Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖK olmadan olur mu!
09 Mayıs 2013 Perşembe 13:33

YÖK olmadan olur mu!

YÖK Başkanı, üniversitelerin "sürecin" parçası olması için harekete geçti...

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesinde düzenlenen Avrasya Üniversiteler Birliği 1. Yükseköğretimde İşbirliği Konferansının açılışına katıldı. Konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çetinsaya, çözüm süreciyle ilgili istişarelerde bulunmak üzere Van başta olmak üzere bölge üniversitelerine gideceğini söyledi. 

"ÖNEMLİ OLAN ÜNİVERSİTELERİN BU SÜRECİN BİR PARÇASI OLMALARIDIR "

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, çözüm sürecinde üniversitelerin katkısıyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Çetinsaya, " Burada asıl önemli olan büyük küçük az çok demeden üniversitelerin bu sürecin bir parçası olmasıdır. Bu iki manadadır. Birincisi bu sürece pozitif katkılar yaparak ikincisi de bu sürecin etkilerinden üniversiteleri ve kampüsleri yararlandırarak. Belli bir şablonla belli bir standartla bunu sınırlandırmak mümkün değil. Her üniversitenin çevresel dokusu kendi bulunduğu ildeki şehirdeki sosyal dokuyla kültürel dokuyla alakalı farklılıkları var. Bu farklılıklar bizim zenginliğimiz. O bakımdan önemli olan üniversite camiamızın bunun bir parçası olmasıdır.Bu, sınıfta öğretim üyesi - öğrenci ilişkilerinden bir dersin içindeki tartışmalardan da gelebilir bu pozitif katkılar. Kampüslerde yapılacak etkinliklere konferansalara kadar yayılabilir. Bunun da ötesinden o üniversitenin öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin o şehirdeki sürece katkılarıyla şekillenebilir ve çok farklı boyutlarda yaşanabilir diye düşünüyorum " şeklinde konuştu.

" ÇÖZÜM SÜRECİYLE İLGİLİ İSTİŞARELERDE BULUNACAĞIM " 

Üniversitelerde çıkan gerginliklerle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Çetinsaya, "Allaha şükür bunlar oldu bence bir iki gün içerisinde de bitti. Bugün gördüğümüz genelde bir sakinlik var bu da en çok bizi mutlu ediyor " dedi. Gökhan Çetinsaya, çözüm süreciyle ilgili üniversiteleri bilgilendirmek amacıyla ziyaretler yaptığını da dile getirerek, " Nitekim ben hem bu çözüm sürecinde hem üniversitelerimizi bilgilendirmek ve katkılarımızı koordine etmek için bölgesel toplantılar gerçekleştiriyorum. Elazığ'dan başladım ve Türkiye'nin yedi bölgesini geziyorum. Orada hem rektörlerle hem öğrenci konseyi temsilcileriyle hem öğretim üyeleriyle hem de öğrencilerle ayrı ayrı toplantılar yapıyorum. Ama şimdi bunu iki kademe daha ilerleteceğiz. 6 Haziran'da Van 100. Yıl Üniversitesinde YÖK Genel Kurul üyeleri olarak toplanacağız ve orada bu sürece katkımzı açıklayacağız. İkincisi Üniversiteler Arası Kurul üyesi arkadaşlarımla bu konuyu istişare edeceğim. Gelecek hafta da teker teker bölge üniversitelerini ziyaret edip, Batman'dan başlayacak ve Diyarbakır'da bitecek bir geziyle bölge üniversitelerini dolaşacağım ve bu konuları istişare edeceğim. Çözüm süreciyle ilgili istişarelerde bulunacağım " diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA