Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Yoruma bak

07 Şubat 2014 Cuma 09:38

Beklenmedik bir gelişme olduğunda, doğal olarak bir şakınlık yaşarız. İşte tam bu noktada bir yorum çağlaması olur. Bu çağlamayı yapan insanın kişiliğine göre de yorum kendi şekliyle ortaya çıkar. Futbol ve siyaset, aslında en zor ama bizim gibi toplumlarda üzerinde en kolay konuşulan alanların başında gelir. Namlı futbol takımlarının beklenmedik sonuçlar alması, yorumların fışır fışır fışkırmasını beraberinde getirir. Bunun önüne de kimse geçemez. Cimbom, Bursa’ya 6 gol attı. Hadi durdur bakalım, çarpık kafaların çatlak yorumlarını. Kişiliktir bu terbiyesizliğin sebebi. Eğer biraz utanma duygusu yoksa insanın; yazar, söyler, atar, tutar. Hele bununla ilgili yasal bir engel de yoksa, artık herşey o kişiye kalıyor. Hiç bir medya yöneticisi de; yazarı, çizeri karşısına alıp ahlak dersi veremez. Şimdi, bir Fenerbahçe hastası olarak söyleyim. 

---
Kafası basmayan her saygısız yazar veya yorumcu için, taraftar düzeyinde birbirimize kötü söz söylemeye hiç ihtiyaç yok. Rezillik yapan adamların, bu seviyesizlikten beslendiğini anlatmaya da gerek yok. Keşke bu şöhretlerini daha ses getiren alanlarda yapsalar da işe yarasalar. Örneğin, trafik kazalarının anlamsız biçimde sona gelememesi veya azalamaması. Bu konuda bir kampanya yapsınlar desem, kıllarını kıpırdatmayacaklarını bilirim. Bizim başkana verdikleri desteği, ölene kadar da unutmam Cimbomun. Bursa maçı şikeymiş atmasyon bir laf bu. Bunları ciddiye almasınlar. Bu yazar bozuntularının, asıl dertleri eskisi gibi klüplerde fink atamamalarıdır. Aziz başkan yıllar önce bu zavallıların, fişini çekerken, ne güzel yapmış. Ünal Başkan’da en az o ayarda bir adam. Futboldan anlamıyor orası kesin ama. Kalitesiz insana tahammülü de yok. 
---      
Beşiktaş başkanı da bence bir beyefendi. Kasımpaşa maçından sonra, o kızgınlıkla yaptığı açıklama bile, buram  buram nezaket dolu bir Türkçe’yle bezenmişti. Telegol yayından kalktı ya. Müsadeleri olursa, ben de demokratik hakkımı kullanıp görüşümü yazayım. O dört yorumcunun bir tek salise bile eksiğini hissetmedim. Bugüne kadar da çevremden, keşke yine bir Pazar günü ortaya çıksalar da futbolun “içine bir güzel yorumlasalar” diyene rastlamadım. Acun’a mı, Ali Osman’a mı, gayrı kime teşekkür edeceksek edelim. Çok güzel oldu. En azından kafamız rahat. Kafanın basmaması olsa yanlış yorumların sebebi, insan biraz daha katlanmaya çalışır. 
---
En azından salaklık sebebiyle saçmalanmış deriz. Oysa bu kulüplere hakaret edenlerin eksiksiz tamamı, cin gibi. Eğer bir insan o kadar uyduruk işler yapıp, o işten milyonlarca dolar kazanıyorsa, fazla söz boştur. İnsanın içi pis olduğu zaman, etrafa nefret saçar, kıskanır ve çekemez. Hiç bir sebep bulamazsa, yaptığı seviyesizlik için yine topu halka atar. Halk böyle istiyor dalkavukluğudur sığınakları bu futbol tacirlerinin. Tacir dedim, esnaf biraz daha duygusaldır. Bunların işi gücü ya, yağ çekmek; ya da küfür etmek. Hakem eskilerinin, Cüneyt Çakır için söylediklerini hatırlıyorum da. Acaba bu yıl dünya kupasında görev almasına ne kadar uyuz olmuşlardır demekten alamıyorum kendimi. En düşman görünen bizimle Cimbom taraftarı denilebilir. Fakat bu nefret eğer, işin ehilleri karar versin; bir ayda gül bahçesine döner. Yeter ki, futbol dahil her konuda,kepazeliklere prim veren kepazeleri yolu açılmasın.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA