Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yavuz Sultan Selim ismini protesto gösterisinde olaylar çıktı
04 Haziran 2013 Salı 19:34

Yavuz Sultan Selim ismini protesto gösterisinde olaylar çıktı

Erzincan'da Alevi dernekleri üyelerinin yaptığı eyleme polis müdahale etti, çatışma saatler sürdü

 ERZİNCAN'da biraraya gelen Alevi dernekleri üyesi yaklaşık 400 kişi, İstanbul'da boğaza yapılacak 3'üncü köprüye 'Yavuz Sultan Selim' adının verilmesine tepki gösterdi. 

Kentteki çeşitli Alevi derneklerinin üyesi yaklaşık 400 kişi, bugün saat 12.00'de Ordu Caddesi üzerindeki Saat Kulesi önünde 3'üncü köprüye 'Yavuz Sultan Selim' adının verilmesini protesto etmek için toplandı. CHP İl Başkanı İsmail Aslan'ın da katıldığı protesto gösterisinde basın açıklamasını Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı Sadık Düzgün yaptı. Yavuz Sultan Selim'in adının iki kıtayı birbirine bağlayan köprüye verilmesini eleştiren Sadık Düzgün, "Yazıklar olsun. Bu tutumu utanç verici bir politika olarak görüyor ve kınıyoruz. Bu isim derhal değişmeli ve köprüye Hacı Bektaş Veli veya Yunus Emre'nin adı verilmelidir" dedi.

Basın açıklamasının ardından Sadık Düzgün, tepkilerini dile getirdiklerini belirtip, katılanlardan kendilerine yakışır şekilde dağılmalarını istedi. Bu sırada yaklaşık 200 kişi, yürümek istedi. Etrafı polis tarafından bariyerlerle çevrili alandan Ordu Caddesi'ne çıkarak Cumhuriyet Alanı'na gitmek isteyen grubun yürümesine izin verilmeyeceği bildirildi. Gruptakilerden bazılarının önlerini kesen polisi ittirmesi üzerine ortalık bir anda karıştı. Polisler bunun üzerine biber gazı ile müdahaleye başladı. Barış Manço Parkı'nın içine kaçanlar polise taş atarak karşılık verdi. 

Toplanan grup, Ordu Caddesi'nden Dörtyol kavşağına kadar geldi. Burada sağduyu çağrılarının ardından gruptakiler dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA