Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Umarım birgün biraraya gelebiliriz
23 Nisan 2013 Salı 00:01

"Umarım birgün biraraya gelebiliriz"

Medya Sokağı, ABD Başkanı Roosevelt'in Atatürk'e yazdığı mektubu ve verilen cevabı yayınlıyor...

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, "Erdoğan, Gazze'ye gitmese iyi olur" açıklamasının krize neden olduğu bir dönemde ABD'nin en güçlü başkanlarından Franklin Roosevelt'in Atatürk'e yazdığı hayranlık mektubunu yayınlıyoruz! 

Mektupları okuyunca  23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı nedeniyle özlemle andığımız Atamız'la bir kez daha guru duyduk!

 

 

 

İşte Roosevelt'in o mektubu:

Sayın Başkanım,

Bir kaç akşam önce, Beyaz Saray'da Mr. Julian Bryan tarafından Türkiye'de yeni çekilmiş bir hareketli resimler gösterisi izledim. Benzerlerine oranla bu denli kısa bir süreç içinde gerçekleştirmiş olduğunuz bir çok harikulade şeyi görmekten duyduğum heyecanı size dile getirmek isterim.  

  Zat-ı alinizin evinizde ve küçük kızınızla kumsalda oynarken çekilmiş resimleri görmek beni özellikle memnun etti. Bu memnuniyet herşeyden ziyade bir gün benimle sizi biraraya getirecek bir olanağı bulabileceğimiz yolunda ümitlendirdi.

Dinlendiğim ender zamanlarda, göndermek lütfunda bulunduğunuz Türk posta pullar serisine bakıyorum. Bir gün bu pullar üzerine resmedilmiş sahneleri kendi gözlerimle görmeyi umuyorum.

En derin saygı ve en samimi dileklerimle

Saygılarımla

Franklin D. Roosvelt

Ekselansları  

Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı  

Ankara    

 

mektup1.jpg

İşte Atatürk'ün cevap mektubu: 

Sayın Başkanım  

Türkiye'de Mr. Juli,an Bryan tarafından yeni çekilmiş hareketli resimleri görmekten duyduğunuz memnuniyeti dile getirdiğiniz 6 Nisan 1937 tarihli nazikane mektubunuzu sonsuz zevkle okudum. Aynı zamanda fırsatlar izin verir vermez sizin ve benim biraraya gelebilmemiz ümidini ifade buyuruyorsunuz.                                         İnanınız Sayın Başkan çağdaş Türkiye'de gerçekleştirilen aşama karşısında gösterdiğiniz takdire şayan anlayış ve samimi hisler karşısında size çok müteşekkirim.  

Bu fırsatla, insanlığın mutluluğu ve dünya barışı yolunda aynı idealleri paylaştığımız Amerika Birleşik Devletleri'ne duyduğum hayranlığı bir kez daha beyan etmek isterim.

   Sizinle en kısa sürede biraraya gelebilmek benim de en içten arzum olup cezbedici ve bunca büyük işller başaran güçlü şahsiyetinizi Türkiye'de ağırlamaktan duyacağım sonsuz zevki bana tattıracak günü sabırsızlıkla bekliyorum.  

 En derin saygı ve en samimi dileklerimle.

Saygılar

K.Atatürk  

mektup.jpg

Roosevelt ile Atatürk arasında yaşanan bu mektuplaşma, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü için  "Yirminci yüzyılın en yüce dehası olan Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına" önsözüyle yayınlattığı "Anı Dosyası"nda yayınlanmıştı...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA