Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yürüyüşe geçtiler!
05 Haziran 2013 Çarşamba 14:31

Yürüyüşe geçtiler!

KESK ve DİSK üyeleri, yürüyüşe geçti

KESK VE DİSK ÜYELERİ, KIZILAY MEYDANI'NA YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

ANKARA'DA iş bırakma eylemi yapan KESK ve DİSK üyeleri Kolej Meydanı'nda toplandıktan sonra Kızılay Meydanı'na doğru yürüyeşe geçti.

Sabah saatlerinden itibaren Kolej Meydanı'nda toplanan KESK ve DİSK'e bağlı sendika üyeleri Kızılay Meydanı'na doğru yürüyeşe geçti. Yapılacak olan miting nedeniyle Ziya Gökalp Caddesi, GMK Bulvarı ve Atatürk Bulvarı trafiğe kapatıldı. Polis ekipleri, Başbakanlık çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.Tahsin GÜNER / ANKARA, (DHA)

SİVEREK'TE KESK ÜYELERİ EYLEM YAPTI

ŞANLIURFA'nın Siverek İlçesi'nde, bir günlük iş bırakma eylemi yapan KESK üyeleri, yürüyüş yaparak hükümeti protesto etti, Gezi Parkı protestocularına destek verdi.

KESK'e bağlı sendikaların üyeleri, öğle saatlerinde Camikebir Mahallesi'nde bulunan Eğitim Sen binası önünde toplanarak yürüyüşe geçtiler. Kanlıkuyu Meydan'ına kadar yürüyen sendika üyeleri, sık sık Gezi Parkı eylemlerini destekleyen ve hükümeti eleştiren sloganlar attı. 

Meydana ulaşan kalabalık adına gazetecilere açıklama yapan KESK sözcüsü Serdar Al, Türkiye'de son bir haftadır yaşananların uzun süredir karanlığın hakim olduğu ülkede eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye hasret bırakılan kesimlerin umutlarını yeniden filizlendirdiğini ifade ederek, "Silmeye, unutturmaya çalışanlara inat, topraklarımızda süren toplumsal mücadeleler tarihine yeni sayfaların eklenişine tanıklık ediyoruz. Taksim Gezi Parkı'na AVM yapılmasını dayatan talana ve ranta karşı başlatılan protestoları zor kullanarak bastırabileceğini zanneden AKP iktidarı tüm dikta rejimlerinin baş belası en sağlam kayaya, halka toslamış bulunuyor. Gezi parkındaki doğa katliamına karşı demokratik haklarını kullanarak tamamen barışçıl eylemler gerçekleştirenlerin canına kast eden boyutlara ulaşan devlet terörü ile karşılaşması yıllardır haksızlık ve hukuksuzlukla kuşatılanlar için bardağı taşıran son damla olmuştur. Baskı ve zulüm düzenine karşı ülkenin dört bir tarafında milyonların sahiplendiği, omuz verdiği Gezi Parkı direnişi bir halk hareketine dönüşmüştür. KESK olarak; tüm baskıların, devlet terörünün üzerine direniş kararlılığıyla yürüyerek ülkesine ve geleceğine sahip çıkan başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızı selamlıyoruz" diye konuştu.

Kalabalık, açıklamanın ardından oturma eylemi yaparak dağıldı.Mehmet SEZGİN/SİVEREK (Şanlıurfa), (DHA)

HAKKARİ'DE KESK ÜYELERİNDEN HALAYLI İŞ BIRAKMA EYLEMİ

HAKKARİ'de Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyesi bir grup, hem 'Gezi' eylemlerine destek hem de güvenceli istihdam ve ücret güvencesine dikkat çekmek için iş bırakma eylemi yaptı. Grup üyeleri, belediye binası önünde kurulan çadırın önünde davul-zurna eşliğinde halay çekti.

KESK Hakkari Dönem sözcüsü Cemal Balıkesir, Eğitim Sen Hakkari Şube Başkanı Yusuf Demir, bazı STK temsilcilerinin de destek verdiği eylem Bulvar Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önünde kurulan çadırın önünde yapıldı. Üzerinde grev önlükleri bulunan yaklaşık 200 KESK üyesi, çalınan davul ve zurna eşliğinde halay çekti. KESK'li üyelerinin eyleminin bugün akşam saatlerinde son bulacağı belirtildi.Behçet DALMAZ / HAKKARİ,(DHA)

BİRLEŞİK KAMU- İŞ ANTALYA'DA YÜRÜDÜ

ANTALYA'da grev kararı alan Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu temsilcilikleri, Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüş düzenledi. Devlet Memurları Kanunu'ndaki değişiklikleri protesto eden grup, Taksim Gezi Parkı direnişine de destek verdi.

Büyükşehir Belediye binası önünde toplanan Birleşik Kamu-İş Antalya Temsilciliği'ne bağlı Eğitim-İş, Büro-İş, Tarım Orman-İş, Ulaşım-İş, Kültür Sanat-İş, Yerel-İş ve Genel Sağlık-İş üyesi 300 kişi, Işıklar Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

'G(ö)revdeyiz', 'Yaşasın grev hakkı', 'Bölünme Anayasasına hayır' yazılı döviz ve pankartları taşıyan grup, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Her yer Taksim, her yer direniş', 'Çapulcular burada, Tayyip nerede?' sloganları attı.

Cumhuriyet Meydan'ında son bulan yürüyüşün ardından sendikalar adına açıklamada bulunan Birleşik Kamu-İş Antalya İl Temsilcisi Mehmet Balık, hükümetin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki değişiklikleri öngören yasayı, torba yasa olarak kimse fark etmeden Meclis'ten geçirmeyi planladığını iddia etti. Tüm kamu hizmetlerinin paralı hale getirileceğini belirten Balık, "Bu plan gerçekleşirse sadece kamu emekçileri değil tüm yurttaşlar etkilenecektir. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan haberleşmeye kadar her şey özelleşecek, tamamen paralı hale getirilecektir" diye konuştu.

GEZİ PARKI EYLEMİNE DESTEK

Son bir haftaya damgasını vuran Taksim Gezi Parkı eylemlerine değinen Mehmet Balık, şunları kaydetti:

"Kentlerimiz ABD ve Brezilya patentli gaz kokularına boğulmuştur. Gece yarıları polis cadde ve sokaklarda dolaşıp vatandaşa gaz bombası atmaktadır. Ülke adeta işgal günlerini yaşamaktadır. Halkını ve vatanın seven Cumhuriyet Polisi'ne çağrımızdır; ABD emperyalizminden emir alanların size verdiği yasadışı emirleri uygulamayın. Bunu yaptığınız takdirde korkmayın, arkadanızda Türk milleti olacaktır."

Grup grev halayının ardından dağıldı.Akif ARICI/ANTALYA, (DHA)

MANİSA’DA KAMU ÇALIŞANLARI GREVDE

DEVLET Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına tepki gösteren KESK Manisa Şubeler Platformu’na bağlı sendikaların üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları ile hastanelerde greve gitti. 500 kişilik grup yürüyüş yaparak hükümeti protesto etti.

KESK Manisa Şubeler Platformu’na bağlı sendikaların üyeleri, siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Öğretmenevi’nin önünde bir araya geldi. Yaklaşık 500 kamu emekçisi Öğretmenevi önünden Manolya Meydanı’na kadar 'Zafer Direnen Emekçinin Olacak' sloganları atarak yürüdü. Yürüyüş sırasında Taksim Gezi Parkı için düzenlenen gösterilerde meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla da 'Hepimiz Çapulçu, Hepimiz Eşkiyayız', 'Her Yer Taksim Her Yer Direniş' sloganları atıldı. Yürüyüşü balkonlarından takip eden Manisalılar da alkışlayarak kamu emekçilerine destek verdi.

Manolya Meydanı’nda toplanan kabalalık grup adına açıklamayı Büro Emekçileri Sendikası Manisa Şube Başkanı Ali Gök yaptı. Gök, TBMM’ye sevk edilen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair yasanın kamuda kariyer ve liyakat ilkelerini ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi. Gök konuşmasında hükümete çağrıda bulunarak, "Kamu emekçileri iş güvencesi başta olmak üzere, kazanılmış haklarına nasıl sahip çıkıyorsa, halkımızla birlikte yaşam alanlarımıza da aynı kararlılıkla sahip çıkmayı sürdürmektedir. Siyasi iktidarı kamu emekçilerinin ve halkın geniş kesimlerinin taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz. 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu’nu değiştirerek kadrolaşmayı artırmayı öngören hükümleri derhal geri çekin" diye konuştu.

Konuşmanın ardından 'Hükümet İstifa' sloganları atan kamu emekçileri olaysız bir şekilde meydandan ayrıldı.İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

UN HELVALI GEZİ PARKI EYLEMİ

SAMSUN'da Gezi Parkı eylemine destek vermek için KESK'e bağlı sendika üyeleri eylem yaptı. Eyleme katılanlara un helvası dağıtıldı. Bazı eylemciler "Tayyip Erdoğan'ın helvasını yiyoruz" diyerek un helvasını yedi.

Samsun'da Gezi Parkı olayları nedeniyle greve giden KESK'e bağlı sendika üyeleri, Devlet Su İşleri 7'nci Bölge Müdürlüğü önünde toplandı. Eylemciler 'Hükümet istifa' sloganı atıp Lise Cadde ve Gazi Caddesi güzergahında yürüyerek Cumhuriyet Meydanı yanında bulunan bir alışveriş merkezinin önündeki alanda toplandı. Eyleme katılanlar döviz ve pankartların yanında ellerinde çiçekler de taşıdı. Eylem alanının ortasına bir masa üzerine un helvası konuldu. Eyleme katılanlar un helvasından yedi. Bazı eylemciler "Tayyip Erdoğan'ın helvasını yiyoruz. Siyasetin helvasını yiyoruz" diyerek un helvasını yedi. Eylemde basın açıklaması yapan KESK Samsun Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, "Taksim Gezi Parkı'na AVM yapılmasını dayatan talana ve ranta karşı başlatılan protestoları zor kullanarak bastırabileceğini zaneden AKP iktidarı tüm dikta rejiminin baş belası en sağlam kayaya, halka toslamıştır" dedi. Eylem basın açıklamasının ardından sona erdi. 
Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA) 

UYARI GREVİ YAPAN MEMURLARDAN HÜKÜMETE GEZİ PARKI PROTESTOSU

ADANA'da, 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nda yapılmak istenen değişikliğe karşı greve çıkan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri ile Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) üyesi öğretmenler, Gezi Parkı olayları nedeniyle hükümeti protesto etti.

Sabah erken saatlerde görevli oldukları okula gitmek yerine uyarı grevine katılarak merkez Seyhan İlçesi'ndeki Atatürk Parkı'nda toplanan Eğitim-İş üyesi yaklaşık 200 öğretmen, alkış ve ıslıklarla hükümete tepki gösterdi. Slogan atarak 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nda yapılmak istenen değişikliğe izin vermeyeceklerini söyleyen grup, ellerinde Türk bayrakları ila bir süre halay çekti. İstiklal Marşı'nı okuyup Antakya'da Gezi Parkı eyleminde başına aldığı darbelerle öldürülen Abdullah Cömert için saygı duruşunda bulunan grup adına konuşan Eğitim-İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, "İktidara geldikleri günden beri kamu emekçilerinin iş güvencesine göz dikenler, artık tüm yurtta yükselen 'Artık yeter' haykırışına kulak versin" dedi.

KESK üyeleri de, Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde toplandı. Atatürk Caddesi üzerinden Uğur Mumcu Meydanı'na kadar yürüyen KESK üyelerine, DİSK, TMMOB ve Adana Tabip Odası ile bazı sivil toplum kuruluşlarıyla çeşitli siyasi parti üyeleri de destek verdi. Düdük çalıp hükümeti protesto eden yaklaşık 2 bin kişiye seslenen KESK Adana Şubeler Platformu Sözcüsü Kamuran Karaca, "Türkiye'de son bir haftadır yaşananlar, eşitliğe, özgürlüğe ve demokrasiye hasret bırakılan tüm kesimlerin umutlarını filizlendiriyor. Gezi Parkı eylemlerinde uygulanan şiddet ve müdahaleleri kınıyoruz" diye konuştu. Grup, Uğur Mumcu Meydanı'nda bir süre halay çekti.
Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, (DHA)

KESK'TEN TRABZON’DA DAVUL ZURNALI YÜRÜŞ

KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Trabzon Şubeler Platformu üyeleri ‘İnsanca Yaşam, Güvenceli İş-Güvenli Gelecek, Demokratik Bir Türkiye’ talebiyle ülke genelinde başlatılan greve katılıp davul- zurna eşliğinde yürüyüş yaptı. 

Öğlen saatlerinde KESK Trabzon Şubeler Platformu üyesi yaklaşık 100 kişilik grup Adalet Saray’ı önündeki alanda toplandı. ‘Üreten biziz, yöneten de biz olacağız’ yazılı pankart açan grup, Adalet Sarayı önünde davul ve zurna eşliğinde horon oynayarak tepkilerini dile getirdi. Horonun ardından ‘Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’ sloganları atan grup Adalet Sarayı önünden Atatürk Alanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüş esnasında fenalık geçiren bir kişi kaldırıma yığılıp kaldı. Yürüyen gruptaki sağlık görevlilerinin ilk müdahalesinden sonra bu kişi gelen 112 Acil Servis ambulansı ile hastaneye götürüldü.

'MÜCADELEYİ YÜKSELTECEĞİZ'

Yürüyerek Atatürk Alanı’na gelen grup adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Muhammet İkinci, mücadelelerine devam edeceklerini ve tepkisiz kalmayacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Bugün gerçekleştirdiğimiz uyarı grevine ne kadar haklı olduğumuz bu son yaşanan gelişmeler sonrasında net bir şekilde ortaya çıktı. Türkiye’nin dört bir yanında emekçiler, halkın sadece çalışma hayatına yönelik saldırılara karşı değil, doğaya ve yaşam alanlarına yönelik her tür otoriter, faşist uygulamaya sessiz ve tepkisiz kalmayacaklarını ifade ediyor. Mücadeleyi yükselteceğiz, sessiz kalmayacağız. Kazanılmış haklarımızın elimizden alınmasına, sermayeye peşkeş çekmeye dayanan kentsel yıkım ve rant projelerine izin vermeyeceğiz."

Açıklamanın ardından ‘Hükümet istifa’ sloganları atan grup, alanda horon oynadıktan sonra dağıldı.Fatih TURAN/TRABZON, (DHA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA