Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzun boyluların beli daha çok ağrıyor
07 Nisan 2013 Pazar 14:55

Uzun boyluların beli daha çok ağrıyor

Sigara, şişmanlık ve uzun boylu olmak bel ağrısı için risk oluşturuyor. Özellikle günlük hayattaki yanlış hareketler bel ağrılarını tetikliyor...

Bel ağrısı erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla ortaya çıkıyor. Uzun boylu olmak, şişmanlık, sigara içmek riski artırıyor. Konuyla ilgili bilgi veren uzmanlar, ''Bazı meslek grupları bel sorunlarına daha yatkındır. Masa başında çalışanlar, uzun yol şoförleri ve ağır kaldıran sanayi ve inşaat işçileri diğer mesleklerden daha fazla bel hastalıklarına yakalanırlar. Ev içinde dikkatsizce iş yapan ev kadınları da bel ağrısına adaydır'' diyor.

NEDEN BELİMİZ AĞRIYOR?
Bel omurlarını tutan romatizmal hastalıklar, brusella, tüberküloz gibi infeksiyonlar çeşitli tümörler bel ağrısı nedenidir. Bel fıtığı, bel kayması, omurga kanalı darlığı gibi nedenlerle omurlar arasındaki disklerin sinir köklerine baskı yapması ağrıya yol açar. Omurgada doğumsal anormallikler, duruş bozuklukları, kısalıklar, bel bölgesini içine alan düşme çarpmalar bel ağrısı doğurur. Omurlarda osteoporoz ve aşınma yıpranmalar sonucu da belde ağrılar ortaya çıkabilir.

OMURGA DIŞI AĞRILAR
Kadın hastalıkları, mide ülseri, aort anevrizması, böbrek taşı, prostatit, safra kesesi taşı gibi hastalıklarda bele yansıyan ağrılar oluşabilir. Bel ağrısı çeken hastalara ilaç istirahat uygulaması ile düzelmemesi durumunda, fizik tedavi ile çok başarılı sonuçlar alınır. Egzersizin de çok önemli bir yeri vardır. Ancak uzman hekim önerisi dışında yapılacak egzersizlerin bele yarardan çok zarar verir.

ÖNLEMLER
Sandalyede desteksiz otururken bele binen yük ayakta dururken bele binen yükten fazladır. Belde bulunan disklerdeki basıncı daha da arttıran durum sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cisim almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek diz düz iken yerdeki ağırlığı kaldırmaktır. Otururken kişi arkasına bir destek koyarsa bele binen yük azalır ve bel rahatlar. Öksürmek, gerinmek, hapşırmak beldeki disklerdeki basıncı artırır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA