Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yavru ayı trafik kurbanı!
01 Nisan 2013 Pazartesi 14:15

Yavru ayı trafik kurbanı!

Sakarya Nehri'ne inen yavru ayı trafik kurbanı oldu.

SAKARYA NEHRİ'NE SU İÇMEYE İNEN YAVRU AYI, TRAFİK KURBANI

SAKARYA'da D-650 Karayolu'nun Geyve İlçesi yakınlarında, su içmek için Sakarya Nehri kenarına inmek isteyen ve 1.5 yaşında olduğu sanılan yavru ayı, bir aracın çarpması sonucu telef oldu. Bölgede son bir yıl içerisinde benzer 4 kazada, 4 yavru ayının öldüğü belirtildi.

Zafer TOKUŞ- Aziz GÜVENER / GEYVE(Sakarya), (DHA)- SAKARYA'da D-650 Karayolu'nun Geyve İlçesi yakınlarında, su içmek için Sakarya Nehri kenarına inmek isteyen ve 1.5 yaşında olduğu sanılan yavru ayı, bir aracın çarpması sonucu telef oldu. Bölgede son bir yıl içerisinde benzer 4 kazada, 4 yavru ayının öldüğü belirtildi.

İstanbul-Eskişehir Yolu olan D-650 Karayolu'nun Geyve İlçesi Devebağırman Mevkisi'nde bu sabah saatlerinde yol kenarında cansız bir yavru ayı görenler jandarmaya Haber verdi. Olay yerine jandarma ile birlikte gelen Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, bir aracın çarpması sonucu telef olduğu anlaşılan ve 1.5 yaşlarında olduğu sanılan yavru boz ayıyla karşşılaştı. Ekipler jandarma ile birlikte zabıt düzenledikten sonra yavru ayıyı karayolunun kenarında açılan bir çukura gömdü.

'DUBLE YOL BARİYERLERİ YÜZÜNDEN' İDDİASI

Geyve Akıncı Köyü Vadilerini Şelalelerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, yavru ayının su içmek için Sakarya Nehri'ne inmeye çalışırken ölmüş olabileceğini belirtti. Tan, bölgede bir yıl içerisinde benzer 4 olay meydana geldiğini belirterek şunları söyledi:

"2012 yılı içinde de  3 ayı yavrusu bu şekilde telef oldu. Muhtemelen su içmek için Sakarya Nehri'ne inmeye çalışıyordu. Duble yol yapıldığından beri bariyerler yaban hayatı için büyük engel. Hayvanlar su içmeye inemiyorlar. İnmek isteyen hayvanlar beton duvarlarla karşılaşınca şaşırıyorlar. Geyve Boğazı'nda ayı popülasyonu oldukça fazla. Karayollarının veya milli parkların Geyve Boğazı'na 'dikkat ayı çıkabilir' diye uyarı levhaları asması lazım. Bu durum sadece yaban hayvanları için değil sürücüler ve araçtakiler için de tehlike oluşturuyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA