Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vücudunuz alarmda!
01 Haziran 2013 Cumartesi 12:46

Vücudunuz alarmda!

Gün boyu masa başında oturarak, çay, sigara, kahve tüketerek, sağlıksız beslenerek vücudunuzu iflasın eşiğine getirmeyin...

Uzun bir yaşamın sırrı sağlıklı alışkanlıklar kazanmaktan geçiyor. Bunların başında ise hareketsizlik, alkol sigara ve yanlış beslenme geliyor... Bir göz atalım ve nasıl düzeltebileceğimizi düşünelim.

3 FİNCANI AŞMAYIN
Çayı kahveyi elinden düşürmeyenlerdenseniz bu alışkanlığınıza artık bir son verin. Kafein fazla alındığında çarpıntı, tansiyonda yükselme, uykusuzluk gibi sorunlara yol açıyor. Prof. Dr. Metin Özata kahvenin 3 fincandan fazla içilmesinin osteoporoz denilen kemik erimesine neden olacağını belirtiyor. Bu yüzden günde 1-3 fincan arası kahve içilmelidir ki depresyona iyi gelsin, safra ve böbrek taşı oluşumu riski aza indirilsin. Çaya gelince o da kahve gibi böbrek ve safra taşı oluşumunu engeller, mide kanserini önler. Ancak fazla içildiğinde demir eksikliğine yol açar.

SAĞLIKSIZ GIDALAR
Günlük karbonhidrat ihtiyacı 100-125 gr kadardır. Sağlıksız yani zararlı olan karbonhidratlar şekerler, rafine nişastalar, beyaz ekmek, beyaz pirinçtir. Fazla karbonhidrat kan şekerini, kandaki insülin hormon düzeyini artırırken iyi kolesterol dediğimiz HDL kolesterolü azaltır. Uzun süre şeker yükü fazla olan karbonhidratlarla beslenenlerde şeker kalp hastalıkları ortaya çıkar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA