Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Yavuz'a niçin hayır?

03 Haziran 2013 Pazartesi 00:14

Tarihten düşmanlık çıkarmak; çağdaş insana yakışmaz. Ama 3. köprüye Yavuz Sultan Selim adı verilmesine karşı çıkışın gerekçesi daha derindir. Çünkü; 1514'teki Çaldıran Savaşı öncesinde Yavuz, silahsız, günahsız 40 bin dolayında sivil insanı katlettirmiştir.  


Bu acı gerçeği yok sayanlara iki belge sunuyorum:  Birincisi; Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın  yazdıkları: "Şah İsmail ile yapılacak harpte, memleket içinde yer yer Alevi kıyamlarıyla (ayaklanmalarıyla) devletin başına büyük bir gaile (sorun) çıkması durumu pek ziyade tehlikeye düşürebilirdi; bunun için Anadolu'daki beğlerbeyliği ve sancak beylerine verilen emirler üzerine bunlar araştırılarak Şah İsmail'e taraftar olan ve ayaklanmak ihtimalleri bulunanların bir defteri yapılmış ve bu suretle mazarratları (zararları) dokunacak olan kırk bin kişi haps ve idam ettirilmiştir."  (Osmanlı Tarihi, c. 2, s. 257-258)

Görüldüğü gibi bu 40 bin kişi savaşta öldürülmediler. Evlerinde, tarlalarında yakalanıp katledildiler.

Bir başka büyük tarihçi Prof. Halil İnalcık da şunları yazıyor: "Şah İsmail'e karşı sefere çıkmadan önce, onun bütün Anadolu'ya yayılmış olan müridlerini ve halifelerini tespit ettirip hapis veya idam ettirdi. Sayılarının 40 bine vardığı rivayet olunmaktadır." (Devlet-i ¬liye,I, s. 138)

Bugün Suriye'de sivilleri öldürdüğü için Beşşar Esad'ı eleştiriyorsak, on binlerce masumu evinde öldürten, ayaklarına taş bağlatıp ırmaklara attıran bir siyasetçiyi de eleştirebilmeliyiz.

BABASINI ÖLDÜRDÜ

Yavuz Sultan Selim; öyle bir tiptir ki babası padişah 2. Bayezid'i de zehirleterek öldürtmüştür. Prof. Uzunçarşılı yazıyor: "Beyazıd, saltanatı oğluna terk ettikten sonra Dimetoka'ya gönderildi.  Beyazıd daha Dimetoka'ya varmadan Çorlu civarında ansızın vefat etti. "Tenkihüt Tevarih zehirlenmek suretiyle öldüğünden bahsetmekteve gösteriş de o rivayeti teyid etmektedir.  (Uzunçarşılı, c.2, s. 245)

Tenkihüt Tevarih'teki ilgili cümle şöyledir: "...Sultan Bayezid ... Karışdıran'a vardıkta Sultan Selim'den ecel şerbeti gelüb bile bile yedirdi; vefat etti."

Bu bilgi gösteriyor ki Yavuz; babasını bile bile zehir içmeye zorlamış; içirtmiş; öldürtmüştür. Tepki işte böyle cani ruhlu bir kişiyedir. 

Onun adı yerine 3. köprüye Anadolu kapısını Türklere açan Sultan Alparslan'ın adı verilmelidir.

Yavuz Selim'in Akıl Babası İDRİS-İ BİTLİSİ

Yavuz Sultan Selim; Alevi katliamını Çaldıran'dan sonra da sürdürdü. Bu süreçte, dönemin âlimleri ona destek oldular. Yavuz'a akıl hocalığı yapanlardan birisi de Bitlisli Hoca İdris idi. İdris-i Bitlisi, Doğu'daki Kürtleri de örgütleyip Alevilere karşı Osmanlı'nın kılıcı gibi kullandıran isimdi. Bu kişinin hayatını ve Yavuz'un yaptıklarını öğrenmek istiyorsanız araştırmacı Necdet Saraç yeni kitabı "Yavuz Selim'in akıl babası İDRİS-İ BİTLİSİ" 'yi kaçırmayın.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA