Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yurtta 23 Nisan coşkusu
23 Nisan 2013 Salı 13:59

Yurtta 23 Nisan coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, düzenlenen törenlerle kutlandı.

foto_galeri-yesil-001.jpg

ASKERLER PROTOKOL SIRASINDA TÜRK BAYRAKLARIYLA OTURDU

ADANA'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında askerler protokol sırasında Türk bayraklarıyla oturdu.

Adana'da, bayram coşkusu merkez Seyhan İlçesi'ndeki Uğur Mumcu Meydanı'nda yaşandı. Sabah erken saatlerde gerçekleştirilen kutlamaya katılanları, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, askeri araç üzerinden selamladı. Törene Adana'nın 14 milletvekilinden hiçbiri katılmadı. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlamalara, Adana'daki çadır kentte kalan 2 bin 200 Suriyeli çocuktan 90'ı da Türk bayraklarıyla katıldı. Suriyeli 13 yaşındaki Kays Hannus, Vali Hüseyin Avni Coş'a çiçek verdi. Vali Coş da kendisine teşekkür eden çocuğa çiçeği tekrar geri sundu.

BAYRAKLA OTURDULAR

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet'in günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yaptığı kutlamalarda, çocuklar şiir okurken, halk oyunları, dans ve sportif gösteriler de sunuldu. Rütbeli askerler protokol sırasında ellerinde Türk bayraklarıyla oturdu.

Kutlamaların ardından Vali Hüseyin Avni Coş'un talimatıyla Suriyeli çocuklara bir pastaneden simit, poğaça ve ayran ikram edildi. Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, (DHA)

TOKAT'TA 23 NİSAN COŞKUSU

TOKAT'ta, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, düzenlenen törenle kutlandı. 

Kentteki program, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'nın Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı. Ardından kutlama programı Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Tokat Valisi Mustafa Taşkesen ve kent protokolü, kurulan stantları gezdi. Öğrenciler ise çeşitli yarışmalara katıldı. Ellerinde Türk bayrağı bulunan çocukların mutlu olduğu gözlenirken kutlama programı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere verilen çeşitli hediyelerle sona erdi. Mustafa TURAPOĞLU/TOKAT, (DHA) 

VATANDAŞLAR VE ÖĞRENCİLER, ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle vatandaşlar ve öğrenciler, Anıtkabir'i ziyaret etti.Ümit KOZAN / ANKARA, (DHA)

ÇOCUKLAR TÖREN SIRASINDA 23 NİSAN'I RESMETTİ

ANTALYA'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında, 24 öğrenci yağlıboya ile Antalya'nın 2016'da ev sahipliği yapacağı uluslararası botanik fuarı EXPO 2016 logosunun arkasına 23 Nisan'ın logosunu çizdi. Çocuklar 23 Nisan logosunda dünyayı resmetti. 

Antalya'da 23 Nisan kutlamalarının adresi, Cumhuriyet Meydanı oldu. Törenler meydanda Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Çelenk koyma töreni öncesi CHP Antalya İl örgütü, parti binasından Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Partililerin Türk bayrakları ve kortejin en önünde CHP çelengiyle birlikte çocukların 'Atatürk'ün İzindeyiz Biz Geleceğiz' yazılı pankart taşındığı korteje yürüyüş sırasında aralarında DİSK, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin de bulunduğu 11 sivil toplum ve meslek örgütü çelenkleriyle birlikte dahil oldu. Yaklaşık 750 kişilik kortej meydana geldiğinde polis kontrolünde alana alındı ve Atatürk Anıtı'na çelenk koymasına izin verildi. 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki çelenk sunma töreni İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Aralarında MHP ve CHP'nin de bulunduğu siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay'ın çelengi sunmasının ardından Atatürk Anıtı'na çelenklerini bıraktı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Antalya protokolü İl Milli Eğitim Müdürü Gülay tarafından temsil edilirken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turgay Genç, Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek törende yer aldı.

SERBEST KIYAFETLE

Antalya'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, çelenk sunma töreninin ardından gösterilerle devam etti. Bayram kutlamaları stadyumda yapılan kutlamaların aksine daha 'sivil' yapıldı. Sadece okulları temsilen bayrak ve flama tutan öğrenciler okul rozetlerini taşıyan kıyafetle törene katılırken, kot pantolon, t-şirt Antalya'daki kutlamalarda serbestti. Kutlamalarının sunumu öğretmenler yerine öğrenciler tarafından yapıldı, okulların, askeri adımda resmi geçişi yapılmadı.

BARİKATI DARALTTI

Atatürk Anıtı'na çelenk sunma törenine katılmayan Antalya Valisi Altıparmak ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz, kutlamalara katıldı. Vali Altıparmak, tören alanını çevreleyen polis barikatlarının, Antalyalıların kutlamaları daha yakından izlemesi için daha da daraltılmasını istedi.

GELENEKSEL OYUNLAR

Antalya'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında Atatürk'ün ilk meclisi açılışı canlandırıldı, Keloğlan, Hacivat ve Karagöz, Nasreddin Hoca gösterileri yapıldı. Çocuk orkestrasının tulumla çaldığı Karadeniz ezgileri, semah ve popüler müzik parçalarıyla renklenen kutlamalarda çocuklar ip atlama, körebe gibi geleneksel oyunlarını da oynadı.

YAĞLI BOYA RESİM

Antalya Uluslararası Çocuk Şenliği için kentte bulunan yabancı ülkelerin çocukları ise hep birlikte, 'Hayat Bayram Olsa' parçasını seslendirdi. Yabancı ülkelerden gelen çocuklar gösterilerinin sonunda Antalya'nın 2016'da ev sahipliği yapacağı uluslararası botanik fuarı Antalya EXPO bayrağı açtı. Antalya'da 23 Nisan kutlamaları, tören süresince EXPO 2016 logosunun arkasına 24 öğrencinin yağlıboya ile çalıştığı 23 Nisan logosunun gösterimiyle sona erdi.Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)

DENİZLİ’DE OKULLARDA BAYRAM COŞKUSU

DENİZLİ’de daha önce Atatürk Stadyumu’nda kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl ilk kez okullarda düzenlenen törenlerle kutlandı. Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan kutlamalar okullarda devam etti.

Valilik önündeki çelenk törenine Vali Yardımcısı Alp Aslanargun, Ak Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Belediye Başkanı Ak Partili Osman Zolan, Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı. Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül’ün Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, ardından da İstiklal Marşı okundu.

Daha önce statlarda kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl ilk kez okullarda düzenlenen törenlerle kutlandı. Okullarda düzenlenen törenlerde öğrenciler, şiirler okudu, şarkılar söyledi, oyunlar oynadı. Öğrenciler, bayrama özel giydikleri rengarenk kıyafetlerle, dans etti. Bayram nedeniyle okul bahçelerini dolduran veliler ise çocuklarının fotoğraflarını çekmeye çalıştı. Özel bir kolejin bahçesinde 600 öğrencinin oluşturduğu Atatürk imzası büyük beğeni topladı.

Denizli’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, akşam saat 20.30’da Spor Toto Spor Kompleksi’nde düzenlenecek Mustafa Ceceli konseriyle devam edecek.Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)

23 NİSAN COŞKUSUNA YABANCI KONUKLAR DA EŞLİK ETTİ

KIRIKKALE'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yurt dışından gelen öğretmen ve öğrencilerin de katılımı ile coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Günün önem ve anlamını belirten konuşma yapan Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Okur, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada hiçbir ülkede bulunmayan iki farklı anlamı bir araya getiren milli bir bayramdır. Bu bayram, bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, egemenliğin ilan edildiği anlamlı gün, diğer taraftan sevginin, umudun ve kardeşliğin temsilcileri, aydınlık yarınlarımızın güvencesi çocuklarımız için bir şenliktir. Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği bayram, dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içersinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl coşkuyla kutlanmaktadır" dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler müzik eşliğinde çeşitli gösterilerde bulunurken, Romanya, Avusturya ve İspanya'dan gelen öğretmen ve öğrenciler de ellerindeki Türk bayrakları eşliğinde bu coşkuya eşlik etti. Törende öğrenciler şiirler okudu, halkoyunu ve dans gösterileri sundu.Erhan GÖĞEM / KIRIKKALE, (DHA)

CHP VE ADD’DEN HORONLU ALTERNATİF 23 NİSAN KUTLAMASI

CHP Trabzon İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Trabzon Şubesi tarafından alternatif 23 Nisan kutlaması gerçekleştirildi.

Meydan Parkı’ndaki Atatürk anıtı önünde ellerinde bayraklarla toplanan yaklaşık 500 kişi adına CHP İl Başkanı Yavuz Karan anıta çelenk koydu. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Etkinlik davul zurna eşliğinde horon oynanmasıyla son buldu.

Bu arada alternatif kutlama öncesinde horon oynarken kalp spazmı geçiren CHP merkez ilçe eski yöneticisi Sabri Kara, hastaneye kaldırıldı. Kara’nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.Ömür AVCI/TRABZON, (DHA)

ATA’NIN YOLUNDA 57’NCİ ALAY YÜRÜYÜŞÜ

GENÇLİK ve Spor Bakanlığı, Çanakkale Savaşları’nın 98'inci yıl dönümünde onbinlerce genci Gelibolu Yarımadası’nda şehitlerle buluşturacak. Çanakkale Savaşları’nın en büyük kahramanlık destanlarından biri olan ve tümü şehit düşmesine rağmen sancağını yere düşürmeyen 57'nci Alay Şehitleri’ni anmak için 25 Nisan’da şafak sökerken 'Ata’nın Yolunda 57'nci Alay Yürüyüşü' yapılacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da yer alacağı yürüyüşe katılacak gençler, 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan gece saat 03.00’da Eceabat İlçesi'ne bağlı Bigalı Köyü Kocadere mevkiinde toplanacak. Burada Kızılay tarafından kurulacak çadırlarda 10 binlerce gence 57'nci Alay Şehitleri'nin 98 yıl önceki sabah kahvaltısında yedikleri kumanya dağıtılacak. Çorba ve peksimetten ibaret 57'nci Alay Menüsü ile kahvaltılarını yapacak olan gençler, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın öncülüğünde 06.00’da şafakla birlikte yürüyüşe başlayacak. Kocadere’den başlayacak yürüyüş, 10 kilometre mesafedeki Conkbayırı’nda Atatürk Anıtı önünde sona erecek.

Saat 08.30’da burada gerçekleştirilecek törende Atatürk anıtına çelenklerin konulması ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunacak. Protokol konuşmaları sonrası, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okunacak. Gençliğin Ata’ya cevabı sonrası, 2'nci Kolordu Bölge Bando Komutanlığı’nın konseri gerçekleşecek. Tören bitiminde yürüyüşe katılanlar 57'nci Alay Şehitliği’ni ziyaret edecek.Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)

MARMARİS'TE ÇELENKLER ALKIŞLARLA BIRAKILDI

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi’nde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi töreni bittikten sonra CHP ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), alkışlar eşliğinde Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. 

Marmaris’te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için resmi tören, Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Resmi tören sırasında Atatürk Anıtı’na yalnızca Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelengi konuldu. Resmi törenin ardından Atatürk Anıtı’na CHP ve ADD’nin çelenkleri alkışlar arasında bırakıldı. Anıt önünde açıklama yapan CHP Marmaris İlçe Başkanı Candan Yürekli, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Atatürk’e çocuklara armağan ettiği bu bayramda saygımızı göstermek en doğal hakkımız" dedi. Daha sonra Marmaris Yalı Lions Kulübü ve Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri de Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Doğuş Esat BERME/MARMARİS (Muğla), (DHA)

DOĞUKAN, BAYRAMINDA BALON SATTI

ZONGULDAK'ta, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenle kutlanırken, ortaokul öğrencisi 13 yaşındaki Doğukan Türkmen, alanda balon satarak aile bütçesine katkı sağlamaya çalıştı.

Valilik önündeki törende İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Milli Eğitim Müdürü Özbek'in konuşmasından sonra Yayla İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenleri Vali Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret etti. Vali Ayyıldız'ın koltuğuna oturan 5'inci sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Efsa Şahin, okul binasının yetersiz olduğunu söyleyerek, ek bina yapılmasını istedi. Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek de ek bina projesinin yatırım programında olduğunu kaydetti.

Ziyaretin ardından, tekrar Valilik önünde devam eden kutlamalara geçildi. Vali Ayyıldız, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere plaketlerini verdi.

Kutlamalar, halk oyunları gösterileriyle devam ederken tören alanında balon satan 13 yaşındaki Doğukan Türkmen dikkat çekti. Fatih Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi Türkmen, balon satarak ailesinin geçimini sağlayan babasına yardım ettiğini söyledi. Bir taraftan gösterileri izleyen, bir taraftan da üzerinde ay yıldız bulunan balonları satmaya çalışan Türkmen, "Bugün 23 Nisan olduğu için okullar tatil. Babam baloncu. Ben de balon satarak ona yardım ediyorum. Bayram olduğu için balonlar ay yıldızlı. Satışlar da iyi. Bugün 40 lira kazanırım diye düşünüyorum" dedi.Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)

ERZURUM'DA 30 DAKİKALIK 23 NİSAN KUTLAMASI

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Erzurum'da 30 dakikalık törenle son buldu. 

Merkez Yakutiye İlçesi'ndeki Havuzbaşı semtindeki Atatürk Anıtı önünde yapılan törene Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, Yakutiye İlçe Emniyet Müdürü Alparslan Birsel, ilçe emniyet müdürleri, kamu kurum müdürleri, az sayıda öğrenci ve kişi katıldı. Halk oyunları ekibi 'bar' oynarken bir güvercin Atatürk heykelinin başına kondu. Süs havuzu etrafında dizilen öğrencilerden birinin suya düşen balonunu çıkarmak için çocuklar çaba harcadı. Havanın soğuk olması nedeniyle bir anne bayrama katılan ve üşüyen çocuklarına şal sararak ısıtmaya çalıştı. Bisikletliler Derneği Erzurum Temsilciliğinden 8 kişilik grup ise sırtlarına astığı Türk Bayraklarıyla tören alanından geçiş yaptı. 

Her yıl coşkuyla kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın bu yıl sadece yarım saatlik törenle son buldu.Nursima KESKİN- Kerim BURUCU/ERZURUM, (DHA)

BURSALI ÖĞRENCİLER BOTANİK PARK'I ÇINLATTI

BURSA'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Botanik Park’ta düzenlenen 'Sportif Çocuk Şenliği ve Fiziksel Etkinlik Yarışmaları büyük ilgi gördü. Etkinliğe 3 bin öğrenci ve 2 bin veli olmak üzere toplam 5 bin kişi katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği etkinliğin açılışını, Vali Yardımcısı Sayın Vedat Müftüoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, Milli Eğitim İl Müdürü Atilla Gülsar, Milli Eğitim Spor Şube Müdürü Mustafa Bilici, Okul Sporları Koordinatörü Ersin Yılmaz, Spor Şube Müdürü Halim Tuğluoğlu’nun yaptı. Büyük ilgi gören etkinliğe idareciler, okul müdürleri, beden eğitimi öğretmenleri, öğretmenler, antrenörler, 3 bin öğrenci ve 2 bin veli olmak üzere toplam 5 bin kişi katıldı.

EĞLENCE VE YARIŞ BİR ARADA

Etkinlik kapsamında yapılan yarışmalarda öğrenciler birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. Parkın her köşesinde farklı oyunlara ve yarışmalara katılan öğrenciler gönüllerince eğlendi. Törende konuşma yapan İl Müdürü Süleyman Şahin, özellikle bu yıl Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde hem okul sporlarında hem de spor faaliyetlerinde birbirinden güzel etkinlikleri hayata geçirdiklerini dile getirdi. Yarışma ve etkinlikler sonunda öğrenciler, madalya ve katılım belgeleri ile ödüllendirildi.İsmail YALVI/BURSA,

DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA