Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversitelerde sınav isyanı
03 Haziran 2013 Pazartesi 15:26

Üniversitelerde sınav isyanı

Binlerce öğrenci sınavları erteleyin diye Kocaeli ve İzmir'de rektörlüklere yürüdü

KOCAELİ Üniversitesi'nin Umuttepe Kampüsü'ndeki Rektörlük binası önünde toplanan yaklaşık 300 öğrenci, bugün başlayan final sınavlarının ertelenmesi talebinde bulundu. Çevik Kuvvet ekiplerinin de kampüs alanına girerek tedbir aldığı rektörlük binası önünde bekleyiş sürüyor.


Öğlen saatlerinde Rektörlük önünde toplanan yaklaşık 300 öğrenci, sınavların ertelenmesi amacıyla protesto gosterisi yapıyor. Rektörlük girişi ve çevresinde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Öğrenciler, 'Polis üniversiteden defol', 'Susma sustukça sıra sana gelecek', 'Rektör buraya' sloganları attı. 


Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasret Çomak ise öğrencilere yaptığı açıklamada sınavların iptal edilmesinin söz konusu olmadığını söyleyerek, "Kocaeli Üniversitesi'nde sınavların iptal edilmesi veya ertelenmesi söz konusu değildir. Sınavlar planlandığı gibi yapılacaktır. Polisi üniversiteden çıkmasını istiyorsunuz. Söylediğiniz gibi polis çıkacaktır. Sizler de dağılın ve sınavlarınıza girin" dedi.

Üniversite öğrencileri ise Rektör gelinceye kadar Rektörlük binası önünden ayrılmayacaklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu ise öğrencilerle şu ana kadar görüşme yapmadı.

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE DE AYNI EYLEM

İZMİR’de, Ege Üniversitesi öğrencileri de devam eden Taksim Gezi Parkı protestolarına destek verebilmek için sınavların ertelenmesini istemiyle Rektörlüğe yürüdü. Bahçe kapısını yüklenip açan yaklaşık 3 bin 500 öğrenci, Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın gelmesini beklemeye başladı.
Bugün saat 11.00 sıralarında Ege Üniversitesi Kampüsü’nde toplanan yaklaşık 3 bin 500 öğrenci, Bornova’daki Rektörlük binasına gitmek üzere yürüyüşye geçti. Öğrenciler yürüyüş sırasında ’Hükümet istifa’, ’Rektör uyuma sınavları ertele’ sloganları attı, ’Halk sokakta sınavını veriyor sınavları ertele’ pankartı taşındı.

Saatlerce rektörlük önünde eylem yapıp, sınavların ertelenmesine talep eden öğrenciler sonunda amacına ulaştı.

Rektörlük, mazeret sınavlarına raporsuz girilmesinin sağlanacağını açıkladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA