Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Usta oyuncunun ilk filmi ve hikayesi
16 Eylül 2016 Cuma 11:42

Usta oyuncunun ilk filmi ve hikayesi

66 yaşında aramızdan ayrılan usta oyuncu ilk filmini Fatma Girik ile oynuyor. ''Solan Bir Yaprak''... İşte, Fatma Girik'in ağzından o filmin hikayesi.

Efsane oyuncu Tarık Akan 66 yaşında aramızdan ayrıldı. Kariyeri boyunca pek çok filme imza atan ve sosyal içerikli filmlerle dikkat çeken usta ismin kariyeri, Ses Dergisi’nin açtığı Sinema Artisti Yarışması’yla başlamıştı. İşte derginin 3 Temmuz 1971 tarihli sayısında anlatılanlar ve Tarık Akan’ın ilk filminde birlikte oynadığı Fatma Girik’in usta isim hakkındaki sözleri:

Bakırköy’den Bebek’e gelen bu genç adam 1970 Ses Sinema Artisti Yarışması’nda erkekler arasında birinci olan Tarık Akan’dı ve o gün ilk filmine başlıyordu. Sette herkes, (rejisör Mehmet Dinler, kameraman Kriton İlliadis, Fatma Girik, Muzaffer Tema, Münir Özkul, Melek Görgün, Tarık Akan’a ‘Hoşgeldin’ dedi. Sonra Solan Bir Yaprak adlı renkli filmin ilk çalışma günü başladı.

akan5.jpg

Tarık Akan bu ilk filminde ünlü bir bestekarı canlandırıyordu. Daha önce Ses Mecmuası’nın sinema artisti yarışması yoluyla Yeşilçam’a giren Tamer Yiğit, Süleyman Turan ve Deniz Erkanat’ın da çevirdikleri ilk filmlerin rejisörlüğünü yapan Mehmet Dinler ilk plan çekildikten sonra kemaramana döndü, karşılıklı gülümsediler. O sırada Fatma Girik de gelmiş. “Tamam ağabey, Tarık’ta iş var” demişti. İşte Fatma Girik’in sözleriyle o gün yaşananlar:

İlk filmi birlikte çektik, adı ‘Solan Bir Yaprak’ tı. Ben Tarık’tan altı yaş büyüğüm sete geldiğinde adeta filmin adında olduğu gibi bir yaprak misali titriyordu. Karşısında o ana kadar bu kadar yakından görme fırsatı bulmadığı bir ünlü vardı ve bu durum onu heyecanlandırmıştı. Ona elimden geldiğince destek olmaya çalıştım.

“HALKIN SÖYLEYEMEDİKLERİNİ SÖYLÜYORDU”

Tarık akan çok bilinçli bir adamdı. Sonradan o lay lay lom filmleri bırakarak, sosyal içerikli filmlerde oynamaya başladı. Ben zaten sinemaya başladığımdan beri böyle filmlerde oynuyorum, halkın söyleyemediklerini söyleyebileceği filmlerde oynamaya başladı. Onunla, Solan Bir Yaprak ve Orhan Kemal’in Kaçak romanından uyarlanan yine aynı adı taşıyan filmde oynadık. Çok iyi bir sanatçıydı. Hep insanların sesini duyurmanın, iyi bir şeyler yapmanın peşindeydi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA