Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Zengin, Fakir, Cahil,

25 Mayıs 2015 Pazartesi 10:26

Cahilliğin en önemli belirtisi bilgisizliktir. Doğru belki, ancak cahil bunu kendine yediremediği için, ilk olarak kendi gibi diğer bir cehalet modelini arar. Zenginlik ve fakirlikse, toplumsal bir statü için, verilen bir savaştaki mevzi sayılabilir. Cahil için; hem zenginliği hem yoksulluğu kader, onlara uygun görmüştür. İnanış biçimi ise bu konuda en temel yalandır. Bir tek kadercilik açısından, böyle bir mantık kabul görebilir.

Fakirlik belki de; zenginliğin kader olmasından çok; kaderin yeniden yazılması eksenine yakınlığı bir kez düşünülmeye değer bir olgudur. Yeniden yazacak bir tek güç vardır; insanın aklı ve kalbi.
Zengin ve cahilin; diğer zengin ve cahili araması; fakirin; diğer fakir ve cahili aramasından daha, şiddetlidir. Fakir düşünür bol bol. En bedava olanı odur elindeki. Sosyalist veya faşist; çok farketmez; yerinden kıpırdamadıkça fark yoktur çünkü. Sisteme göre, ölür veya öldürülür. Fakirdir çünkü; bol bol devamı olan ve olacak insan türü.

İki cahilden; fakir olanı, cehaleti kendine itiraf edebilirken; zengin; cehaletini asla itiraf edemez. Ama çok çırpınır, örtmek için. İşte bu noktada; para ve göstermelik ahlak devreye girer. Yapay dindarlıksa en güzel kılıftır.

Bir iki küçük hayırseverlik; numaralarıyla, tanrı dahil hepsini kandırır varlıklı olan cahil. Zaten, kendisi hariç, bu cehalet yığını biyolojik varlığa, öküz diyen biri pek olmaz çevrelerinde. Çünkü bu cahil adam; parayı keserse, herkesi perişan eder. En tehlikeli olan modelleriyse, zengin, cahil, ruh hastası ve sonradan görme, sahtekar da değil paranoid yalancı olanlarıdır.

Erkekse, maço falan diye bir kabul görme olasılığı olabilirse de; kadın tam bir kabustur.
Üstelik, milyarlarca doları da olsa harcamaz bu zilliler; alışmıştır çünkü bir erkeğe yıkılmaya. En önemli sebep; kendini gerçekten bir değer sanması ve bu hayalle; yollarda yapmacık ve  kırıtık dolaşmasıdır, cehaletin en şık yansımalarıdır bunlar.

Yakışmadığı halde, göbek deliği, yapay göl gibi duran adamların bolluğu da bir ayrı bir 3. Dünya bileşkesidir. Paranın gösterilecek en güzel yolu, ev araba dışında pahalı takılar ve giysilerdir onlar için; elbette elekroniksiz olamaz.

Bir çok cahil; arabasını evini mümkün olsa yanında taşımak ister. Zaten ne yapıp yapıp, bunların ya birebir mal olarak; kendilerini veya fotoğraflarını gösterirler. Kadınların cahil ve görgüsüz zenginleri ise öyle herşeyi herkese göstermekten hoşlanmazlar; fikir olarak cıbıldak kafalar; boş teneke olarak, mekan veya çevre süsü olmaktan hiç bıkmazlar.
En kötü durumsa, bu modellerin, kamu veya özel iş dünyasında yönetici olmalarıdır. Hep anlatırlar; hep gösterirler ama bir türlü vermezler, o sır neyse onu. Kitaplar yazarlar da diyemiyorum; yazamazlar da başkasına yazdırırlar. Orada da zengin olduklarını ve geldikleri yolu anlatırken, ya bir ipek yolu ya da bir mukaddeslik hikayesi sunulur.
Böyle yığınların,  emek ve cinsiyet sömürüsü yapması ise; vahşetin en despotik ve rekabetçi yansımasından başka bir görüntü sunamaz. Seç bakalım derler oyun gibi. Fark yoktur da var gibi gösterilir cahillere. Genelde yoksuz cahili; zangin cahil güder. Yoksul olan da zengin olanı yönetici sanar. Seç bakalım deyip, çöpler ününe konur kurbanın.
Ha o seçitin  ha bunu? Ha o ; ha bu! Geçen yıllar ve debelenen emek ve bilginin birbirinden uzaklaştırılması gayreti olmuştur. Din sömürüsünün gelir dağılımını daha da bozmasının, bir ekonomik sistem olduğu gezengenlerde, ancak bu kadar olabilir. Ha bu yıl ha seneye veya bir başka bahara; aynı yerde zıplayıp hoplayıp; geriye döne dene ilerleyen demokrasi bu işte. Orta Doğu; adı üstünde Doğu. Sonunda, bir masal olmaktan bir milim ileri gitmek için, yapması gereken çöpü seçmek değil; bilgi ve aklı yeşertmek. Olmalı..Yakalamaya çalışmak yerine; tanımaya çalışmak bile bir başlangıç olabilir, özgürlüğü. Cahilden izin almak zorunda olmadan yaşamaksa bir umuttur bu topraklarda..

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA