Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yazın zehirlenmeler artıyor
29 Mayıs 2013 Çarşamba 11:54

Yazın zehirlenmeler artıyor

Yaz kazalarında bilinçli bir ilkyardımın önemi büyük... Bunun için de öncelikle bilgilenmek ve yanlış yapılan uygulamalardan uzak durmak gerekiyor


Yaz aylarında kazalarda da bir artış görülüyor. Yaralanmalar, kırıklar, güneş yanıkları, boğulmalar, düşmeler ve zehirlenmeler nedeniyle hastaneye başvuranların sayısı hiç de az değil. Bunlardan bazıları hayatı tehdit edici boyutlara varabilirken, bazen de bilinçsiz yapılan ilk yardım nedeniyle sorunlar ortaya çıkabiliyor.Uzmanlar şu uyarılarda bulunuyor:
BESİN ZEHİRLENMESİ
Yaz mevsiminde yiyeceklerin saklama hazırlanma ve saklanma koşulları doğru olmadığında bazı mikropların üremesi kolaylaşıyor ve besin zehirlenmelerine neden olabiliyor. Bazı zehirlenmelerde bulgular erken dönemde 2-3 saat içinde ortaya çıkarken, bazı zehirlenmelerde ise daha geç 1-2 gün sonra belirtiler ortaya çıkıyor. Dr. Atun' 'Besin zehirlenmesi besinlerle alınan sayıca fazla mikrobun vücuda girmesiyle oluşan bir tablodur'' diyerek her zehirlenme türünün farklı belirtiler gösterdiğini söylüyor. Örneğin mantar zehirlenmesinde bağırsaklar aşırı çalışıyor, ishal görülüyor, tükürük salgısı artarak göz bebeği büyüyor. Ancak genel olarak hastalar kusma, ishal, ateş, halsizlik, kas ağrıları gibi şikayetlerle hastaneye başvuruyor. Zehirlenmeler arasında en ciddi tabloya neden olanı Clostridium Botulinum toksininin neden olduğu zehirlenme. Konserve gıdaların sağlıksız şartlarda hazırlanması bu zehirlenmeye neden olur.

KONSERVE ALIRKEN
Hatalı konserve gıda tüketimi ölüme bile neden olabildiğinden konserve gıdalar alırken kutuda herhangi bir açılma olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Aynı şekilde kutunun tepesi ya da tabanındaki tümsek oluşumları da tehlikeli. Yaş pastaların sağlıksız koşullarda hazırlanması ile de zehirlenmeler meydana gelebiliyor. Dr. Atun, pek çok kişinin yaptığı bir yanlışı vurgulayarak '' zehirlenmelerde yoğurt verilmesi doğru değildir'' diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA