Leyla Liman Oruç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leyla Liman Oruç / Yazar

Yetersiz öğretmenleri şikayet ediyorum!

16 Nisan 2015 Perşembe 15:06

Eğitimde yapılması gereken düzenlemelerden birinin hayata geçirilecek olması veli ve öğrencileri mutlu etti. Türkiye’de özel kolejler ile Devlet okulları arasındaki en büyük farklılığın özel okullara göre devlet okullarındaki en büyük açık ve eksiklik hiç kuşkusuz ki yabancı dil eğitimidir.

1 yıldır üzerinde çalışılan yeni bir uygulama olduğunu MEB’dan yapılan açıklama ile öğrendik.

Şimdiki uygulama olan 4+4+4 sisteminde çocukların ilk 4’lük dilimden sonra 5.yıllarındaki müfredatın tamamen değişiyor olmasını destekliyoruz. Yapılan açıklamaya göre 5.yıl sadece yabancı dil eğitimine ağırlık verilecek olması öğrenci ve velileri sevindiren bir gelişme olduğunu ifade etmeliyiz.

Sistem geliştirmek yeni yapıcı uygulamalara geçilmesi alkışlanılabilir lakin sonucu beklenilen gibi olmayabilir.

Ne demek istediğimi anlatacağım gerçek bir olayla daha iyi ifade edeceğimi düşünüyorum.

Yer: Antalya

Konu: İsmi Antalya İl MEM’de ve bende saklı olan bir Anadolu Lisesinde 9.sınıfta okuyan öğrenciler ve o sınıfta eğitim vermeye çaışmayan İngilizce öğretmeni.

Bahsi gecen 9.sınıfta öyle 2 öğrenci varki( Özel kollej eğitimli)ingilizce bilgileri okuma yazma ve konuşma olarak üst seviyede olmasına rağmensınıfın ingilizce öğretmenlerinin ders anlatırken yaptığı hataları usturuklu şekilde düzeltmekten yorulan hatta düzelttiklerinde öğretmenden sert tepki alan, öğretmenin onlara kafayı takmamaı için artık öğretmenin yaptığı hataları sınıfta dillendirmeyip bu vahim durum karşısında çıkmaza giren zavallı başarılı öğrencilerin durumuna ben direk müdahil oldum.

Ne zaman müdahil oldum taki yetersiz bilgisiyle başarılı bu 2 öğrencinin yüksek olan yazılı notlarını keyfi olarak, kasıtlı olarak kendi kendine verdiği düşük sözlü notlarıyla karne ortalamalarını düşürdüğü zaman.

Öğrencilerin motivasyonlarının düşmesi, okula devam etme isteklerinin yok olması, gözyaşlarıyla ağlamalarıyla devam eden süreçte duruma zorunlu olarak veli incelemesi eklendi.

Oysaki emsal diğer anadolu Liselerindeki duruma baktığımızda bizzat bazı öğretmen ve yöneticilerle konuştuğumuzda sözlü not uygulamasının tamamen öğrenci notlarını yükseltmeye öğrencinin öz güvenini arttırmaya ve motivasyon odaklı olduğunu öğrendim.

Tam da tahmin ettiğim gibi…

Sayın Davutoğlu iyi eğitimli, akademisyen ve aynı zamanda okul çağında çocukları olan bir baba kimliğiyle görevde kaldığı sürece eğitime iyi katkılar yapacağı kanaatindeyim.

Sayın Davutoğlu’nun şimdi 9.sınıfa giden kızı ile benim kızlarım sınıf arkadaşı olup eşi Sare Hanım ile veli toplantılarında beraberdik. Onların çocuk sevgisini çocuklarıma gösterdikleri yakın ilgiden de biliyorum.

Şimdi bu uygulamayı bir ve birden çok benzer öğretmeni Sayın Davutoğluna şikayet ediyorum.

AKP hükümetinin uygulamayı düşündüğü ama henüz hayata geçirilmeyen sözleşmeli öğretmen uygulaması acilen uygulansın diyoruz biz veliler.

Kendini eksik ve yetersiz hisseden öğretmenler oturup çalışsınlar aldıkları maaşların hakkını versinler hadlerini bilsinler.

Sırtlarını Devlete yaslayıp üstüne üstlük çocuklarımıızn başarı, hayata tutunma, özgüven ve mutluluklarına kaya parçası bağlayıp denize atmalarının önüne geçmeliyiz.

Bu arada Antalya İl MEM ve yardımcılarıyla çalışanlarına tek tek teşekkür ediyorum.

Hükümet bilmelidirki bu ekip son derece dinamik ve öğrenci veli odaklı yapıcı hizmet için çalışmaktadırlar.

Devlet okullarındaki milyonlarca öğretmenin devletin kamburu olduğunu biliyor içlerinde de milyonlarca mükemmel öğretmeni de kutlamak istiyorum.

Eğitime yapılacak her olumlu destek ibadetle eş düzeydedir benim nazarımda.

Çocuklarımıza zarar veren her kim olursa olsun devlet kendi elleriyle cezalarını verecektir.

Nasıl mı?

Yeni uygulamalar ile

Yeni kanunlar ile

Sözleşmeli öğretmen uygulamasına geçilmesiyle…

Mutlu Kalın

Twitter/leylalimanoruc İnstagram/leylalimanoruc

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA