Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Yenilen Erdoğan düşünüyor olmalı

01 Haziran 2014 Pazar 23:17

Bugün iki il ve 12  ilçede yenilenen yerel yönetim seçimleri; AKP için mağlubiyet oldu. Çünkü iki ilde de seçimi yitirdi… Ağrı’da fark yedi; Yalova’da eski fark CHP lehine açıldı. Bu kadar da değil. İlce ve beldelerde iktidar partisinin kazanma şansı çok daha yüksek iken; AKP 30 Mart’ta kazandığı beldelerden üçünü kaybetti. Bunların ikisi MHP’ye birisi de CHP’ye gitti.
Bunun anlamı çok açık: 14 yerden 5’ini almış bir iktidar partisi var karşımızda. Doğrudur; kaybettiği her yerde ikinci parti konumundadır ama yitirmiştir.

CUMHURBAŞKANLIĞI ÇOK ZOR

Karşımıza çıkan tablo; AKP’nin öyle iktidar sözcülerinin dediği gibi yüzde 50 dolaylarında oyunun olmadığını açıkça gösteriyor. Hele hele yüzde 51 tam hayal, ham hayal…
Öyleyse Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi bu ortamda mümkün gözükmüyor. Yani; muhalefet eğer akıllı hareket eder de çatı adayı çıkartırsa… Seçmeni de bu adayla buluşturursa, Sayın Erdoğan’ın Köşk’e çıkması mümkün gözükmüyor.

KÜRTÇÜLERLE ANLAŞACAK

Cumhurbaşkanlığı için Tayyip Erdoğan’a gereken yedek oyun CHP’den ve MHP’den gelmesi mümkün değildir. Saadet’in kalan tabanı da ona oy vermeyecektir. Çünkü, bunu Erbakan Hoca’nın vasiyetine ihanet etmek gibi görüyor bu kesim…
Geriye kala kala BDP-HDP ekseni kalıyor. Yani, Başbakan Erdoğan o tarafı memnun ederek Kürtçü kesimden oy almayı deneyecektir.
Bugün hükümetin inatla gündemde tuttuğu açılım projesinin sebebi de budur.
PKK Güneydoğu’yu fiilen kontrolüne almışken; korucuları öldürüp askere kurşun yağdırırken bu terör eylemlerine karşı hükümet güvenlik kuvvetlerini kullanmıyor. Kurşunu yiyen jandarma PKK’lıya kurşun atamıyor; polis, araçlarını yakan PKK’lılara dokunamıyor; savcılar bu olayları görmezden geliyor; yetmiyor Şırnak Valisi, PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ı övüyor…
Devletin valisinin açıkça suç işlediği bu süreç; barış süreci gibi gösterilerek o kesimden oy almaya yöneliktir.
Bugünkü seçim sonuçlarından sonra göreceksiniz ki bu hükümet, barış süreci dediği PKK ile anlaşma ve o taraftan oy alma çabalarını daha da derinleştirecektir. Parlamentoya yeni yasa teklifleri gelirse de kimse şaşırmamalıdır.
BDP-HDP Cumhurbaşkanlığı için aday gösterecek; bu aday ilk turda elenecek. Böylece bağımsız kalan bu seçmen ikinci turda oyunu Tayyip Erdoğan’a verecektir.
Lakin; muhalefet bu işbirliğini halka doğru düzgün biçimde anlatabilirse, o zaman AKP, Kürtçülerden alacağı oyun daha fazlasını ülkenin diğer bölgelerinde yitirebilir. Çünkü bu yıkım projesine tepki gösterecek en az yüzde 10’luk bir Ak Partili milliyetçi vatansever seçmen olduğunu tahmin etmekteyim.
Bu yüzden Başbakan’ın cumhurbaşkanlığını istemesi doğaldır da kazanması şu halde mümkün gözükmemektedir. O yüzden de ben bunları yazarken Sayın Erdoğan derin derin düşünüyor olmalıdır.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA