Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yatakları temiz tutun
27 Mart 2013 Çarşamba 21:13

Yatakları temiz tutun

Bahar aylarında alerjinin nedeni olarak çiçek polenleri gösterilse de evdeki tozlar da önemli sebepler arasında sayılıyor

Baharın gelmesiyle birlikte alerjilerin artışının ardında çiçek polenleri neden olarak gösterilse de; hayvan tüyleri, ev ve iş yerindeki tozlar bu hastalığı tetikleyen önemli faktörler arasında yer alıyor.
Uzmanlar, alerjiyi, 'Vücuda solunum ve sindirim yoluyla giren veya deriye temas eden bazı maddelere karşı, kişilerin anormal duyarlılık göstermesidir' şeklinde açıklıyor.

EVDEKİ EŞYALARA DİKKAT
Baharın gelmesiyle beraber başta polenler olmak üzere; çilek, yumurta, balık gibi çeşitli gıdalar ile hayvan tüyleri, ev ve iş yerindeki tozlar alerjiye neden oluyor.
Alerjiyi tetikleyenler arasında önemli alerjenlerden biri olan ev akarları, ev tozunda yaşayan ve gözle görülmeyen küçük böcekçiklerdir. Yatak, yorgan, yastık, halı, kumaş kaplı mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunan bu akalar alerjiye sebep olduğundan bu eşyaların temiz tutulması çok önemlidir.

TEMİZLİK SIRASINDA MASKE TAKIN
Doktorlar, bu tip alerjiye daha çok ev hanımlarının yakalandığını açıklayarak, nemli ortamlarda yaşayan ve deri döküntüleri ile beslenen ev akarlarından korunmanın yollarını şöyle sıralıyor: 'Evler mutlaka havalandırılmalı, rutubet önlenmeli, kumaş eşyalar yerine deri, ahşap veya plastik ürünler tercih edilmeli, evde halı kullanılmamalı, düzenli süpürülmeli ve silinmeli, temizlik esnasında maske takılmalı ve yatak takımları haftada bir kez yıkanmalı, özellikle çocukları düşünerek onlara tüylü oyuncaklar alınmamalı'

HAPŞIRMA NÖBETLERİ
Alerjinin başlıca belirtileri arasında burun tıkanıklığı, hapşırma nöbetleri, sulu burun akıntısı, burun, gözler, damak ve gırtlakta kaşıntı, öksürük ve baş ağrısı sayılabiliyor. Alerjisi olan kişilerde sinüs enfeksiyonları, kulak problemleri ve burun polipleri de görülebiliyor.
Uzmanlar, alerji için dört farklı tedavi yöntemi uygulandığını, bunlardan en dikkat edilecek unsurun alerjen maddelerden uzak durulması gerektiğini, diğerlerinin ise ilaç, aşı ve cerrahi yöntemler olduğunu açıklıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA