Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

"Vur de vuralım"

03 Nisan 2013 Çarşamba 01:00

"MHP Bursa'da Kuruluş Mitingi yapıyor. Parti Lideri Devlet Bahçeli; PKK terörünün Türkiye'yi parçalayacak noktaya geldiğinden söz ediyor; hükümeti eleştiriyor.

Bu arada mitinge katılanlar, "Vur de vuralım, öl de ölelim!" diye bağırıyorlar.

MHP Lideri; "Onun da zamanı gelecek!" diye karşılık veriyor.

Başbakan Erdoğan; bu sloganı diline dolayıp MHP'ye demediğini bırakmıyor. Bunun üzerine Devlet Bahçeli; "O sloganın sonuna kadar arkasında olduğunu" dile getiriyor.

Belli ki MHP Lideri'nin bu tutumu Başbakan Erdoğan'ı çok etkilemiş. Son grup konuşmasında yine buradan MHP'yi eleştirdi. MHP'li gençlerin üniversitelerde olaylar çıkardığını iddia etti.

 

MİLLETİN TEPKİSİ

Eğer Sayın Başbakan bu sloganı sadece bir grubun vurma-kırma arzusu gibi okursa yanılır. Böyle sert bir slogan atılıyorsa; bunun daha derinlerde bir damarı olmalıdır.

O damar bellidir. Milletin ortak tepkisidir. Ve bu tepki son derece haklıdır.

Hatırlayalım: 2002 sonunda iktidara gelen AKP'nin karşısında bir terör sorunu yoktu. Terör elebaşısı içeri tıkılmış; örgüt ağır darbeler yemiş; arta kalanlar Kuzey Irak'a kaçmışlardı. Ve 2005 yılına kadar da PKK eylem yapacak gücü bulamamıştı.

Başbakan Erdoğan; 2005'te Diyarbakır'da  "Türkiye'de Kürt sorunu var!" diyerek fitili ateşledi.

Sayın Başbakan; böyle konuşunca; Doğu sorununu ayrılıkçı/Kürtçülük sorununa çevirmek için mücadele eden PKK aradığı iklimi bulmuş oldu. AB'ye uyum adına bölgeye PKK'nın hoşuna gidecek yöneticiler yollandı. PKK eylemleri görünmezden gelindi; savcılar Apo'lu posterlere soruşturma bile açamadılar.

Geldik bugüne...

Şimdi hem PKK elebaşıları hem de örgütün siyasi uzantısı BDP; Kürdistan'dan söz ediyorlar. Kürdistan; bunlara göre Kürt devletinin adıdır.

MHP'liler bu tehlikeyi görmüştür ve "Gerektiğinde canımızı bile veririz; buna izin vermeyiz." anlamında o sloganı atmışlardır.

***

Hemen belirtelim ki bu duyarlılığı gösterenler sadece MHP'liler de değildir.

AKP'ye verilen oyların yüzde 90'ı Türk kökenlilerden gelmektedir. Onlar da hiç memnun değildir bu gelişmelerden.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu; kendisini kenara çekse bile CHP tabanının hemen hemen tamamı da Türkiye'yi parçalayacak bu gelişmelere karşıdır.

Şimdi Türkiye'nin birliği için duyarlı davrananları "ihanet"le suçlamak ne demek oluyor?

Başbakan Erdoğan; MHP'ye, CHP'ye yönelttiği  ihaneti neden BDP'ye söyleyemiyor acaba?

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA