONKARAHİSAR'da 'Başkanlık Sistemi' konferansına konuşmacı olarak katılan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin'i, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi üniversiteli gençler protesto etti. Polis protestocu gençleri salondan çıkardı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 'Genç Liderler Kulübü'nün organize ettiği 'Türkiye'de Başkanlık Sistemi' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin'in, üniversiteye gelişi öncesi protesto ihbarı alan polis, salonda yoğun güvenlik önlemi aldı. Konferans öncesi, izleyici olarak katılmak isteyen TGB'li gençlerin salona girişi sırasında polis ile aralarında tartışma çıktı. Üniversite yönetiminin devreye girmesi ardından salona alınan TGB üyesi gençlerin yanına sivil polisler oturdu.


Kulüp Başkanı Behlül Beşen, Rektör Prof.Dr. Mustafa Solak ve Vali Yardımcısı Adem Uslu'nun konuşması boyunca sessizliğini koruyan TGB'liler, Bakan Yardımcısı Tekin'in kürsüye çıkmasının ardından söz istedi. Konuşmasının sonunda 'korsan bildiri' olmamak şartıyla tüm konuşma ve soruları dinleyeceğini anlatan Tekin'in 'Başkanlık Sistemi'ni anlatmaya başlamasıyla birlikte gençlerden TGB Şube Başkanı Mustafa Altınkaya ayağa kalkarak, "Sizin bu önerdiğiniz başkanlık sistemi, bizzat Abdullah Öcalan'ın desteklediği bir sistemdir. Bu başkanlık sistemini Türkiye'ye getirmek, PKK ile aynı safta olmak demektir. Siz PKK ve ABD ile aynı saftasınız. Bölücünüz. Vatan hainisiniz" diye bağırdı. Tekin'in "Müdahale etmeyin" uyarısını gençlerin sloganından duymayan polis, protestocuların ağzını kapayarak, onları karga tulumba salondan çıkardı. 

eylemson.jpg

Üniversite koridorlarında slogan atmayı sürdüren TGB üyesi gençler Mustafa Altınkaya, Zeren Alatepe ve Selcen Aşçı, polis tarafından dışarı çıkartıldı. Bu sırada polisin sert müdahalesinden şikayet eden gençler, "Tamam sıkmayın kolumuzu kıracaksınız, bırakın bağırmayacağız" diyerek polisi ikna etmeye çalıştı. Gençler polis tarafından sivil araçlara bindirilip ifadeleri alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.


Şube Başkanı Altınkaya gazetecilere, "Kendi üniversitemizde hakkımızı savunamıyoruz. İşte AKP demokrasisi bu" dedi.

TGB'liler'in gözaltına alınarak salondan çıkartılması sonrası konferansına devam eden Yusuf Tekin, Türkiye'de hedeflenen başkanlık sisteminde TBMM ile Başkan'ın birbirini dengeleyecek güçte olduğunu söyledi. TBMM'nin seçim kararı alması ya da görev süresinin dolmasıyla başkanın da görev süresinin dolacağını aktaran Tekin, TBMM'nin kendisini engellemesi durumunda başkanın istifa ederek başkan seçimini hem de parlamento seçimini yenileyebilecek dengeleyici güce sahip olacağını belirtti.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA