Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Yusuf Yusuf yılları

24 Aralık 2014 Çarşamba 11:29

Ülke elden gidiyor dedince, bunu bir şarkı sözü gibi de algılanmıyoruz artık. Böyle cıvık, dandirik şarkı sözleri vardır ya hani “Dong Gi Don Gi Dong” diye. Bu sözün ne anlama geldiğine kafa patlatmaya değmez. Kıçınını da oynatsan, kaşına yolsan, yollar boşluğa çıkar. Bu sözü yazanın, ülkede nadir doktora yapan biri olması o söze anlam yüklemez. Bunu yandan yemiş, satılık bir efe de söylese, anlamı değişmez. Dongidong adlı eser, Çelik Erişçi’ye aittir. Bu adam, sağlam da bir insandır. Aslan gibi de duruşu vardır. Gece ekmek peşinde müzik yapar. Yaklaşık 10 yıl önce, başlamıştı, bugünün çıldırıklığını görmeye.Bir şeyler söylemeye çalıştı; “Atatürk” dedi memleket dedi. Fakat anlattıkça, medyadan yavaş yavaş, dışlandı. O zaman henüz, taşkafaların, tam taşlaşmadığı, bir çağ vardı. Yusuf yusuf yılları.Aynı adam, yani Çelik; Dongidong da dedi Atatürk içinde kaygılandı, Cumhuriyet dedi. Bazıları da son yıllarda buna benzer şeyler söyledi. Bu sebeple alçakça hapse girdi ve yiğitçe çıktı. Oyun gibi, hapis yatmak oldu sana Dongidongidong. Hapisten çıktın, yine aynı yaşasın Cumruriyet. Kim ne demiş? Niye söylemiş? Ne yapmış? Hepsi boş. Ülke gidiyor; dongidongidong. Yarın seni de terörist yaparlar, Atatürk. Teröristsen, sorun var mı? Vallahi yok billahi yok. Paşa’nın tekerine taş koymasan. Ülkenin ormanlarını babasının malı gibi satıyor, dongidongi dong; Atarürk’ün Ata’sını geç Türk kalsın şimdilik. Avrupa Fatihi, Dünya Lideri, dongidongidong.

Din sömürüsü yap, askere nefret kus, kapı önlerine bedava gazete koy. Sonra allahtan kitaptan korkma, şu kadar tiraj yaptım de; Atatürk. Tek bir delil yokken, Genel Kurmay Başkanı terörist olsun; dongidongidong. Sana terörist deyince, Atatürk ve cumhuriyet, ve demokrasi. Hem de demokrasi için. Vay senin yalanına. Sapına kadar takiye, dongidong.

Tek bir kişi veya ilahın doğrusuyla, insanlara yaşam emreden o kafandan, ne demokrasisi çıkacak. Yalan; inandığından değil de; başka bildiğin bir kalıp yok. Yarın seni yine paraya boğsunlar, yine satmayan gazetene ulufeler gelsin, kamu ilanları yağsın; dongi dongi dong. Özgürlük için asla aklın başına gelmez çünkü beselemesin; dongi dong. Bin kez dongidongi dong, yobazlığınıza.
Özgürlük, bu ülkede Cumhuriyetin, o da demokrasinin garantisidir; Atatürk.
Faşizm ne ne ya. Aslanlar gibi satarım atarım keserim; dongi dongi dong.
Sempatik olanı da dongidongidong, satılmış olanı da ağlayanı da güleni de, yiyeni de çalanı da. Alayına yol verense, Atatürk. Seçme hakkını, seçilmeyi, verdi. İçine dongidong eden kim? Lamı yok cimi yok;Politikacılar. Ülkenin bu güne gelmesine sebep olan kim, halk, dongi dong. Bunların hangisi saçma, hangisi yalan, hangisini kim nereden çalmış? Dongi, dongi dong buysa; Atatürk sevgisi ve cumhuriyet aşkı nerde? Hukuk yok, cellat çok. Ben nereye güveneceğim. Dongidong ediyor, Güneydoğu, Suçlusu da yok.

Sorumlusu var. Şimdilik, kaçıyor, korkuyor ve  yakıyor yıkıyor, ne varsa. Bir şapşalozuk bulaşmış, topyekün falan değil. Ben masumum valla.
Türk milleti salak diyen adam kim di; Aziz. O da dongidongidong o zaman. Zekidir bu millet çalışkandır diyen kim; Atatürk.  O zaten, geçmiş olsun.
Emanet bırakılan ülke var veya vardı. Bırakan belli, içine don, don, don diye dongi dongi dong diyen kim? Bir salaklık varsa; bu halk falan değil. Bir ahlaksızlık veya satılmışlık varsa da var. Yazmaya cesaretim yok; Dongi dongi dong. Anayasa, Hukuk, Demokrasi. Atatürk. Ya da dongidongidong. Geçmiş olsun!

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA