Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Yeni Ergenekon mu?

18 Aralık 2013 Çarşamba 14:50

Bu sabah hiç kimsenin aklından geçmeyen bir polis operasyonu başlatıldı. Düşünülmeyendi... Çünkü, gözaltına alınan isimler arasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğulları da var.

Yani, Bakanlar Kurulu hedef tahtasında... Elbette bu bakanları yöneten kişi de...

İşin içinde son yılların en flaş yapsatçı müteahhitlerinden Ali Ağaoğlu girdi. Yine Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağ var. Daha da önemlisi Taşyapı isimli dev inşaat şirketinin yönetim kurulu başkanı Emrullah Turanlı da göz altına alınanlar arasında.

Bu kadar da değil. Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan da operasyonun hedefindeki isimlerden.  Ayrıca Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de gözaltındakilerden birisi… İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, sanatçı Ebru Gündeş'in eşi işadamı Reza Zerrab, Çevre Bakanlığı Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu, Zafer Çağlayan’ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya gözaltına alınanlardan.

Kısacası bunların çıkar amaçlı suç örgütü kurmaktan gözaltına alındıkları anlaşılıyor.

***

Bu isimlere dikkat ettiğimizde, doğrudan Ak Parti iktidarı ile bağlantılı olan isimler… Bu yüzden İstanbul savcılığının bu son operasyonu; hükümeti ciddi anlamda sarsacak gibi gözüküyor.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda; bu işi Gülen Cemaati’nin başlatmış olduğundan söz ediliyor. Yani; hükümete karşı bir tür komplo kurulması gibi yorumlayanlar var.

Öyleyse, iktidar bir Derin Darbe ile karşı karşıya...

Düşünün ki İstanbul Organize Suçlar Polisi, 28 ayrı noktaya 28 ayrı ekip yolluyor. Bundan İstanbul Valisi'nin de İçişleri Bakanı'nın da haberi olmuyor; olamıyor. İşi başlatan savcılar, böyle bir gizlilik içindeler. Onlara bağlı polis de su sızdırmıyor.

Gerçekten de çok ciddi bir hazırlık yapıldığı anlaşılıyor.

Bu durumda; bu büyük operasyonun Ergenekon soruşturması gibi geniş bir torba oluşturacağını şimdiden söyleyebiliriz.

İşin içine, rant kaynaklı inşaat şirketlerinin de sokulmuş olması; yeni operasyonların gündeme geleceğinin işareti...

Yani, Ergenekon operasyonunun bir benzerini bundan sonra gözleyebiliriz.

Bu soruşturma ilk darbe idi... Arkası gelecektir.

Hedefte de Başbakan Erdoğan vardır.

Acaba o, bu darbeye karşı nasıl bir kalkan oluşturacak?

Sanıyorum ki kendisi şu sıralarda kara kara düşünüyor; "Ben bu iktidarın direksiyonunu meğer kimlere emanet etmişim!" diye  yazıklanıyordur.

Yeni Ergenekon operasyonunun siyasal olarak nelere yol açacağını da şimdiden tahmin etmek zor gözüküyor.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA