Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yurtta 19 Mayıs coşkusu!
19 Mayıs 2013 Pazar 13:50

Yurtta 19 Mayıs coşkusu!

94. yıldönümü,19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta törenlerle kutlanıyor.

SIHHİYE MEYDANI'NDA 19 MAYIS BULUŞMASI

ANKARA'da Sıhhiye Meydanı'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. 

Sabah saatlerinden itibaren Sıhhıye Meydanı'na gelen vatandaşlar kurulan platform önünde toplandı. Ankaralıların yanı sıra yurdun dört bir yanından otobüslerle Ankara'ya gelen vatandaşların Sıhhiye Meydanı'na girişleri devam ediyor. Bu arada polis ekiplerinin Sıhhiye Meydanı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alması dikkat çekti. Sıhhiye Meydanı'ndaki etkinlik platformdan yapılan konuşmalarla devam ediyor.Ümit KOZAN - Kürşat TERCANLI / ANKARA (DHA)

SAMSUN'DA 19 MAYIS COŞKUSU

SAMSUN’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları coşkuyla başladı. Törenlerde Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı temsili olarak canlandırıldı.

19-mayis3.jpg

Samsun’da kutlamalar ilk olarak Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt ve iki sporcu tarafından anıta çelenk bırakıldı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Kutlamalar kapsamında Yaşar Doğu Spor Salonu'nun önünde '19 Mayıs Yarı Maratonunu' greçekleştirdi. Maratonu Vali Hüseyin Aksoy başlattı. Ardından Tütün İskelesi önündeki Kurtuluş Yolu'nda kutlamalar coşkuyla devam ettti. Halk oyunu gösterisi beğeniyle izlendi. Daha sonra Atatürk ve 18 silah arkadaşının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı tiyatro oyuncuları tarafından canlandırıldı. Atatürk'ü canlandıran tiyatro oyuncusunun ulu öndere benzerliği dikkat çekti. Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı’na ait gemilerin siren çalmaları ardından Tütün İskelesi'nden temsili Atatürk ve 18 silah arkadaşı Samsun’a ayak bastı.

Atatürk ve silah arkadaşları izleyenlerin alkışları ve konfetiler eşliğinde Kurtuluş yolunda yürüdü. Ardından Tütün İskelesi'nden deniz subayı tarafından Türk Bayrağı karaya indirilerek izcilere teslim edildi. Karaya indirilen bayrak kutlamaların devam edeceği Cumhuriyet Meydanı'na götürülüp göndere çekildi. Buradaki kutlamalar Türk bayrağının karaya indirilmesiyle sona erdi. Hakan ÇELİKBAŞ-Yaprak KOÇER-İlker AKTAŞ/SAMSUN, (DHA)

ZONGULDAK'TA 19 MAYIS COŞKUSU

19 MAYIS Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Zonguldak'ta coşkuyla kutlandı.

Atatürk Anıtı'ndaki törene, Vali Erol Ayyıldız, Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, Türk Muharip Gaziler Derneği Zonguldak Şubesi'ne üye gaziler, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, sporcular ve vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz, Atatürk'ün izinde aynı kararlılık ve azimle koşmaya devam edeceklerini söyledi. Akdeniz, "Atatürk'ün bize hedef olarak gösterdiği muassır medeniyetler üzerine çıkma ülküsüne ulaşana kadar asla durmayacağız" dedi.

Daha sonra tekvando, karete, cimnajtik, güreş, judo, masa tenisi, penaltı atışı, badminton ve dart gösterileri yapıldı. Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, Masa Tenisi Antrenörü Hilal Yamak ile masa tenisi oynadı. Özbakır'ın başarılı bir performans sergileyerek sayılar alması dikkat çekti. Ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz'de masa tenisi gösterisi yaptı. Vali Erol Ayyıldız ise mini kaleye kullandığı 5 penaltı atışından birini gole çevirdi. Ayrıca vali Ayyıldız, dart tahtasına attığı 5 oktan 3'ünü isabet ettirdi.

Vali Erol Ayyıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, Reyhanlı'da meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle eğlenceli etkinlikleri programa almadıklarını belirterek, "Buruk bir şekilde bayramımızı kutluyoruz. Orada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz, ailelerine sabırlar diliyoruz. Rabbim birdaha böyle şeyler göstermesin. Güzel bir şenlik havasında bayramımızı kutluyoruz. Gösteriler çok güzeldi. Hem gençlerimizin katkıları hem heyecanları çok güzel. Gençlerde gördüğüm hem özgünler hem özgürler hem de dinamikler, nabızları çok iyi" dedi.Durmuş SEVİNDİK /ZONGULDAK, (DHA)

İZMİR’DE 19 MAYIS'A DANS VE SPOR GÖSTERİLİ KUTLAMA

İZMİR’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törende Türkiye ve Avrupa şampiyonalarında dereceye giren gençler, dans ve spor gösterileri sundu.

İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, saygı duruşundu bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunması, ardından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı. Törene İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı Vekili Tümgeneral Sadık Çeliköz, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Fikret Kahraman, siyasi partilerin temsilcileri, AK Parti ve CHP’den bazı milletvekilleri, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, Türkiye’nin kurtuluş gününün başlangıcının 94’üncü yıl dönümünün kutlandığını söyledi. Kaplan, "19 Mayıs’ta toprakları işgal edilmiş bir milletin karanlıktan aydınlığa çıkış gününü kutluyoruz. Türk ulusunun kahramanlığı ile kazandığı zafer gençlere büyük bir armağandır. Mustafa Kemal, gençlere güvendi gençler de liderlerini mahcup etmedi ve emanete 94 yıl boyunca en iyi şekilde baktı" dedi.

Törende, konuşmaların ardından, Türkiye ve Avrupa şampiyonlarında dereceye giren gençler, dans ve spor gösterileri sundu. İzmir’in aday olduğu EXPO 2020 logolu tişört giyen gençler, tören boyunca ellerindeki EXPO 2020 flamalarını salladı. Törende Kafkas, Karadeniz ve Ege yöresi halk oyunları ekipleri ve artistik jimnastik grubunun gösterileri, vatandaşlardan tarafından ilgiyle izlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan ve saat 08.30 başlayan törene vatandaşların katılımın az olması dikkat çekti.Cihan DURAK/İZMİR, (DHA)

TAKSİM'DE 19 MAYIS TÖRENİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 94’üncü yıldönümü nedeniyle İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda resmi tören düzenlendi. 

Tören başlamadan önce spor il müdürlüğüne bağlı bir grup genç sporcu anıtın çevresinde paten yaptı.

İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Taner Özgüven ve iki izci tarafından 10.00’ da anıta çelenk konuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra tören tamamlandı.

Resmi törenin bitmesinden sonra bir grup DSP’li alkışlı protesto yaptı. Bir partili,

“Herkesi buraya davet ediyorum. Bu kadar saygısızca bir tören olmaz. Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Gençler nerede? Türk gençliğine bıraktığımız emanet. Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımların yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu Türk gençliğine kutsal bir emanet olarak bırakıyorum” dedi. Daha sonra Atatürk’ün gençliğe hitabesini okudu. 

Bu sırada CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP milletvekili Süleyman Çelebi’nin de bulunduğu partililer anıta gelip çelenk bıraktı. Oğuz Kaan Salıcı yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün 19 Mayıs. Yine Taksim’deyiz. Yine kutlamanın ne için olduğu belli değil. Yani bugün 19 Mayıs mı? 23 Nisan mı? Yoksa Kabotaj Bayramı mı? Belli değil. Yine böyle hızlıca yasaksavar bir tören yapıldı. Ama 19 Mayıs’ın Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımının atıldığı bir tarih olduğu ve bunun gençlere armağan edilen bir bayram olduğu Amasya Tamimi, Erzurum ve Sivas Kongreleri’nin ondan sonra gelen süreçte ortaya çıktığı ve bugünkü bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün bu adımlardan sonra gerçekleşmiş olduğu ile ilgili devlet zevatı hiç bir şey söylemedi. Zaten Spor İl Müdürü arkadaşımız buradaydı. Onun dışında da başka kimse yoktu. Bu bayramlar bu şekilde gitmez. Bunu böyle bir inat haline getirmenin iktidar tarafından inat haline getirmenin hiçbir anlamı yok. Meydanlarda kutlayalım, dendi. Her seferinde söylüyoruz. İşte Taksim Meydanı. İşçilere açmamış olduğunuz bayrama, Cumhuriyet Halk Partililer de geldi diğer siyasi partiler de geldi. Çukura düşmeden burada bir tören yapılıyor. İstendiği zaman oluyormuş demek ki. 19 Mayıs’ın mana ve anlamına uygun şekilde kutlanabilmesi için gerekli olan çabaların bundan sonra gösterilmesi gerekiyor. Cumhuriyet’in temel değerlerini geri planda bıraktırabilecek bayramların sıkıntı yaşanabilecek ortamlardan kurtarılması gerekiyor. Bayramların coşkuyla düzenlenen, yapılan bayramlar olması gerekiyor. Bugünkü bayramda kronometre tutmadık çünkü tutmamızı gerektirecek bir durum yoktu. 2.24 saniyeden daha büyük bir hıza erişebileceklerini tahmin etmedik. Yoksa başka bir dünya rekoru kırmış olacaklardı. Onun için böyle bir işe girişmedik. Ben 19 Mayıs’ı kutlamak için buraya gelen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu iktidar değişmediği sürece bu bayramlar bu şekilde sıkıntılı bir şekilde gitmeye devam edecek.”

AK PARTİ ÇELENGİ GELDİ, GİTTİ

Bu arada, diğer partilerin çelenkleri gibi AK Parti İstanbul İl Başkanlığı çelengi de tören başlamadan önce alana getirildi fakat çelenk tören başlamadan geri götürüldü. Gazetecilerin tören bitiminden sonra bazı parti ve kuruluşların anıta çelenk koyduklarını hatırlatarak, "AK Parti çelenginin niçin konulmadığını" sormaları üzerine bir partili, “Tören sırasında sadece tek bir çelengin, Spor il Müdürlüğü’nün çelenginin konulacağını öğrendik. Bu nedenle koymadık, götürdük" dedi. Mustafa ÖZDABAK/İSTANBUL,(DHA)

19 MAYIS ORDU'DA RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE KUTLANDI

ORDU'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenle renkli görüntülerle kutlandı.Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan kutlamalar Cumhuriyet Meydanı'ndaki spor gösterileriyle devam etti. Törene Ordu Vali Vekili Ömer Adar, Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Belediye Başkanı Seyit Torun, daire müdürleri, sivil toplum örgüt ve siyasi temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Çeşitli spor branşlarından gençlerin spor gösterileriyle devam eden kutlamalar Hekimoğlu türküsü eşliğinde halk oyunları ekibi gösterisiyle sona erdi. Halk oyunu ekibindeki bazı kişiler rol gereği tören alanına tüfekle geldi. Çıplak ayakla törenleri izlemeye gelen bedensel engelli bir vatandaşın ise protokol tribünü önünde yerde oturması dikkat çekti. Nedim KOVAN/ ORDU, (DHA) 

BOMBALARIN VURDUĞU MEYDANDA BURUK 19 MAYIS TÖRENİ

HATAY'ın Reyhanlı İlçesi'nde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı kutlama töreni, 51 kişinin ölümüne neden olan bombalardan ilkinin patladığı Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı törende Atatürk Anıtı'na çelenk konulup, saygı duruşunda bulunuldu. 

11 Mayıs'ta Atatürk Caddesi'nde meydana gelen bombalı saldırıların ardından normal hayatlarına dönmeye çalışan Reyhanlılılar, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için ilk bombanın patladığı Reyhanlı Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü binaları arasındaki Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. 

Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler, Garnizon Komutanı Binbaşı Bülent Gülbaz, 

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Yıldız'ın da katıldığı törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Orhan Turan, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Daha sonra törene katılan ilçe protokolü, kurum ve kuruluşların temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşundu bulundu. Ardından törene katılan yaklaşık 300 kişinin okuduğu İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. 

Törende konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Orhan Turan, Çanakkale Şehitleri şiirinden mısralar okuyup, Türk halkının 94 yıl önceki kahramanlık destanını anlattı. 

51 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıları lanetleyip, birlik ve beraberlik mesajları veren Orhan Turan, "Bu gün birbirimizi daha fazla sevme ve saymaya ihtiyacımız var. Kıymetli gençler 94 yıl önce Atatürk, kurtuluş meşalesini sizlere bıraktı. Bu gün bu meşale sizlerin elinizde. O'nun gösterdiği, işaret ettiği yolda ilerleyeceğinize güvenimiz tamdır" dedi. 

Daha sonra öğrenciler öptükleri Türk Bayrağını, Kaymakam Yusuf Güler'e takdim etti. Kaymakam Güler de bayrağı öperek teslim aldı.

Törenin yapıldığı meydanda geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti. Daha önceki yıllarda Reyhanlı Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde yapılan kutlamalar bombalı saldırılar nedeniyle bu yıl iptal edildi.Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI (Hatay), (DHA)


MUĞLA’DA 19 MAYIS RENKLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

MUĞLA’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinliklerde renkli görüntüler oluştu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Törende CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ve Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün’ün de aralarında bulunduğu bir grup CHP’li de çelenk ve karanfil bıraktı. AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksek Yüzden de beraberindeki protokol üyeleri ile 'Takıl Peşime Bisiklet Turu'nun startını verdi. Meydandaki etkinliklere katılan yüzlerce genç, basketbol, tenis, bilek güreşi, hokey, eğlenceli atletizm, tırmanma piramidi, canlı langırt, sumo güreşi, basket oyun ve müsabakalarına katıldı. Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı’nda ise uzakdoğu sporları ile jimnastik gösterileri sunuldu, Sınırsızlık Meydanı’nda çeşitli yarışmalar düzenlendi.Cavit AKGÜN/MUĞLA, (DHA)

DENİZLİ’DE DÜŞÜK KATILIMLI KUTLAMA

DENİZLİ’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına katılım az oldu. Daha önce stadyumda düzenlenen etkinliklere ilgi yoğun olurken, 2 yıldan bu yana Delikliçınar Meydanı’nda yapılan törene, Denizlililer ilgi göstermedi. Bayram kutlamalarına sadece törene katılan protokol üyeleri, sporcu ve aileleri kutladı.

Denizli Valiliği hizmet binası önündeki Atatürk Anıtı’na sadece Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu çelenk bıraktı. Ardından, Delikliçınar Meydanı’nda düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen törene Vali Yardımcısı Hasan Gürsoy, Belediye Başkanı AK Parti’li Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Alkan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağcı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, daire müdürleri ve az sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunması ardından başlayan tören, yaklaşık 1 saat sürdü. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu’nun konuşması ardından, öğrenciler şiirler okudu. Törende son olarak, çeşitli okul ve spor kulüplerinden öğrenciler karete, badminton, eskrim, güreş, boks, bisiklet gibi branşlarda çeşitli gösteriler yaptı.

Tören, halk oyunları ekibinin gösterisi ardından sona erdi. Törene halkın katılımının az olması dikkat çekti. Bayram kapsamında Forum Çamlık AVM’de 'Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü' isimli fotoğraf sergisi de açıldı.Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

MANİSA’DA 19 MAYIS COŞKUSU

MANİSA’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Milli Egemenlik Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan kutlama törenine Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanvekili Azmi Açıkdil, Tugay Komutanı Tuğgeneral Nehir Aydın, AK Parti Manisa milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Recai Berber, Selçuk Özdağ, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve öğrenciler katıldı. 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çeşitli spor dallarında faaliyet gösteren öğrencilerin gösterileri ardından, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen çeşitli spor karşılaşmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamaya katılanlar dev Türk Bayrağı ve Atatürk posteriyle yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında Manisalılar’a karanfil dağıtıldı.
İlker KILIÇASLAN/MANİSA, (DHA)

ANTALYA'DA 19 MAYIS COŞKUSU

19 MAYIS Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 94'üncü yıldönümü Antalya'da da coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törenler, Karaalioğlu Parkı'ndaki etkinliklerle devam etti.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören öncesinde, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, CHP İl Başkanı Devrim Kök ve İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı'nın da yer aldığı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu grup, çelenklerle alana girdi. Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından diğer siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları da alkışlarla anıta çelenk bıraktı.

19 MAYIS COŞKUSUNU YAŞADI VE YAŞATTILAR

Çelenk töreninden sonra 'Gençlikle El Ele Sağlıklı Günlere' yürüyüşü düzenlendi. Çeşitli branşlarda çok sayıda sporcu ve engellinin katıldığı yürüyüşe, vatandaşlar ve turistler de destek verdi. Gençler ellerinde Türk bayrakları ile 19 Mayıs coşkusunu yaşadı ve yaşattı. Karaalioğlu Parkı'nda son bulan yürüyüşün ardından kutlamalar devam etti.

PROTOKOLE ÇİÇEK

Kutlamaların buradaki bölümüne Vali Ahmet Altıparmak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Gençler ve engellilerin protokol üyelerine çiçek sunmasının ardından başlayan törende Gençlik ve Spor İl Müdürü Hacıcaferoğlu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

GENÇLERE SESLENDİ

19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu yolunda en önemli adımı attığını belirten Hacıcaferoğlu, "Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak olan sizler tüm sorunların üstesinden gelerek, geleceğin lider ülkesi Türkiye'yi daha güçlü hale getireceksiniz. Yarınların sorumluluğunu üstlenecek şekilde, nitelikli, bilgili yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizin de ileride görevinizi en iyi şekilde yapacağınızdan şüphemiz yok" diye konuştu.

ENGELLİLERDEN GÖSTERİ

Çeşitli dans, şiir ve halk oyunları gösterileriyle devam eden gösterilerde 'Lokomotif Engelliler Ritim Grubu'nun gösterisi büyük ilgi gördü. Ritim ve şarkılar eşliğinde gösterilerini sunan engelliler, alkışlarla izlendi. 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, 'Gençliğe Hitabe' ve 'Gençliğin Ata'ya Cevabı'nın okunmasının ardından son buldu.Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)

DİYARBAKIR'DA 19 MAYIS KUTLAMALARI DAĞKAPI MEYDANINDA YAPILDI

DİYARBAKIR'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, ilk kez stadyum dışında yapıldı. 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, sabah saatlerinde Diyarbakır Anıt Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Kutlamalar, bu yıl ilk kez stadyum yerine Dağkapı Meydanı'nda gerçekleştirildi. Dağkapı Meydanı'ndaki törenlere AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat, Cuma İçten ve Süleyman Hamzaoğulları, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Recep, 2'nci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Nejat Bilgin ile çok sayıda davetli katıldı. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende Diyarbakır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdullatif Umut, bir konuşma yaptı. 

İlk kez Dağkapı meydanında yapılan törenlerde Dicle Üniversitesi Modern Halk Dansları ekibi ve Halk Eğitim Merkezi öğrencilerinin folklor gösterileri sergilendi. Öğrencilerin tarafından uzakdoğu sporları gösterilerinin yapıldığı törenin sonunda Vali Mustafa Toprak, Emniyet Müdürü Recep Güven ve milletvekilleri, folklor ekibiyle birlikte halay çekti.Felat BOZARSLAN - Bayram BULUT/DİYARBAKIR, (DHA) 

19 MAYIS, KONYA'DA COŞKUYLA KUTLANDI

KONYA'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, coşkuyla kutlandı.

Atatürk Anıt Alanı'nda çelenk sunumuyla başlayan tören, Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu'nda devam etti. Stadyum yerine, spor salonunda yapılan törende protokol ve seyircilerin bulunduğu tribünlerde boş koltuk sayısının fazla olması dikkat çekti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Cephesi Karargahı olarak kullanılan Akşehir'den atletler tarafından getirilen Türk Bayrağı, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'a teslim edildi. Spor gösterilerinden sonra, spor ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören Selçuk Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisi ile sona erdi.İsmail AKKAYA- Hasan DÖNMEZ/KONYA,

DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA